Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: Stana Topolska, TV JOJ

Nové projekty

Prvý slovenský seriál môže preraziť celosvetovo: Slovania v hre ako veľká akvizícia na Netflixe!

Najnákladnejšia seriálová produkcia v histórii Slovenska už pred uvedením zaujala za hranicami, rozbehli sa rokovania s kľúčovou streamingovou službou, ktoré by mohli ovplyvniť aj jej vysielanie na Slovensku.

Dobrodružno-historický výpravný seriál Slovania môže čakať zaujímavá budúcnosť. Seriál zo slovanského prostredia v období 7. storočia je vôbec najväčšou doterajšou produkciou v histórii slovenskej tvorby, ktorá vznikla aj vo finančnej koprodukcii s partnermi na Ukrajine, kde sa seriál aj vlani nakrúcal.

Seriál, na ktorom pracuje trhová dvojka Joj, má ponúknuť 12 častí, pričom ide o vôbec najdrahšiu produkciu v našej lokalite. Jeho rozpočet mal presiahnuť úroveň 4 miliónov eur, pričom Joj by ho mala financovať približne polovičnou časťou. Išlo by tak o násobne drahšiu produkciu, ako v prípade dosiaľ najvýpravnejšieho seriálu Joj 1890, ktorého 13 častí malo rozpočet okolo dvoch miliónov eur.

S veľkou značkou Slovanov začala Joj s producentmi pracovať už minulý rok, kedy sa seriál na jeseň nakrúcal. Vypustili prvé krátke prezentačné promo a rozbehli sa rokovania ohľadom spoluprác, ktoré by mohli vyvrcholiť úspešným ťažením.

Producentka seriálu, Wanda Adamík Hrycová, potvrdila, že prebiehajú rokovania ohľadom odvysielania seriálu na najväčšej streamingovej službe Netflix. 

„Áno, rokujeme s predstaviteľmi Netflixu o možnosti, že odvysielali Slovanov. Koronakríza celé rokovanie posunulu a sme trošku v časovom omeškaní, ale verím, že to dobre dopadne. Dostanú diel na posúdenie a keď sa im bude náš projekt páčiť, tak sa bude vysielať aj na Netflixe,“ uviedla pre Šarm.

Šance na to, že by sa Slovania dostali na Netflix, nie sú vôbec malé. Samotná streamingová platforma musí napĺňať aj podiely v rámci lokálnej tvorby na jednotlivých trhov, vďaka čomu sa v jej ponuke objavilo už mnoho českých aj slovenských produkcií ako Trhlina či LOVEnie.

Pozícia Slovanov na Netflixe sa však môže približovať k brandovej značke v rámci celého regiónu. O ich uvedení na Netflix sa začalo rokovať ešte pred naplánovanou premiérou na televíznej obrazovke na Slovensku či na Ukrajine, pričom by sa mohli stať kľúčovejšou akvizíciou. Dôjsť by mohlo aj k dohodám ohľadom nasadenia seriálu, kedy by bol postup koordinovaný so streamingovou platformou.

Tá si napríklad drží na Slovensku štatistiku na úrovni 30-tisíc aktívnych predplatiteľov, čo pre Joj nepredstavuje tak zásadnú konkurenciu. Naopak, seriál, ktorý by sa dostal aj na Netflix, by jej imidžovo mohol pritiahnuť ďalších divákov.

Pozornosti Netflixu navyše rozhodne neušla reakcia napríklad Poliakov na vypustenie prvých ukážok k Slovanom. Záujem bol tak výrazný, že by sa seriál mohol stať výrazným lokálnym produktom Netflixu na poľskom trhu, ktorý preňho patrí medzi tie strategické a kľúčové.

Príbeh Slovanov má pritom potenciál zaujať aj v ďalších slovanských krajinách ako Srbsko, ktoré má blízko k Slovensku, rovnako Slovinsko či Chorvátsko, Severné Macedónsko, Čierna hora, Bosna a Hercegovina ale aj Bulharsko či Rusko. Vo všetkých týchto krajinách Netflix pôsobí.

O Slovanoch sa hovorilo ako o seriáli pre tento rok, očakával sa na jeseň. Po jarnej koronarkíze sa však v tejto chvíli očakáva skôr vysielanie na budúci rok.

Dej seriálu Slovania

Príbeh, zasadený do siedmeho storočia, sleduje osudy obyvateľov Karpatskej kotliny v čase pred spojením slovanských kmeňov. Susediace hradiská Veľký stôl a Furnau, v ktorých sa paralelne odohráva dej, sa navzájom potrebujú obchodne, ale mocenské záujmy a tlak príchodu plieniacich Avarov ich počas príbehu postavia do konfliktu.

Hlavná ženská hrdinka, dospievajúce dievča Draha (Polina Nosykhina) sa od svojich rovesníčok líši uvedomelosťou a cieľavedomosťou. Pri hľadaní seba samej ju sprevádza záhadný cudzinec, ktorého zachránila a dala mu meno Vlad (Juraj Loj). Ten sa pomaly začleňuje do spoločnosti hradiska Veľký stôl. Aj keď ho zo začiatku obyvatelia hradiska neznášali, vďaka svojmu hrdinstvu hlavne v prípade bojov s kočovnými kmeňmi Avarov, si na neho začínajú zvykať. Súčasne s príbehom Vlada a Drahy môžeme sledovať aj príbeh Radúza (Tomáš Maštalír). Syn starešinu hradiska Furnau je hrdý a dobre vycvičený bojovník. Nadovšetko miluje svoju krehkú manželku Ladu (Jana Kvantíková). Obaja už dlho túžia po deťoch, no nedarí sa im. Radúz vyhľadá pomoc žreca hradiska Furnau Sokola (Oleg Mosyichuk), ten mu však nevie sľúbiť potomka. Radúz sa tak obráti na  žreca hradiska Veľký stôl Čarada(Dušan Cinkota), ktorý využije šancu a rozohrá nebezpečnú hru…

Čítať viac...
Nahor