Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Exkluzívne

Poznáme plánovaný dátum štartu Pečie celé Slovensko! Kedy odsunie očkovaciu lotériu?

Verejnoprávna televízia už zintenzívňuje kampaň na svoju najdôležitejšiu šou posledných rokov. Aktualizované.

Už o pár týždňov sa na našich obrazovkách uvedie slovenská verzia zahraničného mimoriadne úspešného britského formátu The Great British Bake Off, ktorý vlani valcoval aj u našich českých susedov.

Novinka, ktorú už niekoľko týždňov RTVS výrazne komunikuje v médiách, sa uvedenia dočká v najexponovanejšom nedeľnom prime-time, kde sa nečakane oproti pôvodným plánom dočká mimoriadnej asistencie aktuálne najsilnejšieho televízneho programu – očkovacej lotérie.

Ako sme exkluzívne informovali, štart novej šou Pečie celé Slovensko ovplyvní vysielanie nedeľného prenosu Byť zdravý je výhra, keď ho oproti aktuálnemu vysielaniu zosunie do neskoršieho času. Diváci si tak na súťažné heslá v očkovacej lotérii budú musieť výraznejšie počkať a stráviť pred obrazovkou dlhší čas.

K zmenám v nedeľnom vysielaní RTVS dôjde už o mesiac.

 


Exkluzívne: Očkovacia lotéria čoskoro o 20:30 skončí! Nedeľné vysielanie čakajú zmenyČítajte →

Aktualizované: RTVS už informácie potvrdila a štart novej rodinno-súťažnej šou Pečie celé Slovensko oficiálne oznámila od nedele 10. októbra.

Podľa našich informácií by sa mala zaradiť do hlavného vysielacieho času na 20:30. Očkovacia lotéria Byť zdravý je výhra by sa mala zosunúť do neskoršieho času najskôr na 21:30 a bežať tak do pol jedenástej v noci.

Pečie celé Slovensko takto RTVS potiahne až priamo do obdobia vianočných sviatkov.

Televízia už ohlásila, že vyrobila 10 súťažných epizód šou, z ktorej vyjde majster v pečení, a k tomu dva špeciály – celebritný a vianočný. Pri štarte 10. októbra takto RTVS šou potiahne priamo do vianočného týždňa a samotný vianočný špeciál by mohla uviesť na 2. sviatok vianočný – v nedeľu 26. decembra.

Novinka Pečie celé Slovensko je svojou veľkosťou a potenciálom jednou z najdôležitejších šou RTVS posledných rokov.

O to viac, že od britskej verejnoprávnej televízie BBC odkúpila práva na kompletne celý formát. Nevyrába ho tak len na základe zahraničnej licencie ako Milujem Slovensko alebo Čo ja viem, v prípade Pečie celé Slovensko je v tejto chvíli sama na slovenskom území vlastníkom námetu.

Dôležitosť šou pre RTVS podčiarkuje aj intenzívne promo.

Televízia tento týždeň do vysielania nasadila rovno 6 rôznych hraných televíznych teasrov, ktoré ohlasujú príchod láskavej novinky o pečení. 

Autori spotov v nich prenášajú odkazy či symboly spojené s pečením na miesta, kde by ich človek nečakal, čím umocňujú odkaz samotného názvu a myšlienky, že piecť bude túto jeseň celá krajina. Ukážky spotov nájdete na konci článku.

RTVS má so šou Pečie celé Slovensko dlhodobé plány, ktoré budú závislé od úspešnosti uvedenia novinky na obrazovke. Tej aktuálne hviezdy prajú tak ako máloktorému projektu pri uvedení.

Prenos očkovacej prémie už totiž stihol vypratať z nedeľného prime-time spevácku šou Superstar, ktorá mala byť pôvodne hlavnou konkurenciou verejnoprávnej novinky Pečie celé Slovensko v spoločnosti filmových premiér na Joj. Nakoniec filmy v nedele bežia plošne na takmer všetkých najsledovanejších staniciach.

Pečie celé Slovensko sa tak vďaka lotérii dočká nielen mimoriadne zvýšenej pozornosti divákov, keď jej bude predchádzať, ale aj vyprázdneného konkurenčného priestoru.

Formát The Great British Bake Off už dobre poznajú aj viacerí slovenskí diváci.

Na jar 2020 ho v našich končinách po prvýkrát realizovala Česká televízia pod názvom Peče celá země, pričom sa stal jedným z jasných highlightov jari. Po štarte nad miliónom sa šou postupne vyšvihla k úrovni 1,3 milióna divákov, finišovala dokonca na rekorde 1,7 milióna divákov. Po rozbehu sa pravidelne dostávala v oboch hlavných cieľovkách na podiel okolo 35 % aj vyššie.

Hrané televízne teasre k uvedeniu šou Pečie celé Slovensko

O formáte The Great British Bake Off (zdroj: Česká televízia)
Výpravná a láskavá súťaž o najlepšieho tvorcu báboviek, koláčov, tort a múčnikov. Jej cieľom a zmyslom je ukázať lásku k tak zdanlivo banálnej “práci”, akou je pečenie. V skutočnosti sa totiž za touto činnosťou skrýva oveľa viac, počínajúc úctou k tradíciám a umu predkov. Program vzdáva hold fascinujúcim zručnostiam ľudských rúk a vyslovuje uznanie zápalu pre vec, ktorý najlepší domáci pekári musí mať.

V neposlednom rade je poslaním sprostredkovať divákom pohľad na neuveriteľné skvosty, ktoré si budú chcieť doma ihneď po zhliadnutí sami upiecť. Pečie celá krajina ponúkne tradičné receptúry, ale aj inovatívne postupy. Dvanásť finalistov bude musieť čeliť kreatívnym výzvam, kedy môžu doma trénovať a vylepšovať, čakajú je takisto úlohy, s ktorými sa stretnú niekedy aj prvýkrát v živote.

Formát pochádza z Britských ostrovov. Tamojšia súťaž pre amatérskych kuchárov The Great British Bake Off sa prvýkrát vysielala na obrazovkách verejnoprávnej BBC 2 v roku 2010 a takmer okamžite si získala obrovskú popularitu, dôkazom je niekoľko ocenení BAFTA pre televízny program roka aj fakt, že sa v rokoch 2015 a 2016 stala najsledovanejším reláciou v Spojenom kráľovstve.

Vo Veľkej Británii dokázala táto súťaž veľmi výrazne pozmeniť názor verejnosti na domáce pečenie, za posledných pár rokov sa z neho stal oveľa rozšírenejší koníček a výhercovia jednotlivých sérií sú vo svojej vlasti nielen veľmi populárni, ale zároveň sa zo zapálených amatérov stali úspešní profesionálni pekári. O popularite relácie svedčí aj niekoľko odvodených formátov, v juniorskom Bake Off súťažia v pečení deti, v ďalšej verzii profesionálnej pekári a dokonca už existujú obdobné súťažné formáty pre domáce krajčírky alebo pri tvorbe keramiky. Licenciu na vysielanie Bake Off v súčasnosti kúpilo viac ako dvadsať krajín, od Argentíny cez Francúzsko až po Nový Zéland.

Čítať viac...
Nahor