Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Redaktorku Markízy obvinili diváci z hyenizmu. Zrútenú matku vypočúvala

Stredajšiu veľkú tragédiu v Nitre, pri ktorej prišlo o život len dvojročné dievčatko, spracovali všetky tri veľké televízie inak. Divákov pobúril príspevok Markízy.

Takmer osem hodín v rozhorúčenom aute ostalo len 2-ročné dievčatko, ktoré otec zabudol na zadnom sedadle v autosedačke. Obrovské nešťastie zaznamenali televízie aj s trúchliacou matkou, ktorá z pochopiteľných dôvodov prežívala veľký šok.

Tri najsledovanejšie spravodajstvá pristúpili k spracovaniu príspevkov inak. RTVS zaradila v hlavných správach reportážna desiatu minútu, kým komerčné televízie ňou spravodajstvá otvárali. Markíza dokonca opäť raz využila situáciu, pri ktorej to nebolo potrebné, na živý vstup, ktorým už v minulosti začala vypĺňať obsah Televíznych novín po ich naťahovaní od roku 2008.

Naživo sa v Televíznych novinách prihlásila redaktora Dana Brixová, ktorá bola na mieste od začiatku, priniesla tak aj reportáž. V nej televízia ukázala aj jej necitlivé počínanie, keď začala zrútenú matku vypočúvať. „Ako sa to mohlo stať? Vy ste matka? Kto ju tam vlastne zabudol? Prečo tam bola?“ kládla jednu otázku za druhou. Odpovede sa, opäť pochopiteľne, nedočkala.

Tento prístup Brixovej pobúril viacerých divákov, označili ho za hyenizmus. Brixová si dokonca pre živý vstup zistila niekoľko podrobností o otcovi, ktorý dievčatko v aute zabudol.

Inak sa k téme postavila Joj. Z jej tímu bola na mieste Diana Pavlisová. Z reportáže Markízy bolo vidieť, že sa k vypočúvajúcej Brixovej a kameramanom pridala aj ona, keď podišla k matke s mikrofónom a skôr skonštatovala rovnako nevhodne no o to trefnejšie, že sa „vyjadrovať asi nebude“. Do samotného vysielania sa tieto zábery nedostali. Joj pri záberoch na zrútených rodičov dodatočne blurovala celé postavy, čím dala dôraz na to, aby neodtajnila ich identitu. 

Pre Správy RTVS pripravila príspevok Leona Kočkovičová Fučíková, tému spracovala skôr fakticky s oficiálnymi vyjadreniami. Rovnako boli v reportáži prítomné zábery na nešťastnú rodinu, boli však buď mierne rozmazané alebo snímané z diaľky.

Linky na reportáže
Televízne noviny (reportáž Tragická smrť dieťaťa)
Noviny TV JOJ (reportáž Dieťa zabudli v horúcom aute)
Správy RTVS (čas od 10:07)

Čítať viac...
Nahor