Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

RTVS reaguje na vlnu pobúrenia: Ospravedlnenie za najnovšiu Pumpu, prešľap však odmieta!

Prvé tohtoročné vydanie Pumpy hneď spôsobilo vlnu nevôle, na situáciu v pondelok reagovala verejnoprávna televízia aj samotný režisér seriálu.

RTVS po krátkej pauze vrátila na obrazovky vlaňajšiu netradičnú novinku Pumpa, ktorá hneď s prvým vydaním nového roka vyvolala poriadne rozporuplné reakcie

Tvorcovia v najnovšej časti seriálu, ktorý je aktuálnou glosou na politické aj spoločenské dianie, reagovali i na samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, pričom aj popri ďalších témach pozvali pri tejto príležitosti na Pumpu ministerku spravodlivosti, Máriu Kolíkovú.

Ako sme už informovali, Pumpa s týmto vydaním vyvolala veľké vášne a mnohokrát nepochopenie. Aký tenký je ľad v rámci nepoznaného formátu politickej satiry na Slovensku, sme zhrnuli v tomto článku.

 


Hostia na kontroverznej Pumpe: Čo vedia vopred a kedy ich tvorcovia oslovujú?Čítajte →

RTVS aktuálne reaguje na divácku kritiku, ktorej časť považovala pasáže ohľadom Milana Lučanského za dehonestujúce, iná zas pobúrene reagovala na narážky na vzhľad ministerky spravodlivosti. Na situáciu zareagoval aj samotný režisér seriálu Peter Begányi, ktorý bol dosiaľ známy najmä vďaka projektom ako Naši či 1890.

Televízia aj režisér sa ospravedlnili divákov, ktorých sa niektoré pasáže mohli dotknúť.

Odmietli však, že by sa dopustili prešľapu. Vylúčili zámer dehonestovať smrť obvineného policajného ex-prezidenta či rovnako zosmiešňovať ministerku. Zároveň spoločne uviedli, že vnímajú polarizovanú spoločnosť po samovražde, v seriáli podľa vlastného presvedčenia dostali priestor všetky názorové prúdy.

Stanovisko RTVS
Relácia Pumpa sa, v rámci žánru politickej satiry, vždy venuje aktuálnym udalostiam a témam rezonujúcim v spoločnosti. Z hľadiska aktuálnosti sú do relácie pozývaní aj hostia z rôznych oblastí spoločenského života. Hostia, ktorí prijmú pozvanie na účinkovanie v  relácii, majú vždy vopred k dispozícii scenár. Výnimkou nebola ani ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková, ktorá sa objavila v epizóde odvysielanej v sobotu 16. januára. Jej účinkovanie bolo spojené s aktuálnymi témami, ktoré rezonujú medzi verejnosťou. Jednou z nich je aj vystupovanie pani ministerky. Všetci hostia, vrátane pani ministerky, sú uzrozumení s humorom spojeným s ich osobou. Humor je vždy vnímaný subjektívne a uvedomujeme si, že niektorých divákov mohli vyjadrenia na adresu pani ministerky pobúriť. RTVS nechcela v žiadnom prípade dehonestovať osobu ministerky spravodlivosti SR Márie Kolíkovej ani žiadnych iných osobností spomínaných v relácii.

K aktuálnym témam patrí aj tragická udalosť smrti generála Milana Lučanského. RTVS si uvedomuje, že táto udalosť polarizuje spoločnosť a tento fakt bol znázornený aj ústrednými postavami seriálu, ktoré reprezentovali oba názorové póly. Téma bola hereckými protagonistami prezentovaná argumentačne vyvážene. Úmyslom RTVS nebolo v žiadnom prípade dehonestovať osobu generála Milana Lučanského ani jeho tragické úmrtie. RTVS sa ospravedlňuje divákom, ktorých sa vyjadrenia, ktoré odzneli v sobotnej epizóde, dotkli.

Stanovisko režiséra Pumpy, Petra Begányiho
Pozvanie ministerky spravodlivosti SR Márie Kolíkovej vyplynulo z dramaturgie relácie, ktorá reflektuje aktuálne dianie na Slovensku. Keďže bola počas uplynulých týždňov politicky exponovanou postavou, jej pozvanie bolo jednoznačnou dramaturgickou voľbou. Ceníme si, že pani ministerka bola ochotná zniesť komentáre na svoju adresu a v rámci žánru relácie si dokázala udržať nadhľad. Ako všetci hostia relácie, aj pani ministerka dostala priestor prezentovať svoje osobné názory a postoje bez cenzorského zásahu. Relácia Pumpa sa snaží na obrazovky vrátiť žáner politickej satiry, ktorá v televíznom vysielaní dlhodobo absentovala. Divákom prinášame program, v ktorom sa otvorene rozpráva o všetkom, čo trápi spoločnosť a scenáristicky odráža aktuálnu verejnú diskusiu či už v oblasti médií, sociálnych sietí alebo verejného priestoru. Našou snahou je v rámci dialógov ústredných postáv predstaviť všetky názorové fronty a tému odprezentovať vyvážene, konečný názor na prezentované problémy nechávame na diváka. Rovnako sme pristupovali aj k téme tragického úmrtia Milana Lučanského v rámci ostatnej epizódy. Mrzí nás, že spracovanie tejto témy vnímajú niektorí diváci ako urážku jeho pamiatky alebo výsmech tragického úmrtia, čo v žiadnom prípade nebolo našim zámerom. Ospravedlňujeme sa divákom, ktorých sa spracovanie tejto témy v rámci relácie dotklo.

Čítať viac...
Nahor