Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Televízia

Pýtate sa: Živý prenos Zem spieva s plným publikom aj bez rúšok, koleduje si RTVS o problém?

RTVS po takmer roku uzatvára zastavenú tretiu sériu folklórnej šou, pri druhom živom semifinále sa objavila kritika.

Do prvého živého semifinále stihla RTVS dôjsť uplynulú jar v rámci vysielania tretej série folklórnej šou Zem spieva, ktorú na začiatku marca zastavil koronavírus. Aj keď RTVS ostávalo odvysielať už iba druhé semifinále a samotné finále, súťažiaci aj diváci si na vyvrcholenie šou museli počkať desať mesiacov.

Verejnoprávna televízia sa k šou vrátila na konci roka tento mesiac, keď uplynulú sobotu zopakovala prvé semifinále a tento týždeň už naživo vysiela druhý semifinálový prenos.

Ten napriek avizovaným sprísneným opatreniam vzbudil pozornosť, keď sa na prvý pohľad odohrával prakticky v pôvodnej podobe so zaplneným štúdiom.

Niektorí diváci na sociálnych sieťach upriamili pozornosť na miesta v publiku, ktoré boli zaplnené bez dodržiavania rozostupov, pričom viacerí ani nenosili na tvári rúška. Aj podľa aktuálnych pravidiel pritom platia pri výrobe televíznych programov prísne opatrenia, podľa ktorých napríklad bez rúška môžu vystupovať iba samotní umelci a účinkujúci v danom audiovizuálnom diele.

RTVS však zabezpečila čo najplnohodnotnejšiu atmosféru prenosu bez porušenia pravidiel ohľadom rúšok či rozostupov.

RTVS ešte pred samotnými prenosmi potvrdila, že decembrové druhé semifinále aj finále prebehne kompletne bez divákov.

V publiku sa tak nenachádzajú bežní diváci, ale samotní účinkujúci programu, ktorí divácke miesta zapĺňajú. RTVS zároveň potvrdila, že všetkých účinkujúcich tesne pred prenosom testuje na ochorenie covid-19 a zúčastniť sa ho tak môžu len negatívne testovaní účinkujúci.

V televíziách momentálne platia prísne opatrenia, individuálne viackrát prísnejšie, než nariaďujú aktuálne platné pravidlá pri nakrúcaní audiovizuálnych programov. Televízie sú zároveň v živom kontakte s príslušnými úradmi či ministerstvami, s ktorými konzultujú opatrenia, rovnako spolupracujú s hygienikmi na mieste, ktorí dozerajú na ich dodržiavanie.

Čítať viac...
Nahor