Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Slovania už prvým trailerom vyvolali ohlas aj za hranicami! O čom bude najväčší seriál Joj? (dej, postavy a obsadenie)

Televíziu mohol prekvapiť najmä záujem poľských susedov.

Výroba Slovanov bude prebiehať ešte niekoľko mesiacov, no televízia už teraz zverejňuje k veľkej novinke viacero materiálov. Verejnosti už stihla ukázať aj prvý trailer, ktorý zaznamenal ohlas, a to nielen u nás, ale aj za hranicami.

Azda najvýraznejšie nový seriál zaujal susedov v Poľsku, pre ktorých je téma Slovanov rovnako aktuálna ako pre nás. Asi nečakane by tak lokálny, aj keď koprodukčný slovensko-ukrajinský seriál, mohol mať potenciál preraziť aj na veľkom poľskom trhu, ktorý sa veľkosťou približuje aj tomu ukrajinskému.

Joj už zverejnila aj dej samotného seriálu či obsadenie niektorých postáv. V rámci slovensko-česko-ukrajinského obsadenia sú už oficiálne potvrdení Juraj Loj, Polina Nosykhina, Tomáš Maštalír, Jana Kvantíková, Dušan Cinkota, Zuzana Fialová, Makar Tihomirov, Oleg Mosyichuk, Richard Autner, Oleksandr Mavrits, Andy Hryc, Sasha Rudinskiy, Anna Adamovych, Jana Labajová, Marek Vašut a Michal Režný. Režisérmi projektu sú Peter Bebjak, Michal Blaško a Serhii Sanin.

O seriáli Slovania
Príbeh, zasadený do siedmeho storočia, sleduje osudy obyvateľov Karpatskej kotliny v čase pred spojením slovanských kmeňov. Susediace hradiská Veľký stôl a Furnau, v ktorých sa paralelne odohráva dej, sa navzájom potrebujú obchodne, ale mocenské záujmy a tlak príchodu plieniacich Avarov ich počas príbehu postavia do konfliktu.

Hlavná ženská hrdinka, dospievajúce dievča Draha (Polina Nosykhina) sa od svojich rovesníčok líši uvedomelosťou a cieľavedomosťou. Pri hľadaní seba samej ju sprevádza záhadný cudzinec, ktorého zachránila a dala mu meno Vlad (Juraj Loj). Ten sa pomaly začleňuje do spoločnosti hradiska Veľký stôl. Aj keď ho zo začiatku obyvatelia hradiska neznášali, vďaka svojmu hrdinstvu hlavne v prípade bojov s kočovnými kmeňmi Avarov, si na neho začínajú zvykať. Súčasne s príbehom Vlada a Drahy môžeme sledovať aj príbeh Radúza (Tomáš Maštalír). Syn starešinu hradiska Furnau je hrdý a dobre vycvičený bojovník. Nadovšetko miluje svoju krehkú manželku Ladu (Jana Kvantíková). Obaja už dlho túžia po deťoch, no nedarí sa im. Radúz vyhľadá pomoc žreca hradiska Furnau Sokola (Oleg Mosyichuk), ten mu však nevie sľúbiť potomka. Radúz sa tak obráti na  žreca hradiska Veľký stôl Čarada (Dušan Cinkota), ktorý využije šancu a rozohrá nebezpečnú hru…

Seriál pracuje s fiktívnou rekonštrukciou historického obdobia, ale aj s fantazijnými a nadprirodzenými prvkami. Motívy k nej tvorcovia vybrali zo slovenskej a ukrajinskej ľudovej slovesnosti, piesní a rozprávok. Vytvárajú tým akýsi samostatný svet.

Čítať viac...
Nahor