Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Rozhovor s Petrom Petrusom: Kiska mal troch kandidátov, prečo si vybral jeho?

Peter Petrus oficiálne do prezidentskej kancelárie ako hovorca Andreja Kisku nastúpi 1. júla, tento týždeň ho čakajú posledné dni v Jojke, kde strávil vyše sedem rokov. Prečo si Andrej Kiska vybral za hovorcu práve jeho, aký bol ich vzťah pred touto ponukou a ako videl Petrus svoju budúcnosť, ak by príležitosť od Kisku neprišla? Prečítajte si v rozhovore s aktuálnym televíznym reportérom, čoskoro hovorcom Andreja Kisku, Petrom Petrusom.

Ako prišla ponuka od Andreja Kisku? Poznali ste sa bližšie alebo len v rámci spolupráce pri reportážach?
Andreja Kisku som poznal len pracovných stykov, bližšie sme sa nepoznali. Najprv ma oslovil jeden človek z jeho tímu a neskôr sme sa stretli osobne so zvoleným prezidentom. Asi hodinu sme sa rozprávali, aké sú jeho i moje predstavy.

Povedal ti Andrej Kiska, prečo si bol preňho najvhodnejší kandidát?
Vraj mali vyhladnutých troch možných ľudí na tento post, on si vybral mňa pre môj štýl práce a komunikácie – teda prirodzenosť, nestrojenosť a sem-tam trochu humoru.

Dlhé roky si pôsobil ako novinár aj v oblasti politiky, vieš v čom chceš byť iný ako doterajší hovorca prezidenta Marek Trubač?
Ako novinár som mal s hovorcom Marekom Trubačom dobré vzťahy. Bol ku mne vždy slušný a ochotný. Prezident Kiska chce osobne i sprostredkovane komunikovať otvorene, normálne, vľúdne, ľudsky.

Keby neprišla ponuka od Andreja Kisku, mal si predstavu, kam sa posunúť? Plánoval si zmenu?
Ak by neprišla táto ponuka, pokračoval by som s chuťou v tom, čo robím doteraz – teda ako reportér TV JOJ. Žiadnu zmenu som neplánoval.

Z kolektívu Joj sa ti, predpokladám, neodchádza ľahko. Čo si si najviac vážil na doterajšom pracovisku?
Pri mojom rozhodovaní sa bolo najťažšie práve to, že opustím TV JOJ. Od začiatku roka 2007 sa v nej totiž cítim veľmi dobre, mám dobrých a šikovných kolegov i nadriadených, povzbudzujúce reakcie od divákov i primeraný plat. Tá príjemná atmosféra mi bude veľmi chýbať.

Na záver skôr úvaha. Doteraz si o dianí na Slovensku informoval, teraz budeš na tej „druhej strane“. Bude to asi, aspoň zo začiatku, zaujímavý pocit. Nebudeš síce prvý ani posledný, no kto sa stane hovorcom prezidenta…?
Mnohí ľudia si myslia, že akousi hlavnou ambíciu každého novinára je stať sa raz hovorcom. Pripúšťam, že u niektorých to tak môže byť, avšak ja som to nikdy nevidel ako svoju métu. Teraz mi to však osud prihral do cesty, dlho som rozmýšľal a napokon to prijal. Podstatné bolo, že Andrej Kiska mi je ľudsky sympatický a je nezávislý prezident. Nikomu v pozadí nie je nič dlžný, všetko si platil sám a teda bude slobodný v uvažovaní, rozprávaní i konaní. To je v politike veľká devíza. A je to dobrá východisková pozícia aj pre tím okolo neho, teda aj pre mňa.

Čítať viac...
Nahor