Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: vysielanie RTVS

Viete prví

RTVS po 9 rokoch vymieňa televízne jingle: Pokračovať môže veľkou zmenou spravodajstva!

V čase, kedy je neistá budúcnosť celej inštitúcie, spúšťa RTVS dlhšie pripravované nové staničné jingle. Nemusí skončiť iba pri nich.

Už o niekoľko mesiacov môže byť RTVS minulosťou a s ňou aj celý komunikačný vizuál.

Verejnoprávna televízia aj s rozhlasom čelia ambícii Ministerstva kultúry zrušiť celú inštitúciu a nahradiť ju novou pod názvom Slovenská televízia a rozhlas. Ustáliť by sa pre ňu napokon mala skratka STVR.

Aj by navrhovaná zmena bola primárne formálna a umožnila by úplnú výmenu hlavného kontrolného orgánu televízie a rozhlasu a založenie novej programovej rady, nebude prekvapením, ak bude súčasťou formálnych zmien aj zmena vizuálu.

Nevyhnutná bude zmena loga inštitúcie, za obeť však môže padnúť aj už legendárna dvojbodka, ktorú v minulosti kritizovali zástupcovia Slovenskej národnej strany. Práve nominantka tejto strany, Martina Šimkovičová, vedie v súčasnosti ministerstvo kultúry.

Kompletne vymení jingle

Vedenie RTVS ešte v minulom roku začalo s prípravou zmien, ktoré sa majú prejaviť v televíznom vysielaní.

Jednou z nich bola príprava celej sady nových staničných jinglov Jednotky, ktoré by mali kompletne nahradiť dlhoročné televízne predely.

„Nové staničné identy nahradia deväť rokov staré vizuály. Natáčali sa od októbra minulého roku v rôznych časových obdobiach. Zámerom bolo zmodernizovať a zaktualizovať staničný vizuál Jednotky, keďže momentálne nie je možné komplexne zmeniť vizuálnu identitu všetkých televíznych programových služieb RTVS,“ uvádza telerozhlas.

K výmene 9 rokov starých jinglov dôjde na Jednotke od štvrtka 21. marca 2024.

Do nových predelov zakomponovala RTVS viaceré najznámejšie televízne tváre.

Pôjde o osobnosti či už zo spravodajstva, publicistiky, ale aj zo zábavných a vedomostných programov. Objavia sa v nich moderátori Správ RTVS, Dámskeho magazínu, Duelu, Gólov, bodov, sekúnd a ďalší.

„Nové staničné identy sú postavené na obľúbených tvárach Jednotky, ktoré sú súčasne aj nositeľmi tejto značky. Natáčali sa v ikonických priestoroch televízie a rozhlasu a celá sada obsahuje až 20 nových identov, v ktorých diváci uvidia moderátorov spravodajstva, zábavy a publicistiky RTVS.“

Nové staničné jingle Jednotky od marca 2024

Ďalšie jingle budú tvorené zábermi na slovenské pamiatky či prírodu.

„V záujme zachovania synergie a kontinuity kreatívny tím RTVS pripravil pre televíznu Jednotku aj novú sadu servisných identov, ktoré prinášajú panoramatické zábery slovenských pamiatok a prírody. Ich zámerom je ukázať divákom krásy Slovenska, očarujúce pamiatky, prírodné reálie a zaujímavosti.“

RTVS plánuje v priebehu roka nakrúcať ďalšie, chýbať nebudú ani tematické počas Veľkej noci alebo Vianoc.

Momentálne má Jednotka k dispozícii 16 kusov, ktoré budú priebežne dopĺňané o ďalšie nové zábery podľa ročných období – jarné, letné, jesenné a zimné. Súčasťou nových staničných identov je aj tematická sada k Veľkej noci, ktorú diváci uvidia na obrazovkách Jednotky už počas veľkonočných sviatkov,“ potvrdzuje telerozhlas.

Nové veľkonočné jingle Jednotky

Veľká zmena spravodajstva

Po necelých 8 rokoch by navyše podľa našich informácií mohli vizuálnou zmenou prejsť aj všetky hlavné spravodajsko-publicistické relácie RTVS.

Verejnoprávna televízia totižto ešte vlani zadala do prípravy novú scénu virtuálneho spravodajského štúdia a zároveň tiež nový grafický vizuál pre hlavné Správy RTVS, Ranné správy, Počasie, Správy z regiónov, Správy a komentáre alebo Góly, body, sekundy.

Pripravovať by tak mala výraznú grafickú obnovu spravodajských relácií, ktoré v nezmenenej grafike a štúdiu vysielajú od decembra 2016.

Poslednú veľkú zmenu predstavovalo ešte vedenie pod Václavom Mikom. Nadväzovala pritom na vlnu zmien z konca roka 2012, kedy RTVS výrazne zmenila vizuálne spracovanie spravodajstva a po prvý raz sa priblížila moderným trendom.

RTVS koncom roka 2016 predstavuje vynovené spravodajstvo

Televízia túto zmenu nateraz oficiálne neohlásila.

Podľa Centrálneho registra zmlúv však návrhy na nové virtuálne štúdio aj grafiku spravodajsko-publicistických programov mala mať odovzdanú na konci minulého roka.

Iba na začiatku marca tohto roka kompletne svoje spravodajstvo zmenila súkromná Joj, ktorá predstavila úplne nové spravodajské štúdio aj s novou grafikou. So zmenami prišla po podobnom čase – v nezmenenej podobe predtým vysielala viac ako 9 rokov.

Čítať viac...
Nahor