Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

RTVS si na ďalší rok poistila Tri oriešky pre Popolušku! Kto získal najväčšie klasiky?

Rozdelenie najväčších českých klasík pre budúci rok je známe.

Historický minuloročný úlovok na žrebe českých klasík sa RTVS podarilo obhájiť.

Tri najväčšie slovenské televízie Markíza, Joj a RTVS sa aj tento rok zúčastnili žrebu českých filmových klasík, ktorý bol zavedený v roku 2016.

Od tohto roka prišla o najsledovanejšie klasické filmy ako Tri oriešky pre Popolušku, S tebou ma baví svet alebo Princezná so zlatou hviezdou Markíza, ktorá ich mala na svojej obrazovke zabetónované dlhé roky, ale musela sa začať o ne deliť so svojou konkurenciou.

Za sedem rokov od zavedenia žrebu tak došlo na televíznom trhu k viacerým historickým okamihom.

Tradične najväčšiu pozornosť púta kultová Popoluška, ktorá je každoročne najsledovanejším filmom roka a od zavedenia žrebu sa týmto rokom prestrieda na všetkých obrazovkách. Práve vlani sa totiž k Trom orieškom podarilo po prvý raz dostať RTVS a budú tak jej highlightom týchto Vianoc.

Prvá vyberala RTVS

Tohtoročný žreb českých klasík pritom opäť prisúdil právo prvého výberu verejnoprávnej televízii.

Tá spravidla zvykne z českých aj slovenských klasík nakupovať vôbec najviac filmov, keď siaha aj po náročnejších tituloch či väčšom počte klasík, ktoré nemôžu byť prerušované reklamou.

Prvá voľba však opäť patrila najžiadanejším Trom orieškom pre Popolušku, ktoré RTVS ani tentoraz neprenechala komerčným televíziám. Udrží si ich tak na svojej obrazovke druhý rok po sebe aj pre Vianoce 2023.

Už dlhoročne si RTVS poisťuje kultovú komédiu Vesničko má středisková alebo Vrchní, prchni!, ktorá patrí medzi filmy nemožné prerušiť reklamou.

Rovnako tak pre nasledujúci rok zakúpila ďalšie komédie Marečku, podejte mi pero!, Jáchyme, hoď ho do stroje!, Co je doma, to se počita, pánové či Zítra to roztočíme, drahoušku…!.

Takisto bez reklamy musia televízie vysielať jednu z najobľúbenejších rozprávok Byl jednou jeden král, ktorú komerční vysielatelia v ostatnom období prenechávajú verejnoprávnej televízii. Je pritom aj jednou z najsledovanejších.

Budúci rok sa na Jednotku vrátia navyše ďalšie populárne rozprávky Princ a Večernica, Šíleně smutná princezna alebo S čerty nejsou žerty.

Jojka s dvomi hlavnými úlovkami

Joj si na tohtoročnom žrebe vylosovala právo druhého výberu.

Dostala sa tak k druhej najžiadanejšej klasike S tebou ma baví svet, po ktorej automaticky siahajú televízie v prípade, ak im konkurencia vyfúkne Popolušku. V roku 2018 dokonca RTVS legendárnu komédiu uprednostnila pred Tromi orieškami, keď si mohla taktiež vyberať ako prvá.

Jojka sa zároveň pre budúci rok mala dostať k ďalšej hlavnej klasike v podobe rozprávky Princezná so zlatou hviezdou.

K tejto kultovej rozprávke sa Joj dostala iba po druhý raz, premiérovo ju na svojej obrazovke uviedla v roku 2020. Vtedy sa Princezná so zlatou hviezdou v jej vysielaní postarala o málo vídaný paradox, keď v repríze dosiahla výrazne lepšiu sledovanosť ako pri prvom uvedení.

Budúci rok bude mať zároveň na Jojke premiéru ďalšia zo známych klasík, keď po prvýkrát odvysiela rozprávku Honza málem králem.

Z ďalších rozprávok si aj pre budúci rok poistila dvojdielnu klasiku Císařův pekař – Pekařův císař alebo filmy Tretí princ či Traja veteráni. Odvysiela taktiež rozprávku Jak se budí princezny.

Po ročnej prestávke si mala opäť poistiť komédiu Copak je to za vojáka, ktorú jej tento rok vyfúkla Markíza.

Z komédií rovnako pre najbližší rok zakúpila filmy Můj brácha má prima bráchu, Brácha za všechny peníze alebo Kamarád do deště.

Viaceré klasiky sa vracajú na Markízu

Markíza si tento rok na žrebe mohla vyberať ako posledná.

Rozhodla sa tak uprednostniť stratégiu opätovného získania zvučných filmov, ktoré jej v ostatnom období vyfúkla konkurencia.

Na jej obrazovku sa vrátia napríklad komédie Slunce, seno, jahody alebo Slunce, seno a pár facek, ktoré televízny líder vyskúšal nasadiť miesto leta vo vianočnom období.

Tento ťah mu spoločne s tretím pokračovaním Slunce, seno, erotika, ktoré sa predáva mimo žrebu českých filmov, vyšiel, pre tento rok ho dokonca zopakuje konkurenčná Jojka. Tá prvé dva filmy uvedie rovno na Štedrý deň, počas ktorého vysiela už niekoľko rokov kompletne bez reklamy. Komédie Slunce, seno pritom patria práve medzi tie, ktoré televízie nesmú prerušovať reklamou.

Na Markízu sa tiež po ročnej prestávke vracia legendárna Dívka na koštěti. Všetky spomínané filmy sa v tomto roku dočasne sťahovali z Markízy na Jojku.

Televízny líder mal zároveň siahnuť po rozprávke O statečném kováři ale aj po komédii Obecná škola.

Odvysiela taktiež filmy Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Diskopříběh alebo Sněženky a machři.

Čítať viac...
Nahor