Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková na Pumpe

Pikošky

Prekročila RTVS hranice? Ministerkou Kolíkovou na Pumpe vyvolala ďalšie vášne!

Po Andrejovi Dankovi sa mimoriadne diskutovanou na Pumpe stala návšteva Márie Kolíkovej, pri stále živej kauze s ex-prezidentom polície vyvolala vášne.

Verejnoprávna RTVS minulú jeseň nasadila nový netradičný formát politickej satiry, ktorý aktuálne udalosti glosuje prostredníctvom televízneho seriálu.

Tvorcovia vlaňajšej novinky Pumpa v tomto formáte nielen reagujú na aktuálne udalosti ostatných dní, keď seriál nakrúcajú tesne pred jeho vysielaním, zároveň je postavený na hosťoch v podobe známych osobností, ktoré budú zdrojom nielen diváckeho záujmu ale aj debát.

Tvorcovia Pumpy sa pritom otvorene snažia o hosťovanie mien, ktoré aktuálne hýbu verejným dianím.

 


RTVS reaguje na vlnu pobúrenia: Ospravedlnenie za najnovšiu Pumpu, prešľap však odmieta!Čítajte →

Nevyhýbajú sa ani návštevám politikov, ktorí v rámci zábavných či rodinných programov patria pre divákov medzi výbušné osobnosti. Kritiku si vypočula Markíza ale aj Joj pri politikoch v Modrom z neba či neskôr v Siedmom nebi, rovnako tak pri nedávnych návštevách prezidentky či premiéra v Inkognite.

Na Pumpu RTVS pozvala hneď medzi prvými bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorého tvorcovia konfrontovali s jeho trapasmi z bývalej vlády. Podľa viacerých mu však dopriali v čase, kedy sa Danko snaží o vzkriesenie jeho popularity, pozitívnu reklamu. Na Pumpe sa medzitým objavil napríklad aj primátor Bratislavy, Matúš Vallo.

Pumpa mala od špeciálneho silvestrovského dielu prestávku, pričom sa vrátila na obraz túto sobotu 16. januára.

Tváre a spolutvorcovia Pumpy, Dano Heriban a Michal Kubovčík, v tomto dieli reagovali aj na udalosti po samovražde bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, ktorý si na život siahol v mesiac po vzatí do väzby.

Kým v ostatných dňoch sa vášne ohľadom smrti mierne navonok upokojili, RTVS ich najnovšie opäť rozdúchala.

Na Pumpu totiž pozvala ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, ktorá sa stala terčom ostrej kritiky televízie a tvorcov. Okrem toho, že to vyprovokovalo časť tábora podporovateľov súčasnej opozície, časť divákov niektoré pasáže považovala za robenie si žartov z udalosti.

Okrem narážok na tragickú udalosť tvorcovia konfrontovali ministerku s reformou súdnej mapy, značné narážky robili aj na jej výzor, čo zas bolo za hranicou vkusu ďalšieho spektra divákov.

RTVS sa tak aktuálne pustila do vysokých vôd politickej či spoločenskej satiry a v mnohom do jej neprebádaných hraníc v našom prostredí. Satira všeobecne vo svete pravidelne hľadá svoje hranice a neraz provokačne pôsobí na tábory, ktoré k témam zaujímajú odlišný postoj, než tvorcovia.

Na obrazovke verejnoprávnej televízie je tak jej podoba vnímaná o to citlivejšie. V čase vôbec najvýraznejšie polarizovanej spoločnosti sa tvorcovia mohli pustiť do priveľkého sústa, ktoré pre pochopenie formy a obsahu nemá na Slovensku ani položené dostatočné základy. Pumpa je úplne novým formátom politickej glosy, ktorý u nás nemá žiadnu tradíciu. V kombinácii s dlhodobým vnímaním verejnoprávnej televízie ako spolitizovanej inštitúcie tak môže byť jej obsah chápaný vo výraznom kontraste so zámermi tvorcov.

Čítať viac...
Nahor