Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Pikošky

Poznáme nominácie na prestížne filmové ocenenia Oscar 2014

A máme to konečne tu! Prinášame Vám prehľad nominovaných v 12 kategóriách 86. ročníka cien americkej Akadémie filmových umení a vied, ako ho dnes vyhlásili prezidentka Akadémie Cheryl Boone Isaacs a herec Chris Hemsworth (Thor: The Dark World, Rush). Slávnostné udeľovanie prestížnych cien sa bude konať 2. marca v hollywoodskom Dolby Theatre.
Desať nominácií majú na konte snímky Špinavý trik / American Hustle a Gravitácia / Gravity  (pričom Gravitácia viac v technických kategóriách). S deviatimi nomináciami sa umiestnil v závese film 12 rokov otrokom / 12 Years A Slave. Film Nebraska a Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama / Captain Phillips majú po šesť nominácií a filmy Vlk z Wall Street / The Wolf Of Wall Street, Her / Ona a Klub poslednej nádeje / Dallas Buyers Club  po piatich nomináciách.
Celkový prehľad :
oscar-nominations-2014

Najlepší film (nominovaní sú producenti):
12 rokov otrokom (Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen a Anthony Katagas)
Špinavý trik (Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison a Jonathan Gordon)
Gravitácia (Alfonso Cuarón a David Heyman)
Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama (Scott Rudin, Dana Brunetti a Michael De Luca)
Philomena (Gabrielle Tana, Steve Coogan a Tracey Seaward)
Nebraska (Albert Berger a Ron Yerxa)
Ona (Megan Ellison, Spike Jonze a Vincent Landay)
Klub poslednej nádeje (Robbie Brenner a Rachel Winter)
Vlk z Wall Street (mená nominovaných zverejnia dodatočne)

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe:
Matthew McConaughey – Klub poslednej nádeje
Bruce Dern – Nebraska
Chiwetel Ejiofor – 12 rokov otrokom
Leonardo DiCaprio – Vlk z Wall Street
Christian Bale – Špinavý trik

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe:
Jared Leto – Klub poslednej nádeje
Barkhad Abdi – Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama
Michael Fassbender – 12 rokov otrokom
Bradley Cooper – Špinavý trik
Jonah Hill – Vlk z Wall Street

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe:
Cate Blanchett – Jasmínine slzy
Sandra Bullock – Gravitácia
Judi Dench – Philomena
Amy Adams – Špinavý trik
Meryl Streep – Blízko od seba

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe:
Lupita Nyong’o – 12 rokov otrokom
Jennifer Lawrence – Špinavý trik
June Squibb – Nebraska
Julia Roberts – Blízko od seba
Sally Hawkins – Jasmínine slzy

Animovaný film:
Ľadové kráľovstvo
Kaze tachinu / The Wind Rises
Ja, zloduch 2
Krúdovci
O myške a medveďovi

Réžia:
David O. Russell – Špinavý trik
Alfonso Cuarón – Gravitácia
Alexander Payne – Nebraska
Steve McQueen – 12 rokov otrokom
Martin Scorsese – Vlk z Wall Street

Najlepší cudzojazyčný film:
Veľká nádhera (réžia: Paolo Sorrentino) – Taliansko
Hon (réžia: Thomas Vinterberg) – Dánsko
Omar (réžia: Hany Abu-Assad) – Palestína
Prerušený kruh (réžia: Felix van Groeningen) – Belgicko
L‘ Image manquante / The Missing Picture (réžia: Rithy Panh) – Kambodža

Adaptovaný scenár:
Julie Delpy, Ethan Hawke, Richard Linklater – Pred polnocou
Billy Ray – Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama
Steve Coogan, Jeff Pope – Philomena
John Ridley – 12 rokov otrokom
Terrence Winter – Vlk z Wall Street

Pôvodný scenár:
Eric Warren Singer, David O. Russell – Špinavý trik
Woody Allen – Jasmínine slzy
Craig Borten, Melisa Wallack – Klub poslednej nádeje
Spike Jonze – Ona
Bob Nelson – Nebraska

Najlepší dokumentárny film:
Akt zabitia
El Midan (The Square)
Cutie and the Boxer
20 Feet from Stardom
Dirty Wars

Najlepšia pôvodná filmová pieseň:
Let It Go – Ľadové kráľovstvo
Ordinary Love – Mandela: Long Walk to Freedom
The Moon Song – Ona
Happy – Ja, zloduch 2
Alone Yet Not Alone – Alone Yet Not Alone

Najlepšia pôvodná filmová hudba:
Zlodejka kníh – John Williams
Gravitácia – Steven Price
Ona – William Butler, Owen Pallett
Philomena – Alexandre Desplat
Zachráňte pána Banksa – Thomas Newman

Kamera:
Philippe Le Sourd – Veľmajster
Emmanuel Lubezki – Gravitácia
Bruno Delbonnel – Inside Llewyn Davis
Phedon Papamichael – Nebraska
Roger Deakins – Zmiznutie

Kostýmy:
Špinavý trik – Michael Wilkinson
Veľmajster – William Chang Suk Ping
Veľký Gatsby – Catherine Martin
The Invisible Woman – Michael O’Connor
12 rokov otrokom – Patricia Norris

Strih:
Špinavý trik – Jay Cassidy, Crispin Struthers, Alan Baumgarten
Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama – Christopher Rouse
Klub poslednej nádeje – John Mac McMurphy, Martin Pensa
Gravitácia – Alfonso Cuarón, Mark Sanger
12 rokov otrokom – Joe Walker

Masky:
Klub poslednej nádeje – Adruitha Lee, Robin Mathews
Jackass Presents: Bad Grandpa – Stephen Prouty
Osamelý jazdec – Joel Harlow, Gloria Pasqua-Casny

Výprava:
Špinavý trik – Judy Becker, Heather Loeffler
Gravitácia – Andy Nicholson, Rosie Goodwin a Joanne Woollard
Veľký Gatsby – Catherine Marti, Beverley Dunn
Ona – K.K. Barrett, Gene Serdena
12 rokov otrokom – Adam Stockhausen, Alice Baker

Najlepší krátky animovaný film:
Feral
Get a Horse!
Mr. Hublot
Possessions
Room on the Broom

Najlepší hraný krátky film:
Aquel No Era Yo / That Wasn’t Me – Esteban Crespo (réžia)
Avant Que De Tout Perdre / Just before Losing Everything – Xavier Legrand (réžia), Alexandre Gavras (produkcia)
Helium – Anders Walter (réžia), Kim Magnusson (produkcia)
Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? / Do I Have to Take Care of Everything? – Selma Vilhunen (réžia), Kirsikka Saari (scenár)
The Voorman Problem – Mark Gill (réžia), Baldwin Li (produkcia)

Najlepší krátky dokumentárny film:
CaveDigger
Facing Fear
Karama Has No Walls
The Lady in Number 6: Music Saved My Life
Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall

Zvuk – strih:
Všetko je stratené – Steve Boeddeker, Richard Hymns
Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama – Oliver Tarney
Gravitácia – Glenn Freemantle
Hobit: Smaugova pustatina – Brent Burge
Na život a na smrť – Wylie Stateman

Zvuk – mix:
Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama – Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith a Chris Munro
Gravitácia – Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead a Chris Munro
Hobit: Smaugova pustatina – Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick a Tony Johnson
Inside Llewyn Davis – Skip Lievsay, Greg Orloff a Peter F. Kurland
Na život a na smrť – Andy Koyama, Beau Borders a David Brownlow

Vizuálne efekty:
Gravitácia – Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk a Neil Corbould
Hobit: Smaugova pustatina – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton a Eric Reynolds
Iron Man 3 – Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash a Dan Sudick
Osamelý jazdec – Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams a John Frazier
Star Trek: Do temnoty – Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann a Burt Dalton

Čítať viac...

Viac v Pikošky

Nahor