Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Severnú Kóreu rozhneval nový britský seriál. Žiada potrestať tvorcov, v stávke sú vzťahy medzi krajinami

V Británii bol ohlásený nový televízny seriál, ktorý nahneval komunistickú Severnú Kóreu. Schyľuje sa ku konfliktu.

Britský kanál Channel 4 koncom augusta ohlásil prípravu nového seriálu Opposite Number, ktorý vyvolal konflikt medzi Severnou Kóreou a Veľkou Británou. Námetom 10-dielnej dramatickej série, opísanej aj ako politický triler, je podľa prvej anotácie medzinárodný konflikt práve medzi spomínanými krajinami týkajúci sa jadrových zbraní.

O seriáli Opposite Number
Britského jadrového vedca vyslaného na tajnú misiu do Severnej Kórei zajmú ako väzňa, čo vyvolá medzinárodnú krízu, ktorá sa však nesmie dostať na verejnosť. Britský premiér a americký prezident musia napriek rozdielnym politickým názorom spojiť svoje sily, nakoľko sa obávajú, že zajatý vedec je prinútený pomáhať Severnej Kórei dokončiť vývoj jej jadrového programu.

Komisia národnej obrany Severnej Kórey, najvyšší vojenský orgán krajiny, poslala ako reakciu na plánovaný seriál britskej vláde a stanici Channel 4 ostré vyhlásenie, v ktorom označila seriál za „ohováračskú frašku“. KĽDR urazil námet, v ktorom by pri vývoji jadrových zbraní bola závislá na technológii z Británie. „Severná Kórea má nepredstaviteľne silné jadrové zbrane a nemusí sa spoliehať na pomoc cudzích technológií,“ povedal hovorca národnej obrany KĽDR. Vyjadrenie obsahovalo tiež obvinenie, že seriál je vytvorený, riadený a sponzorovaný potichu britskou vládou.

Severná Kórea vyriešenie situácie podnecuje stávkou na „ťažko vybudované diplomatické vzťahy“. Vyzýva, aby boli reakcionárske filmy, ktoré sa plánujú, prípadne natáčajú, spoločne s týmto seriálom okamžite hodené na smetisko a tvorcovia boli potrestaní.

Channel 4 zdôraznil, že námet seriálu je fikciou: „Opposite Number je fiktívna dramatická séria s vymyslenými udalosťami, postavami a dejovými linkami. Seriál nadväzuje na ďalšie politické trilery ako Complicit či Secret State.

Stanica zároveň pre tento projekt hľadá zahraničného partnera. Už pred pár mesiacmi totiž oznámila ambíciu vytvoriť medzinárodný projekt, v ktorých vidí stanica veľkú budúcnosť. „Opposite Number je žiarivým príkladom ambície Channel 4 smerovať k medzinárodným dramatickým projektom. Chceme pracovať s najlepšími domácimi talentami, ktorí chcú vstúpiť na svetovú scénu a rozprávať príbehy celosvetového významu. Tešíme sa na medzinárodného partnera, ktorý bude zdieľať túto víziu,“ povedal Simon Maxwell, šéf úseku medzinárodnej dramatickej tvorby Channel 4.

Čítať viac...
Nahor