Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: RTVS

Nové projekty

RTVS odkryla seriálový tromf roka 2025! Prinesie silné príbehy, poznáme ďalšie detaily

Po Hniezde či Tajných životoch je v príprave ďalšia dramatická novinka, do rúk si ju zobral režisér nedávneho seriálového hitu.

RTVS rozbieha seriálovú tvorbu a doháňa zameškané.

Kým niektoré roky verejnoprávna televízia neponúkla ani jeden nový pôvodný seriál, vedenie pod Ľubošom Machajom naštartovalo realizáciu viacerých námetov. Už tento rok sa chcelo pustiť hneď do troch z nich.

Popri vývoji 2. série historickej rodinnej ságy Čas nádejí, ktorá sa však na obrazovky tak skoro nedostane, rovno do vysielania mieri poviedkový seriál Slasti, strasti, ktorý televízia uvedie na jeseň. Nakrúcanie prvých častí prebehlo ešte vlani, venujeme sa mu v tomto článku.

Ďalším je dosiaľ málo známa novinka z prostredia šoubiznisu s pracovným názvom Svetlá, ktorej príprava sa však po zoškrtaní tohtoročného rozpočtu RTVS presunula do budúceho roka. Naopak, práce neutíchajú na 6-dielnom spoločnom projekte s Českým rozhlasom a televíziou Prima Tisíce hlasov, ktorý bude novým historickým seriálom na RTVS. Tentoraz sa zameria na začiatky a rozvoj rozhlasového vysielania v Československu.

Silné príbehy

Nástupcu však dostanú aj také seriály ako Hniezdo či Priznanie.

Ak už RTVS v minulosti predstavila divákom nový seriál, najčastejšie siahala po silných dramatických príbehoch.

Vyslúžila si pravidelne nadpriemerný úspech – darilo sa hneď prvému pôvodnému seriálu po spojení rozhlasu a televízie Kolonáda, diváci ešte pribudli nasledovnému projektu Tajné životy, ktorý patrí doteraz k najoceňovanejším. Absolútnym hitom sa však stalo Hniezdo, ktoré si spoločne s tohtoročným historickým hitom Časom nádejí naďalej delí rekordy seriálovej sledovanosti vo vysielaní verejnoprávneho telerozhlasu.

RTVS vo svojich seriáloch neraz upriamuje pozornosť na citlivé aj tabuizované spoločenské témy.

Tajné životy priblížili, akým osudom čelia obyvateľky azylového domu, Hniezdo posvietilo na problematiku adopcie či neplodnosti. Čas nádejí prostredníctvom priblíženia historických udalostí prvej polovice minulého storočia v mnohom zvýraznil problémy súčasnosti a vzorce správania, ktoré sa napriek tragickej minulosti opäť stávajú každodennosťou.

Posvieti na ďalší akútny problém

RTVS sa tentokrát vráti do súčasnosti.

Ako sme v minulosti informovali, televízia na tento rok naplánovala nakrúcanie nového dramatického seriálu s pracovným názvom Pôrodnica, do ktorého sa už aj naplno pustila.

Zaujímavosťou je, že kým pri doterajších pôvodných seriáloch zakaždým stavila na pôvodný námet, teraz ju inšpiroval zahraničný originál.

Novinka prinesie slovenské spracovanie dánskej seriálovej drámy z prostredia novorodeneckého oddelenia Dag & nat (Deň a noc), ktorá v anglickej distribúcii nesie názov The Shift. Premiéru mala v roku 2022 na miestnej verejnoprávnej stanici TV 2.

Autorkou pôvodného seriálu je mimoriadne úspešná dánska režisérka a scenáristka Lone Scherfig. Stojí za komédiou Taliančina pre začiatočníkov alebo drámou Škola života, ktorá bola trikrát nominovaná na Oscara.

Aj keď sa novinka odohráva na novorodeneckom oddelení, o ďalší klasický nemocničný seriál nepôjde.

„Pôrod je jedným z mála zážitkov, ktorý nás všetkých spája. Je to neopakovateľný okamih plný radosti, lásky, ale aj strachu a obáv. Dej seriálu sa zameriava na prácu pôrodných asistentiek, ktoré počas náročného pracovného dňa zažívajú konflikty, napätie neistotu, ale aj dôveru, lásku a víťazstvá. Ukázaním majestátnosti života, ktorá je vyrozprávaná pravdivým, nesentimentálnym spôsobom, chceme divákovi priblížiť tie najťažšie a zároveň aj najkrajšie chvíle v živote človeka,“ vyjadrila sa kreatívna producentka seriálu Marcela Mojtová.

Úspech námetu spočíva v kombinácii reálneho zobrazenia dianí v pôrodnici, emócií aj napätia, spoločne s problémami, ktorým lekári a sestričky dennodenne čelia. Patrí medzi ne aj nápor pacientov či nedostatok personálu, čo je mimoriadne aktuálnou témou aj na Slovensku.

RTVS tak prostredníctvom hraného seriálu znovu upriami pozornosť na spoločenský problém, ktorý si vyžaduje akútne riešenie.

„Pre tvorcov seriálu je okrem iného kľúčová najmä autenticita. Pri nakrúcaní sú vždy prítomné aj skutočné pôrodné asistentky, ktorých úloha je nezastupiteľná predovšetkým po odbornej, ako aj praktickej stránke,“ uviedla televízia.

Koľko dostane častí a kedy odštartuje

Telerozhlas nakrúca seriál vo vlastných kapacitách.

Ako miesto si zvolila ikonickú výškovú budovu Slovenskej televízie, ktorej vstupnú halu premenila na modernú pôrodnicu. Prestavba priestoru trvala približne mesiac.

„Súčasťou prestavby sú ambulancie, lôžková aj administratívna časť. V modernej pôrodnici sa budú odohrávať mnohé príbehy aj komplikované prípady.“

Očakáva sa, že RTVS seriál uvedie ako jeden z highlightov roka 2025.

Aká však bude realita, rozhodne aj vývoj situácie okolo snáh vládnej koalície formálne zrušiť Rozhlas a televízie Slovenska a uzákoniť novú inštitúciu Slovenský rozhlas a televízia. Hlavným dôsledkom bude ľahká výmena vedenia telerozhlasu či členov kontrolných orgánov verejnoprávnej inštitúcie.

Nebude prekvapením, ak tvorcovia dánsku predlohu adaptujú verným spôsobom, a to aj v spracovaní jednotlivých epizód.

Každú časť originálu by tak mala spracovať v samostatnej epizóde, ako to robí napríklad Markíza pri lekárskej sérii Druhá šanca. Tú zas adaptuje na základe talianskej predlohy.

Pôvodný seriál Dag & nat dostal celkovo 8 častí, podobne by tak na tom mala byť aj slovenská verzia.

Zaujímavosťou je, že v tomto roku dánsky originál nakrúca aj 2. sériu, ktorá sa už však z pôrodnice presunula na pediatrické oddelenie. Miesta televízia TV 2 opäť počíta s osmičkou epizód, ktoré sa budú v každej časti samostatne venovať príbehu jedného detského pacienta.

Režisér Tajných životov a Času nádejí

RTVS zverila slovenské spracovanie do rúk režisérovi jej ostatného veľkého hitu.

Réžiu novinky má na starosti Ján Sebechlebský, ktorý stojí za historickou ságou Čas nádejí. Podpísal sa tiež pod obe série Tajných životov či pod populárnu Kriminálku Staré mesto.

Hlavnou postavou v novinke bude pôrodná asistentka Eva, ktorú hrá Jana Kolesárová.

„Ja nie som veľmi nemocničný typ, tak som trochu váhala, či sa vrhnúť do bieleho plášťa. Pre RTVS som ešte nepracovala a lákalo ma to. Zároveň pán režisér Sebechlebský je niekto, s kým som chcela spolupracovať a nemala predtým tú skúsenosť. A napokon aj scenáre prešli sofistikovanejšou úpravou a to ma presvedčilo, že pôjde o kvalitný projekt.“

Kolesárovej momentálne ide karta.

Na jeseň bude hneď v dvoch seriáloch súkromnej Joj, ktorá plánuje odštartovať 2. sériu Kriminálky Kraj, ale taktiež mysterióznu novinku vyrobenú v koprodukcii s Českou televíziou Lovec. Dlhodobo je vychytená v Česku, kde niekoľko rokov nakrúcala napríklad kriminálku Polda.

Ďalšou ústrednou postavou bude doktor Jakub, ktorého si zahrá Ondřej Daniš.

Divákom je dobre známy už z Tajných životov, kde hral vychovávateľa Martina. Zahral si aj vo voľnom pokračovaní Hniezda Priznanie, kde stvárňoval úlohu šéfa cudzineckej polície Oskara.


Foto: RTVS

Čítať viac...
Nahor