Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

September na RTVS: Nové časti obľúbenej ordinácie, veľkolepá miniséria aj mimoriadna premiéra!

Novú sezónu otvorí Jednotka mimoriadnou oceňovanou životopisnou premiérou aj novými dielmi obľúbenej romantiky. Hneď niekoľko večerov opäť vyplní premiérová zábava.

Na svoju televíznu jeseň sa pripravuje aj RTVS, ktorá na Jednotke z pôvodných programov staví na premiérovu zábavu a z akvizičných seriálov na pokračovanie minuloročného obľúbeného seriálu aj hit z Českej televízie.

V pondelky plánuje RTVS pokračovať s vysielaním filmového Európskeho kina.

Mimoriadne oceňovaná premiéra

V septembri odvysiela niekoľko lokálnych filmov, medzi nimi aj česko-slovenské premiéry.

Hneď v pondelok 5. septembra o 20:30 to bude romantická komédia Cesta domů (2021), v ktorej hrajú Lucie Šteflová, Tomáš Hanák, Emma Šteflová, Bolek Polívka, Eva Holubová alebo Tomáš Vorel ml.

O týždeň na to, v pondelok 12. septembra, bude nasledovať česká komediálna dráma s Ivou Janžurovou, Teroristka (2019).

Atraktívnou filmovou premiérou bude v pondelok 19. septembra mimoriadna životopisná dráma Zátopek (2021) o živote najslávnejšieho česko-slovenského bežca. Hlavnú postavu stvárnil Václav Neužil ml.

V roku 2021 prevalcovala oceňovanie Český lev, na ktorom premenila až 10 z celkovo pätnástich nominácií. Česká filmová a televízna akadémia ho vlani v októbri navyše nominovala ako českého kandidáta na Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

„Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry,“ znie anotácia k filmu.

Nová Ordinácia s výhľadom na more

V utorkové večery bude na Jednotke pokračovať úspešný romantický seriál Ordinácia s výhľadom na more.

Pôvodné prvé premiérové časti odvysielala RTVS minulý rok na jar, pričom medzičasom bolo v domácom Nemecku odvysielaných ďalších 6 nových dielov.

V súčasnosti Jednotka seriál reprízuje, pričom od začiatku budúceho mesiaca na staré časti nadviaže novými.

Premiéry Ordinácie s výhľadom na more odštartujú od utorka 6. septembra o 20:30.

V stredajšom prime-time zas bude pokračovať obľúbená francúzska krimi séria Vraždy v…. RTVS sľubuje uviesť aj premiérové diely.

Nová dokumentárna séria o ŠTB

V stredy v druhom večernom pásme po 22. hodine zároveň uvedie Jednotka nový slovenský dokumentárny cyklus ŠTB: Prísne tajné (2021).

„Jednotlivé epizódy skúmajú mechanizmy fungovania ŠTB od jej vzniku v roku 1945, až po jej zánik v roku 1990. Nová séria odhalí pozadie tajných operácií, ich páchateľov a príbehy ich obetí,“ uvádza RTVS.

Cyklus ponúkne celkovo 20 dielov.

„Záujmom tvorcov je predstaviť formovanie a metódy ŠTB na filmovo a historicky doposiaľ nespracovaných príbehoch alebo na uvádzaní nových zistení a súvislostí v známejších prípadoch. Doku-seriál priblíži témy provokačných akcií v podobe falošných hraníc, vznik dezinformačných kampaní, politických procesov, únosov, vrážd, zneužívania psychiatrie, prenasledovania cirkvi a disentu, nástup rozviedky či agentov medzi športovcami,“ dodáva televízia.

Český seriálový hit

Vo štvrtkové večery nadviaže Jednotka na letné vysielanie prevzatého oceňovaného seriálu z Českej televízie – Ochranca.

Ako sme už informovali, RTVS najnovšie od ČT zakúpila ďalší vysoko hodnotený seriál Kukačky, ktorý obsadí na Jednotke v hlavnej jesennej sezóne práve štvrtkový prime-time.

Zaujímavosťou je, že pôvodne v zmluve s českou verejnoprávnou televíziou zakúpila RTVS práva na seriál od októbra, vo vysielaní sa nakoniec objaví už o dva týždne.

Kukačky na Jednotke odštartujú vo štvrtok 8. septembra, ponúknu celkovo 13 dielov.

Premiérová zábava aj výpravná Sisi

Po väčšinu jesene zvyšné večery obsadí na Jednotke zábavný program.

Ako sme už podrobne informovali v tomto článku, od piatka 9. septembra RTVS odštartuje novú 12. sériu Milujem Slovensko, jubilejná 10. séria čaká na sobotné Záhady tela, ktoré stihnú štart ešte o týždeň skôr. Môže to byť pre ne pritom posledná sezóna.

Pokračovať tiež bude sobotná talkshow Neskoro večer, ktorá sa vráti s premiérovými vydaniami od 10. septembra.

Nedeľné večery v septembri obsadia dramatické minisérie.

Na začiatku mesiaca, v nedeľu 4. septembra, to bude premiérový španielsky dvojdielny film Vzdušné bozky (2021). Ide o romantický film posadený do obdobia pandémie.

O týždeň neskôr bude nasledovať očakávaná výpravná miniséria z nemecko-rakúskej produkcie.

Od 11. septembra tri nedele po sebe RTVS uvedie 6-dielnu historickú drámu Sisi (2021), ktorá sľubuje nový pohľad na vojvodkyňu, Alžbetu Bavorskú.

„Skutočný príbeh Alžbety, ktorá sa na konci 19. storočia, ako mladé, bezstarostné dievča zamiluje do rakúskeho cisára Františka Jozefa I. Krátko po svadbe začína zisťovať, že život na habsburskom dvore vo Viedni nie je taký jednoduchý, ako si predstavovala. Seriál sleduje výnimočný život rakúskej cisárovnej Alžbety Bavorskej, v modernom, realistickom prevedení. Predstavuje ju ako módnu ikonu, „influencerku“ svojej doby. Ako silnú a odvážnu ženu, ktorá sa rozhodne vziať osud do vlastných rúk tak aby bola nielen vždy dokonale upravenou ženou a dobrou manželkou, ale najmä sebavedomou, osožnou a vplyvnou cisárovnou,“ uvádza RTVS.

Až od októbra minisérie v nedeľné večery vystrieda hlavná jesenná šou Jednotky, Pečie celé Slovensko, ktorá ponúkne svoju 2. sériu.

 

Čítať viac...
Nahor