Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: RTVS, ilustračné

Exkluzívne

Novinka po Hniezde či Priznaní? RTVS potichu nakrúca nový seriál! Poznáme prvé detaily

Verejnoprávna televízia môže po rokoch chystať uvedenie odľahčenejšieho žánru.

Viac pôvodných seriálov.

To je jedným zo záväzkov súčasného generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja, ktorý už pred príchodom na svoje miesto avizoval, že by v programe Jednotky rád videl viac seriálovej tvorby na úkor zábavných programov.

Ešte pred spoznaním hĺbky problémov verejnoprávnej televízie a jej financovania sa rozhovoril o výpravnejších seriálových projektoch na nedeľu či o novom dennom seriáli, ktorý chcel zrealizovať počas svojho funkčného obdobia.

Zábavné programy, ktoré RTVS posledné obdobie ponúka aj štvrtka do nedele, chcel Machaj zredukovať na dva večery – piatky a soboty.

Aj po vyše roku od nástupu do funkcie však vypĺňajú rovnaké štyri večery v týždni. Zábavných šou v niektorých sezónach odvysielala RTVS dokonca najviac zo všetkých televízií na Slovensku.

V prípade seriálov je to presne opačne.

Jednotka v tomto roku neponúkla rovno žiadny vlastný večerný seriál – na budúci rok odložila aj výpravnú historickú rodinnú ságu Čas nádejí (pôvodne Niekde v Európe) z dielne bývalého vedenia.

Posledným pôvodným prime-time seriálom RTVS bolo Priznanie, vysielalo sa ešte v januári až marci 2022.

Spoločne s predchodcom Priznania – originálnym Hniezdom, šlo o jediné dva vlastné večerné pôvodné seriály RTVS, ktoré sa dostali do vysielania v čase päťročného funkčného obdobia Jaroslava Rezníka. Na jar 2018 a 2019 ich ešte doplnili koprodukčné seriály Inšpektor Max a Strážmajster Topinka.

Súkromné televízie len za jeden rok stihnú v priemere uviesť aj desiatku seriálov.

„Verejnoprávna televízia a rozhlas musia vyrábať obsah, ktorý sa bude dať pozerať a počúvať aj o dvadsať rokov,“ povedal pred nástupom do funkcie Machaj s odkazom, že pod jeho vedením musí RTVS tvoriť viac nadčasového seriálového obsahu.

Z nuly na dva?

Tohtoročná nulová seriálová bilancia RTVS sa budúci rok zmení.

Jednotka by mala v prvom polroku uviesť spomínanú veľkolepú novinku Čas nádejí, hovorí sa aj o začiatku roka 2024.

8-dielny seriál bude mapovať míľniky slovenskej histórie, ktoré sa budú odohrávať na pozadí silného rodinného príbehu. „Na začiatku všetkého stála snaha prerozprávať príbeh osudov rodiny krčmárov, tak ako ho determinovala doba. Spojiť malé, súkromné rodinné dejiny s tými veľkými. Ukázať ľudskú snahu, túžbu po láske a obyčajnom naplnenom živote i za cenu vzdoru a vzoprenia sa a zároveň ukázať, čo sa nám deje so životmi, keď nám do nich vstúpia geopolitické zmeny,“ povedala autorka scenárov Scarlett Čanakyová.

Bývalý riaditeľ televízie Rezník projekt označil rovno za najväčší seriál v histórii telerozhlasu.

Neznáma novinka

RTVS ale momentálne pracuje aj na ďalšej seriálovej novinke, ktorá by sa uvedenia mohla dočkať v roku 2024.

Verejnoprávna televízia o nej dosiaľ verejne neprehovorila.

Ide o nový televízny seriál s názvom Strasti, slasti, ktorý má vznikať v originálnej produkcii RTVS.

Po fáze vývoja námetu, písania scenárov a hereckého kastingu sa príprava novinky dostala do hlavnej fázy, keď sa minulý týždeň začalo s jej nakrúcaním. Prvá klapka mala padnúť v stredu 11. februára.

Dá sa očakávať, že s novinkou Strasti, slasti si to RTVS namieri do lukratívnejšieho vysielacieho času.

V projekte sa totiž mali spojiť viaceré zvučné mená z televíznych obrazoviek.

Prvé mená

RTVS môže tentokrát chystať odľahčenejší žáner, či prepojenie ľahších a dramatických príbehov.

Režisérom projektu sa totiž stal televízny a divadelný režisér Karol Vosátko, ktorý je známy najmä svojimi komediálnymi projektami.

Je autorom mnohých divadelných komédií, pričom od roku 2015 prevádzkuje priamo vlastné autorské divadlo La Komika.

V televízii sa podpísal pod legendárne projekty ako sitkom Mafstory či skeč šou S.O.S., ešte skôr však režisérsky pracoval aj na hudobnej relácii Deka Hity či pôvodnej Pevnosti Boyard.

Televízia do projektu obsadila aj známe herecké tváre – medzi prvými sa hovorí o Mirke Partlovej, Markovi Igondovi či Marekovi Geišbergovi.

Partlová si posledne v televízii zahrala v seriálovom prepadáku Bola raz jedna škola, predtým sa však spopularizovala dlhoročným účinkovaním v dennom seriáli Panelák.

Igonda sa na obrazovkách objavuje dodnes často – vlani hral v seriáloch Chatári či Ultimátum, tento rok sa stal novou tvárou Hranice. Na RTVS sa objavoval v seriáli Tajné životy alebo Kriminálka Staré mesto.

Geišberg si zahral v seriálových hitoch Klamstvo a Hniezdo, pravidelne sa objavuje skôr v dramatických seriáloch akými boli aj Pravá tvár alebo Milenky.

 

Čítať viac...
Nahor