Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

RTVS už má nového šéfa: Rezník na konci odhalil pôvodné plány so spravodajským kanálom!

Verejnoprávna televízia priniesla netradičné vydanie Správ a komentárov s dosluhujúcim a novým riaditeľom RTVS. Rezník odovzdal Machajovi žezlo v priamom prenose.

V posledný deň Jaroslava Rezníka vo funkcii generálneho riaditeľa RTVS zorganizovala verejnoprávna televízia v hlavnom vysielacom čase netradičné vysielanie relácie Správy a komentáre, v ktorej sa Rezník stretol so svojím nástupcom, Ľubošom Machajom.

Machajovi päťročné funkčné obdobie začalo plynúť od utorka 2. augusta 2022, odkedy je už plnohodnotným šéfom verejnoprávnej inštitúcie.

Rezník za svoje pôsobenie vyzdvihol zníženie investičného dlhu, rekonštrukcie aj regionálnych štúdií v Košiciach a Banskej Bystrici, prevádzku piatich televíznych a jedenástich rozhlasových okruhov, rozvíjajúci sa online, ako aj prípravu kreatívnych centier, ktoré budú spustené v priebehu roka.

Naopak, ľutuje, že neustál tlak na zrušenie polovičných koncesionárskych poplatkov pre dôchodcov (pôvodne 2,32 eur). Štátom sľubované kompenzácie vo výške približne 12 miliónov eur podľa jeho slov dosiaľ neprišli. Rovnako tak za negatívum považuje, že sa nepresadilo zvýšenie koncesionárskych poplatkoch, ktorých výška je roky v sume 4,64 eur.

Riaditelia sa pritom v téme koncesií zhodli. „Som zástancom koncesionárskych poplatkov,“ povedal Rezník. „Ja taktiež,“ potvrdil Machaj.

Ľuboš Machaj a Jaroslav Rezník v Správach a komentároch

Prvé kroky Machaja aj s novým manažmentom

Prvý deň nového riaditeľa RTVS začne v parlamente: „O 10. hodine si od predsedu parlamentu prevezmem dekrét. O pol 12 máme prvé stretnutie manažmentu.“

Práve v manažmente telerozhlasu nastanú od prvých dní zmeny. 

Machaj už vopred avizoval, že do funkcie chce rovno nastúpiť aj so svojím tímom, ktorý skladal ostatné týždne.

Do pozície šéfky spravodajstva nastúpi Mária Hlucháňová, ktorá ostatne pôsobila v denníku Pravda. V minulosti sa však angažovala aj v politickom živote – pôsobila ako riaditeľka komunikačného odboru KDH, ale aj ako vedúca prezidentskej kampane Pavla Hrušovského. Taktiež bola na volebnej kandidátke KDH. Hlucháňová vystrieda dočasného šéfa spravodajstva, Attilu Lovásza.

Programovým riaditeľom televízie sa stane Vincent Štofaník, ktorý aktuálne pôsobí na pozícii intendanta Jednotka. V minulosti Štofaník striedal práve Machaja vo funkcii programového riaditeľa rozhlasu, udialo sa tak v roku 2013. Tentokrát v dôležitej pozícii šéfa televízneho programu vystrieda Štofaník Antona Šulíka.

Programovým riaditeľom rozhlasu sa stane Ľuboš Černák. V tejto funkcii skončí Michal Dzurjanin. Ako tiež informoval denník SME, šéfkou ekonomiky bude Daniela Vašinová, šéfom kancelárie generálneho riaditeľa Matúš Miklošík.

:24 mala pôvodne začať vysielať takto o rok

Pri téme spravodajskej televízie :24 dosluhujúci riaditeľ RTVS priznal, že s jej vysielaním v prvých týždňoch nebol spokojný. Postupne sa jej obsah podľa jeho názoru zlepšuje.

Sám tiež naznačil, že reakcia RTVS na vypuknutie vojny nebola dostatočná, čo však televízia využila ako príležitosť na spustenie dlhodobého projektu.

So spravodajskou televíziou pritom pôvodne manažment počítal ako projektom pre jeseň 2023.

„Tento manažment si uvedomoval potrebu spravodajského kanála. Pôvodne počítal, že ho spustí v novom štúdiu, s novou grafikou, novým vybavením a v novom vybavovacom systéme od septembra 2023,“ povedal Rezník.

Zároveň vyzdvihol, že za uplynulý týždeň dosiahla stanica :24 približne 1% podiel na trhu, kým roky etablovaná TA3 sa v bežných dňoch pohybuje na úrovni okolo 2,5 %. Dáta sú za univerzálnu cieľovú skupinu (12+).

„Myslím si, že do dvoch rokov bude spravodajský okruh RTVS :24 lídrom na spravodajskom trhu,“ dodal Rezník.

Už čoskoro pritom k spravodajskej televízii RTVS a TA3 pribudne nová konkurencia, keď intenzívne vlastný spravodajský kanál pripravuje komerčná Joj.

Rezník navyše pripomenul, že verejnoprávna televízia nebola vôbec prispôsobená na nepretržité spravodajské vysielanie. V štúdiu správ totiž mimo ich vysielania prebiehala výroba ďalších programov. Rovnako tomu neboli prispôsobené procesy či vybavenie.

Okruh tak čaká zásadný a dlhodobý vývoj, ktorý potvrdzuje aj Machaj. Podľa jeho vlastných slov sa RTVS :24 stane spravodajským pilierom telerozhlasu až v roku 2025. 

Dovtedy chce vybudovať nové reprezentatívne štúdio, ale aj posilniť spravodajský tím a procesy v príprave spravodajstva. Rovnako by tak v budúcnosti mal pribudnúť aj čisto spravodajský rozhlasový okruh s názvom :24.

Prvé zásadné zmeny od nového roka

Machaj v relácii potvrdil viaceré výroky spred voľby generálneho riaditeľa RTVS a po nej.

Týkali ako potreby veľkej obrody kvality spravodajského servisu, tak kvality jednotlivých televíznych okruhov, z ktorých by pôsobenie nového riaditeľa nemusela prežiť archívna Trojka.

Machaj pri avizovaní tohto nepopulárneho kroku už skôr vysvetľoval dôvody najmä obmedzeným množstvom archívneho materiálu a obtáčaním rovnakých programov. Svoju archívnu stanicu, avšak z finančných dôvodov, zruší čoskoro aj Česká televízia. Televízny okruh ČT3 prestane vysielať na konci tohto roka.

Prvé výrazné zmeny na televíznej obrazovke pritom majú diváci očakávať začiatkom budúceho roka.

„Od januára očakávam zásadnejšie zmeny,“ povedal Machaj v živej debate.

Už skôr pritom potvrdil, že plánuje viditeľne prekopať najsledovanejšie televízne pásmo od 18. hodiny, a to vrátane hlavných správ a začiatku večerného programu. Viac v tomto článku.

 


Veľké zmeny v RTVS: Koniec 5 proti 5 aj skrátenie správ! Večerný program začne už po ôsmejČítajte →
Čítať viac...
Nahor