Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

RTVS chce skvalitňovať najsledovanejšie hokejové vysielanie: Ako dopadol jej prvý zábavný experiment?

RTVS sa každým rokom snaží zatraktívniť vysielanie najsledovanejšieho eventu na Slovensku. Nielenže chce divákom priniesť lepší zážitok a ukázať, že aj verejnoprávna televízia dokáže byť svieža a moderná, RTVS tiež bojuje s dlhoročným trendom odchodu slovenských divákov smerom k obrazovkám Českej televízie. Dôvodom je najmä komentár zápasov, ktorý sa v ostatných rokoch snaží telerozhlas posilniť angažovaním atraktívnych spolukomentátorov, v piatok mal svoju premiéru Ján Lašák, pridá sa tiež Miro Šatan, tradičnou populárnou posilou tímu je Richard Lintner.

Tento rok je výraznou cestou RTVS pri oživovaní prenosov uvoľnená atmosféra nielen počas komentovania zápasov ale aj v prestávkových štúdiách. Efekt sa prejavil už pri otváracom zápase šampionátu. Výborný neencyklopedický ale ľudský výkon Marcela Merčiaka, ktorý sa v ostatnom čase čoraz viac uvoľňuje a ukazuje aj svoju osobnejšiu stránku, doplnený vždy dobre naladeným Rišom Lintnerom a tiež kontaktom s usmievavými komentátormi Paľom Gašparom a Jánom Lašákom pútali divákov a nedali im dôvod prepnúť medzi tretinami na inú stanicu. Presný opak nastal vo večernom duele, kde zápasové prestávky prebehli v tradičnom oficiálnom štýle a odrazilo sa to na správaní hokejových fanúšikov.

Telerozhlas tiež po prvý raz zaexperimentoval a program obohatil o prvú samostatnú zábavnú reláciu, ktorú v priebehu majstrovstiev odvysiela celkovo trikrát. Komediálna live show Predĺženie, ako program charakterizuje RTVS, stavila na čele so Sajfom na istotu. Už osvedčené a dobre známe prvky z iných programov spolu so štvoricou glosátorov, ktorými nie je čo pokaziť, priniesli ľahký program, ktorý neurazil, no heslo tohtoročných majstrovstiev RTVS „Sledujte hokej ako nikdy predtým“ naplnil len žánrovo.

predlzenie sajfa rtvs

Dobrou správou je, že sa RTVS, i cez nevôľu niektorých divákov, snaží prinášať humor aj prostredníctvom odľahčených nočných šou, ktoré Slovensku rozhodne chýbajú a tak i krátkodobé pokusy sú chvályhodné. Okrem iného má Predĺženie aj ďalšiu jasnú úlohu – obnoviť ak nie úplne odznova vybudovať vzťah mladšej diváckej základne s verejnoprávnou inštitúciou. Práve priblíženie späť k divákom si RTVS kladie ako za jednu zo svojich hlavných úloh v rámci nového staničného identu Jednotky a Dvojky. V tomto smere je i Predĺženie presne tým formátom, ktorý zafunguje na konkrétnu cieľovku. No hovoriť sa o ňom ako o Bičanových slimačích pretekoch či komentároch Riša Lintnera nebude a to je jeho mínus.

RTVS však tento rok spracuje hokejový šampionát, pravdepodobne, najlepšie. Dnes je už samozrejmosťou vysielanie v HD, to však malo v rámci MS v hokeji premiéru len pred dvomi rokmi. Telerozhlas tiež posilnil komentátorský tím, keď po zosnulom Ivanovi Niňajovi prevzal minimálne na tomto šampionáte jeho miesto ex-komentátor Markízy a Dajto, Matúš Krutý. ČT však bude aj v súčasnosti lákať časť slovenských divákov, keď jej komentátorské zázemie na čele so šéfkomentátorom športu ČT Robertom Zárubom či ďalšou veľkou osobnosťou Petrom Vichnarom je zárukou najvyššej kvality. Česká televízia sa tento rok predviedla aj vydareným spotom, už tradične prináša veľmi kvalitný spravodajský servis.

Ak však narážame na málo výrazných osobností slovenského hokejového komentovania, nesmieme zabúdať na to, že Slovensko predčasne prišlo o jedno veľké meno, keď po ťažkej chorobe roku 2007 vo veku 36 rokov zomrel Miloš Kováč. Ten sa vďaka komentovaniu zlatého zápasu z roku 2002 stal, právom, nesmrteľným. Môžeme byť však radi, že nám v mladšej generácii potichu vyrástla veľká osobnosť v podobe Paľa Gašpara a verme, že šport RTVS pod vedením Marcela Merčiaka vychová nové osobnosti, ktoré bude vyhľadávať každý hokejový fanúšik.

Čítať viac...
Nahor