Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV Markíza

Pikošky

Príde Markíza o kľúčové tváre? Budúcnosť viacerých hviezd otvorená, skončiť môže Vinczeová!

Napätie u televízneho lídra pokračuje, v hre je aj budúcnosť výrazných mien.

Kríza v Markíze ešte nie je zažehnaná.

Uplynulý týždeň došlo medzi štrajkovým výborom a vedením televízie k dočasnému zmieru, keď sa obe strany dohodli na základných pravidlách slobodnej prípravy spravodajstva. Väčšina redakcie však ostáva v štrajkovej pohotovosti a odmietla výzvu Markízy na podanie výpovedí nespokojných redaktorov, moderátorov či ďalších pracovníkov.

V najsledovanejšej televízii sa momentálne čaká na kroky druhej strany.

Redakcia očakáva, či budú platiť dohodnuté pravidlá, a nezačnú sa opakovať zásahy do podoby Televíznych novín a spravodajských príspevkov.

„Papier znesie veľa. Manažment totiž aj na začiatku roka tvrdil, že všetko je v súlade s internými smernicami, a nebolo. Veď televízii aj teraz trvalo takmer týždeň, kým sa podpísala pod to, čo jej vyplýva zo zákona, a ešte na nás potom aj zaútočila,“ povedal k aktuálnej situácii pre Denník N moderátor Viktor Vincze.

Vedenie zas tlačí na odchod niektorých tvárí, a to ako z čela spravodajských odborov, tak aj televízie.

Nie je otázka či ale kedy

Ako sme už informovali, istý koniec pod súčasným vedením čaká na Michala Kovačiča.

Ten je od marca tohto roka odborovým predákom a požíva špeciálny status ochrany pred snahami zamestnávateľa o rozviazanie spolupráce. Markíza ho tak po jeho prejave v nateraz poslednom Na telo nemohla jednoducho vyhodiť.

Televízia si Kovačičov odchod teraz dáva ako jednu z podmienok pokračovania vyjednávaní.

Rokovania zamestnancov s televíziou vedú členovia štrajkového výboru Michal Kovačič, Viktor Vincze a Adel Ghanam. Televízia chce, aby sa tieto mená zmenili.

„Je nemysliteľné, aby akákoľvek osoba, ktorá zneužila vysielací priestor k neautorizovanému vysielaniu a poškodila dobré meno TV Markíza, reprezentovala do budúcna záujmy redaktorov, moderátorov a bola naďalej tvárou televízie,“ uviedla Markíza ako jednu z troch podmienok ďalšieho dialógu s odbormi. Ostrým tónom pritom naznačila, že od ich splnenia záleží, či sa rokovania obnovia.

Televízia síce nemenovala, otvorene však narážala na Michala Kovačiča, s ktorým viac vyjednávať nemieni.

Problémom aj Vincze

Markíze však neprekáža iba Kovačič.

Jednou z podmienok televízie na obnovenie rokovaní má byť, aby sa ich viac z trojice členov štrajkového výboru nezúčastňoval nikto.

„Na jednej strane manažment tvrdí, že má záujem rokovať, ale zároveň žiada, aby som v pracovnej skupine nebol ja alebo ktokoľvek zo štrajkového výboru, lebo sme údajne zaujatí. To je nepochopenie vážnosti situácie. My máme od redakcie mandát, takže na ďalšie rokovania budeme tlačiť,“ uviedol Viktor Vincze v tohtotýždňovom rozhovore.

Požiadavku si mal stanoviť samotný generálny riaditeľ Peter Gažík.

„Upozornili sme ho, že o zástupcoch redakcie nerozhoduje on, ale iba redakcia, a v hlasovaní nám podporu, a teda mandát na ďalšie rokovania vyjadrilo 93 percent členov redakcie. Manažment nám napriek tomu odpísal, že už nevníma potrebu s nami rokovať,“ dodal Vincze.

Viktor Vincze v Markíze pracuje viac ako 11 rokov.

Už po troch rokoch od nástupu do redakcie spravodajstva ho Markíza angažovala do šou Tvoja tvár znie povedome a v roku 2017 posadila na stoličku moderátora Televíznych novín. Neskôr v ňom netradične našla aj moderátora zábavných programov – po neúspešnej súťaži Na love sa usadil v najdrahšej televíznej šou Let´s Dance, v ktorej nahradil Martina „Pyca“ Rauscha. Odmoderoval už tri série.

Pripúšťa koniec

Vincze priznáva, že zapojením sa do odporu zamestnancov ohrozil svoju ďalšiu televíznu kariéru.

„Tváriť sa, že mne sa to nestalo alebo že ja som tam nebol, považujem za veľmi nefér prístup voči kolegom, ktorým vedenie priamo zasahovalo do práce s cieľom zvýhodniť vládnu koalíciu. A oni by v tom zostali sami,“ hovorí o dôvodoch, prečo sa postavil na čelo odporu.

Naopak, nezaťažená aktuálnou situáciou chystá návrat na obrazovku Markízy jej dlhoročná tvár Zlatica Švajdová Puškárová, ktorá sa práve pre niekoľkomesačnú neprítomnosť v redakcii nepostavila na žiadnu stranu sporu.

Kým Puškárová sa má do Markízy po mesiacoch vrátiť s vlastnou talkshow, Vincze priznáva, že dnes nie je vylúčený ani jeho odchod z televízie.

„Som uzrozumený s tým, že moja televízna kariéra môže byť mojím pôsobením v odborovej organizácii či v štrajkovom výbore ohrozená.“

Odísť môže aj Adela

Ak sa tak stane, dá sa očakávať, že s Markízou prestane spolupracovať aj jej najvýraznejšia dlhoročná moderátorka Adela Vinczeová.

Tá nielen podpísala, ale aj spoluiniciovala výzvu viacerých výrazných osobností Markízy, medzi ktorými boli mnohé zvučné herecké mená z jej seriálov. Najviac ich bolo z najsledovanejšieho seriálu televízie Dunaj, k vašim službám.

Práve herci či osobnosti televízie mimo spravodajstva môžu v ďalšom vývoji v Markíze zohrať dôležitú úlohu. Od známych mien závisí budúcnosť väčšiny programov najsledovanejšej televízie, s výnimkou reality šou.

Ak by situácia v Markíze eskalovala, Vinczeová má byť pripravená odísť.

„Ak by vedenie pokračovalo v krokoch, ktoré boli dôvodom na vyhlásenie štrajkovej pohotovosti, tak áno, aj moja manželka si vie predstaviť, že o túto prácu príde. Spolupráca s firmou, ktorá by zanevrela na svoje dlhoročné hodnoty, by ani pre ňu nedávala ďalší zmysel,“ uviedol Vincze.

Adela Vinczeová je momentálne porotkyňou Let´s Dance, na jeseň by s televíziou mala absolvovať turné po Slovensku. Rovnako tak nakrútila 2. sériu zábavnej šou Možné je všetko, ktorú Markíza uvedie v jesennej sezóne. S Danom Danglom pre Markízu vyrába vlastnú šou 2 na 1, stabilne je moderátorkou jej silvestrovských programov.

Nemusí byť sama

Podobný prístup ako Adela Vinczeová môžu zvoliť aj iné hviezdy.

Pre Markízu bude dôležité udržať najväčšie herecké mená, s ktorými už dnes počíta aj v ďalších projektoch, či pokračovaní tých súčasných. Podporu spravodajskej redakcii pritom vyjadrila väčšina hercov, na ktorých stojí úspech jej programov.

Spomínanú výzvu podpísali najvýraznejšie herecké mená z Dunaja ako Jana Majeská, Emil Horváth, Marek Rozkoš, Kristína Svarinská, Petra Dubayová, Jakub Jablonský, Petra Polnišová alebo Jana Kovalčíková.

Pridali sa aj veľké herecké hviezdy Táňa Pauhofová, Gabriela Marcinková alebo Tomáš Maštalír, s ktorými má mať televízia rozpracované ďalšie projekty. Podpísali sa tiež ďalší herci z Výnimočnej Nikol alebo Mamy na prenájom Kamil Mikulčík, Michaela Majerníková, Maroš Kramár a Kristína Kanátová.

Samostatný príspevok uverejnil tiež Ján Koleník, ktorý je s Tomášom Maštalírom najobsadzovanejším hercom televízie. Len na jeseň sa budú súčasne vysielať dva seriály, v ktorých patrí medzi ústredné hviezdy – Dunaj a Druhá šanca.

Čítať viac...
Nahor