Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

RTVS v utorky štartuje avizovanú šou! K Sestričkám a Nikto nie je dokonalý pribudne zábavná súťaž remesiel

Cieľom šou bude divákom priblížiť tradičné remeslá a zaučiť mladých učňov, ktorí sa remeslu budú venovať aj naďalej.

Do utorňajšieho prime-time už budúci týždeň pribudne nová šou. Do konkurencie Sestričiek a Nikto nie je dokonalý nasadzuje RTVS od 23. októbra novú zábavno-náučnú šou Remeslo má zlaté dno, počas ktorej bude 18 učňov prenikať do hĺbky tradičných slovenských remesiel.

Vo finále nakoniec zostane šesť učňov, ktorí sa v budúcnosti môžu naplno venovať kováčstvu, drotárstvu, výrobe keramiky, výrobe ľudových krojov, modrotlači alebo spracovávaniu ovčej vlny. Šou potrvá takmer do konca roka, finále je naplánované na 18. decembra.

Časozberná docushow sa natáčala priamo v dielňach jednotlivých majstrov, ale aj v exteriéroch. Menšou komplikáciou pre štáb bol ruch ulice v obci Dlhé Pole, keďže múzeum drotárstva, v ktorom pôsobí drotár Juraj Šerík, sa nachádza rovno pri frekventovanej ceste. Z tohto dôvodu sa často využívali priestory chalupy na samote v Dlhom Poli, kde však nie je zavedená elektrina. „Zábery vznikali najmä počas augusta, kedy teploty prevyšovali 30 stupňov Celzia, takže nebolo jednoduché nakrúcať v kováčskej dielni, kde bolo pri rozpálenej vyhni okolo 50 stupňov Celzia,“ prezradil manažér produkcie goodtv Peter Krajčír.

Na druhej strane realizátorov projektu veľmi milo prekvapil prístup učňov, ktorí sa chodili ku svojim majstrom zaúčať aj mimo natáčacích dní. Okrem úsmevu a úspechu sa však objavili aj slzy a bolesť. „Výrobky, ktoré počas osemtýždňovej výuky vlastnoručne vytvorili, sú obdivuhodné. Prekvapili nás emotívne prejavy v momentoch, keď prišlo k vyraďovaniu jedného z remeselných učňov. Vytvorili sa medzi nimi priateľstvá, ktoré, veríme, budú ďalej pokračovať a niektorí remeselní majstri si našli počas projektu spolupracovníkov,“ priblížil Krajčír. Hoci malo každé remeslo svoje špecifiká, za najnáročnejšie považuje kováčstvo a výrobu krojov. „Pri prvom pre fyzickú záťaž a druhé je zamerané na detail a trpezlivosť,“ dodal.

Počas natáčania sa použilo napríklad 90 kilogramov hliny, 20 kilogramov sadry, rovnaké množstvo uhlia, 30 kilogramov železa, približne 3 kilá drôtu, 50 metrov plátna, 5 kíl indiga, ktoré sa riedilo v 500 litroch vody a približne 14 fliaš kyseliny.

Divákom svoje remeslo priblíži kováč Dušan Klimo, drotár Juraj Šerík, keramikárka Mária Malinová, modrotlačiar Peter Trnka, spracovateľka vlny Andrea Ponická a výrobkyňa ľudových krojov Janka Kucbeľová. V utorky na Jednotke budú môcť diváci sledovať ako sa učňom darí priblížiť sa svojim majstrom a kto z nich zvládne skúšku až do úspešného konca. Rádio Regina prinesie rozhlasovú podobu relácie Remeslo má zlaté dno – každý štvrtok po 9:30 bude do 18. decembra predstavovať remeslá formou reportáže.

Zdroj: RTVS

Čítať viac...
Nahor