Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Seriálový prehľad tohto roka: Pripravená aj detektívka s Lasicom a Polívkom, ktoré projekty ešte očakávať?

Aktuálne televízne štruktúry sú slovenským seriálom naklonené, len v tejto sezóne si niektorý mohli diváci vybrať každý pracovný večer.

Slovenskému seriálu sa opäť darí. Televízie vyrábajú jeden nový projekt za druhým, pričom stále viac sa púšťajú aj do exteriérových kratších projektov, do ktorých sú ochotné investovať väčšie množstvo peňazí. Televízie sa tak snažia prinášať stále rôznorodejšie projekty, pričom viaceré budú chcieť vytiahnuť ešte v tomto roku.

Z pohľadu aktuálnej jarnej sezóny obsadili seriály hlavnú časť pracovného týždňa na Markíze. Okrem denných podvečerných Oteckov, ktorých v poradí už štvrtú sériu prinesie Markíza na jeseň, pokračuje vo vysielaní pondelňajších Susedov a štvrtkovej Hornej Dolnej. V oboch prípadoch už pracuje aj na nových jesenných častiach. Susedia k tomu dostanú novú výraznú zápletku, keď tvorcovia do deja zakomponujú tehotenstvo herečky Viki Rákovej. Druhú sériu k tomu dostala Kuchyňa, ktorá dosahuje skôr priemerné výkony a jej pokračovanie je otázne, komediálny seriál vysiela televízia aj v piatok vďaka Kameňáku, ktorý sa nových častí, pravdepodobne, nedočká. Sklamaním skončil nielen na Markíze ale aj na Nove.

Joj zas pokračovala vysielaním druhej série Som mama počas stredajších večerov. Tento seriál televízia mala definitívne uzavrieť. V súčasnosti ešte vysiela v utorky tretiu sériu rodinného seriálu Prázdniny, ktorý jej už však na vysoké nadpriemery nedosahuje. Každý rok pritom televízia prináša jednu sériu seriálu.

RTVS túto jar stavila na ďalší spoločný seriál s ČT Strážmajster Topinka, pričom v spolupráci bude pokračovať aj pri ďalších projektoch. Pre najbližšiu jesenú sezónu pripravuje netradičný seriál venovaný detským divákom, avšak zároveň aj ich rodičom. Ide o rodinný seriál Kriminálka 5.C., ktorý začala v spolupráci s Českou televíziou vyrábať ešte v polovici minulého roka. Režisérom je Juraj Nvota, literárnu predlohu k seriálu napísal filmový historik, publicista a scenárista Pavel Taussig, autor oscarovej snímky Kolja.

Režisér Juraj Nvota a detskí herci zo seriálu Kriminálka 5.C.

Kriminálka 5.C. je ako je už z názvu zrejmé postavená na detských hrdinoch, ktorí spoločne riešia prípady. „Jednotlivé prípady rieši partia malých detektívov z 5. C, ktorú vedie Peter Mikina, pomáha mu sesternica Eliška, brat Filip, spolužiaci Kája a Igor, ktorý sa do Zlína práve prisťahoval zo Slovenska. Nebude v nich núdza o napätie, detektívne zápletky, ale aj o priateľstvo, odvahu a túžbu pomôcť,“ uviedla televízia. V seriáli sa objaví množstvo známych hercov, medzi inými aj Milan Lasica či Bolek Polívka: „Detským hrdinom budú občas a skôr nenápadne pomáhať aj dospelí, napríklad Bolek Polívka, Miroslav Táborský, Milan Lasica, Lenka Krobotová, Zuzana Konečná, Jan Dolanský či Michaela Majerníková.“

Joj má naďalej v zálohe nové časti komediálneho seriálu Naši, ktoré by mala nasadiť v blízkych mesiacoch. Rovnako tak má pripravenú druhú sériu sitkomu Ministri. Zo zábavných projektov k tomu televízia už vlani nakrútila dlhšie známu novinku z hotelového prostredia Delukse (na titulnej fotke), v hlavných úlohách hrajú Zuzana Fialová či Alexander Bárta. Ide o prime-time seriál s celkovo 16 epizódami. „Hlavným dejiskom bláznivej komédie sú chodby luxusného hotela, v ktorom by ste chceli bývať, ale nie pracovať. Pod palcom ho majú riaditeľka Adela s jej extrémne žiarlivým manželom, prefíkaný manažér Daniel, ten najpopletenejší recepčný Viktor a šéfkuchár, ktorý je najcholerickejším michelinským maniakom na Slovensku. A ako to už v bláznivej komédii býva, v každej epizóde sa v hoteli ubytuje niekto, kto hotelový personál poriadne preskúša…“ uviedla Joj v anotácii. Delukse by sa malo objaviť v jesennom programe.

Markíza dala druhej sérii Sestričiek zelenú

Markíza zas po vlaňajšom úspechu dala zelenú dramatickej sérii Sestričky, ktorej prvú sériu vysielala minulý rok na jeseň. Tento rok sa očakáva pokračovanie s druhou sériou. Televízia by tak mala seriálom na jeseň vyhradiť rovnaký počet večerov ako v tejto sezóne, celkovo tri. Na stredy sa očakáva zábava a na piatky zas klasická vyraďovacia Farma.

Joj by zas niektorý z ďalších večerov mala vypĺňať aj treťou sériou kriminálky Za sklom, ktorú intenzívne pripravuje. Nakrúcanie by malo prebehnúť v letných mesiacoch. Televízia bude opäť reagovať na aktuálne spoločenské dianie, pre ktoré museli tvorcovia aj prepisovať scenáre. Zároveň má Joj pripravený seriálový event v podobe trojdielnej minisérie kinosnímky Trhlina, ktorá v kinách prepísala rekordy slovenského filmu. Jednotka zase počas Vianoc uvedie pokračovanie mimoriadne úspešnej minisérie Mária Terézia, ktorej nakrúcanie sa naplno spustí budúci mesiac.

Robo Jakab, Jiří Langmajer a Michal Režný pri nakrúcaní seriálu Hrobári

Pre tento rok k tomu Joj avizovala aj možné nasadenie netradičného komediálneho seriálu Hrobári. Ide o osemdielnu čiernu komédiu, ktorú by televízia mohla vysielať v druhom večernom pásme, nakoľko jedna epizóda trvá 30 minút. Okrem iných si v nej zahrajú Zuzana Mauréry, Jana Oľhová, Csongor Kassai, Kristína Svarinská, Jiří Langmajer, Lukáš Latinák či Michal Režný. „Čierna komédia z prostredia súkromnej pohrebnej služby rozpovie príhody jednej nie celkom normálnej rodiny Pipasíkovcov, ktorej konanie je tak realistické, až z toho občas mrazí. Ich živnosť je čierna – vlastnia pohrebníctvo, čo je jedno z najstarších „remesiel“. Smrť si nevyberá, nad smrťou nikto nezvíťazí – ani bohatstvo, ani sila, ani mágia, ani lieky. Keďže finančná situácia rodiny závisí od počtu pohrebov, chtiac-nechtiac rodina bojuje o každého nebožtíka, aby prosperovala. Ale! Pipasíkovci sú ľudia, ktorým záleží, aby rozlúčka so zosnulým bola naozaj na úrovni, s úctou a potrebnou pietou. Lež, človek mieni, život mení…“

Čítať viac...
Nahor