Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Komerčný obsah

Na VivaMusica! 2017 vystúpia pouliční muzikanti

Na Slovensku vzniká jedinečný projekt, ktorý podporuje dlhoročné snahy festivalu Viva Musica! a Slovenskej sporiteľne dostať kvalitnú hudbu do ulíc medzi ľudí. Hudobníkom dáva príležitosť prezentovať sa, získať hudobné štipendium a zahrať si na Viva Musica! festivale priamo na pódiu.

Už budúce leto sa bratislavskými ulicami rozoznejú tóny talentovaných hudobníkov projektu Viva ulica! Kým v drvivej väčšine európskych metropol sú už pouličné koncerty bežné, ľudia ich vnímajú prirodzene a pri umelcoch sa s uznaním zastavujú, na Slovensku je hranie na ulici stále podceňované a porovnávané skôr s formou zárobku. Projekt Viva ulica! je výsledkom dlhoročnej ambície festivalu Viva Musica! a jeho generálneho partnera Slovenskej sporiteľne priniesť kvalitnú hudbu priamo medzi ľudí, do ich prirodzeného prostredia, do ulíc, ktorými každodenne kráčajú. To je spoločná vízia banky a festivalu Viva Musica!, ktorú sa rozhodli projektom naplniť.

Pouličná hudba je umenie

Tak znie heslo projektu Viva ulica!, s ktorým sa stotožňuje aj zakladateľ a riaditeľ festivalu Viva Musica!, Matej Drlička: „Vždy sme to tak cítili, to je dôvod, prečo aj v rámci nášho festivalu ponúkame koncerty klasickej hudby v netradičných kontextoch a na netradičných miestach.“ Práve preto sa myšlienke Slovenskej sporiteľne veľmi potešil. „Ako najväčšia banka s dlhoročnou tradíciou chceme byť súčasťou príbehov, ktoré žijú naši klienti. Preto sa spájame s projektmi, ktoré prinášajú emócie, zlepšujú kvalitu života ľudí a sú v súlade s hodnotami našej banky. Kvalitná hudba nepochybne spĺňa všetky tieto atribúty,“ povedal Juraj Barta, marketingový riaditeľ Slovenskej sporiteľne. Cieľom je spomedzi prihlásených hudobníkov nájsť 10 najlepších, ktorí budú vystupovať v uliciach Bratislavy. „Naším cieľom je nájsť kvalitných pouličných hudobníkov, študentov hudobných škôl, ľudí, ktorí hudbu cítia, majú talent a majú na to, aby to všetko spoločne s nami prezentovali. Hranie na ulici je často náročnejšie ako hranie na pódiu, kde má spevák jasne definované svoje miesto. Na ulici si ho musí vydobyť, získať si pozornosť, a aj práve preto je pouličná hudba ozajstným umením a zaslúži si uznanie okoloidúcich,“ povedal Drlička, ktorý vyberie spomedzi prihlásených 10 tých, ktorí sa stanú ozajstnými pouličnými performermi.

Špičkový pedagóg, vlastné miesto na ulici a hviezda na pódiu Viva Musica! 2017

Počas celého projektu budú pouliční muzikanti na svojom hudobnom prejave pracovať pod vedením špičkového hudobného pedagóga, získajú vlastné miesto na hranie v centre Bratislavy a štipendium od Slovenskej sporiteľne. Vybraní hudobníci napokon vystúpia aj v rámci letného festivalu Viva Musica! po boku špičkových hudobníkov. „Napriek tomu, že Viva Musica! je festival spájaný s klasickou hudbou v rozličných, často netradičných kontextoch, v prípade projektu Viva ulica! nie je konkrétny žáner podmienkou,“ povedal Drlička.

Prihlásiť sa môže každý

Projekt je určený jednotlivcom aj skupinám. Stačí kliknúť na www.vivaulica.sk a nahrať video, v ktorom sa hudobníci predstavia hrou na hudobnom nástroji, príp. spevom. Prihlasovanie bude uzavreté v januári 2017 a následne Matej Drlička vyberie 10 najlepších, ktorí získajú budúce leto možnosť vystupovať v uliciach Bratislavy a zahrajú si aj na festivale Viva Musica!. Spoločný koncert sa stane súčasťou oficiálneho programu festivalu a bude sa konať pod jeho záštitou. V medzičase budú mať hudobníci možnosť pracovať na svojich schopnostiach pod odborným vedením a na letné pouličné vystúpenia sa dokonale pripraviť.

Paríž, Madrid či New York. Pouličná hudba je v týchto metropolách neodmysliteľnou súčasťou koloritu a Bratislava získa svoj hudobný kolorit už budúce leto!

Čítať viac...
Nahor