Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Sedmička tŕňom v oku politikov druhé desaťročie: V najznámejšej zostave skončila, Joj rozhodla o jej budúcnosti!

Tento týždeň uzavrela Joj jarnú sériu glosátorskej relácie Sedem, zároveň sa rozlúčila s jej spolutvorcom a dlhoročným glosátorom Mariánom Leškom.

Začiatkom milénia sa na obrazovky Markízy dostala glosátorská relácia s názvom 7edem s.r.o., v ktorej osobnosti slovenského verejného života glosovali aktuálne udalosti. Relácia vznikla v čase, kedy sa ešte stále popularite tešila politická satira, a svoje miesto našla aj v Sedmičke. Nakoniec sa spomedzi obdobných programov stala posledným mohykánom a prežila ako jediná.

Pôvodným moderátorom Sedem s.r.o. bol už nebohý Robo Beňo, ktorého neskôr vystriedala doterajšia moderátorka, Elena Vacvalová. Názov relácie pôvodne vystihol sedem prítomných glosátorov, medzi ktorými bola od počiatku z doterajších tvárí Oľga Feldeková, od prvých rokov tiež boli hosťami Milan Lasica či Marián Leško. V relácii glosovali aj také osobnosti ako Július Satinský, Stano Radič, Stano Dančiak Milan Markovič alebo Boris Filan. Od počiatkov v relácii účinkoval tiež Boris Farkaš, ktorý sa v programe občasne objavuje dodnes, medzi stabilné tváre patril i Marián Geišberg.

Jedno z prvých vydaní relácie 7edem s.r.o. ešte s moderátorom Robom Beňom

Tak, ako sa politika, aktuálne témy s ňou spojené a tiež samotní politici stali jedným z hlavných námetov na diskutované témy, tak sa Sedmička stávala tŕňom v oku niektorých politikov. Relácia na Markíze bežala od roku 2001 a skončila silvestrovským vydaním v roku 2008. Dlho sa špekulovalo, čo nakoniec za koncom relácie stálo. Sedem s.r.o. sa v posledných rokoch vysielania potýkalo s rôznymi presunmi či skracovaním, postupne sa zosúvalo k nočným hodinám, až náhle skončilo.

Kým televízia argumentovala slabnúcou sledovanosťou, špekulácie ale aj vyjadrenia samotných protagonistov programu naznačovali tlaky vládnej garnitúry. Milan Lasica prirovnal koniec Sedmičky k zrušeniu programu Milana Markoviča na STV za vlády Vladimíra Mečiara. Niekomu záležalo na tom, aby tá relácia už nešla. Pretože tam šli občas témy, kde sme si uťahovali z politiky a politikov. Ja sa nemôžem zba­viť podozrenia, že týmto našim chudáčikom to vadí. Už od jari, keď bol prvý pokus to zrušiť. Povedal som to aj riaditeľovi. Samozrejme, že on nepovie, že mám pravdu. Ak by to bola pravda, tak by to bolo hrozné vysvedčenie pre túto spoločnosť,“ povedal Lasica v roku 2008 pre SME.

Markíza, na čele s vtedajším generálnym riaditeľom, Václavom Mikom, oponovala a vylúčila politické tlaky. Pozornosť smerovala na klesajúcu sledovanosť a záväzky voči akcionárom. „Markíza sa musí správať ako súkromná stanica podľa základných kritérií sledovanosti, a to najmä v tomto období,“ povedala vtedajšia hovorkyňa televízie, Oľga Dúbravská. Faktom však ostalo, že sledovanosť začala klesať najmä po zásahoch televízie a do relácie a vysielacieho času. Ešte pred zmenami dosahoval okolo 22. hodiny program aj 40-percentné podiely na trhu (12+), uprostred leta 2008 ale televízia pristúpila ku skráteniu relácie o tretinu a odsunu ku 23. hodine. Následne relácia padla k 30-percentným podielom. Spolu s odsunom k noci sa mali z vysielania Markízy vytrácať podľa Lasicu či Oľgy Feldekovej aj upútavky k programu.

Po zrušení na konci roku 2008 reláciu prebrala Joj

Krátko po zrušení relácie na Markíze formát prevzala Joj. Pod skráteným názvom Sedem urobila zmenu v počte glosátorov, ktorý zredukovala na päť. Program vysielala od roku 2009 do 2011, kedy ohlásila prestávku. Sedmičku však už nevrátila. Formát nakoniec ale predsa len oživila na jar 2017, kedy návrat okomentovala potrebou politickej satiry v turbulentných časoch.

Sedem tak patrí k najdlhšie vysielaným formátom na Slovensku a zároveň jediným preživším spomedzi niekdajších programov zameranými na politickú satiru. Vo svojej súčasnej histórii stabilnú zostavu glosátorov vytvorili Milan Lasica, Oľga Feldeková, Milan Kňažko a Marián Leško, ktorý bol zároveň roky až do súčasnosti spoluautorom relácie. Na starosti mal prípravu tém.

Leško sa však od júna stane poradcom prezidentky Zuzany Čaputovej a končí tak ako so svojou novinárskou tak komentátorskou kariérou. Tento štvrtok sa po takmer dvoch dekádach rozlúčil aj so samotnou Sedmičkou, ktorá na konci mája ponúkla posledné jarné vydanie.

Odchod Leška otvoril otázku ohľadom ďalšej budúcnosti programu. Napriek tomu, že Sedem prichádza nielen o stabilného glosátora ale aj spolutvorcu, Joj aktuálne oficiálne potvrdzuje, že s programom neskončí. „Relácia Sedem z obrazoviek TV JOJ neodchádza,“ uviedla televízia. Plánuje tak s ňou pokračovať aj na jeseň. Kto Leška v Sedem nahradí, je však otázne. Po úmrtí Mariána Geišberga sa v programe zvykol pri absencii niektorého z glosátorov zvykol objavovať už len Boriš Farkaš.

„Glosátori Sedmičky už minulosti pozývali medzi seba rad osobností, s ktorými komentovali udalosti uplynulého týždňa. Relácia teda ani naďalej nestratí humor, nadsádzku, nadhľad a trefnú kritiku politickej a spoločenskej scény,“ uviedla Joj. Sedmička pritom v minulosti skúsila aj cestu omladenia glosátorskej zostavy, ktorá je spravidla zložená zo staršej generácie osobností. Ešte na Markíze sa práve v čase zmien v programe od leta 2008 objavovali v Sedmičke Dano Dangl či Eva Urbaníková, v relácii bola tiež párkrát hosťom Adela Vinczeová. Na Joj zas istý čas medzi glosátorov stabilne patril Lukáš Latinák.

Sedem vysiela Joj vo štvrtky v druhom pásme po Inkognite, spravidla pred 22. hodinou. Dostáva sa jej tak lepšieho vysielacieho času ako pred desiatimi rokmi na jej obrazovke. Výkonnostne sa pohybuje skôr na úrovni celodenného priemeru stanice, posledné jarné vydanie dosiahlo podiel 15,4 % s celkovo 289-tisíc divákmi. Dosiahlo tak na podobný počet divákov ako premiérové Dobre vedieť na Markíze.

Čítať viac...
Nahor