Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Názory

Merčiak na Maracane získal zázračné schopnosti, zlatý gól videl ako prvý

O svoje schopnosti neprišiel ani po prvom polčase a ani počas predĺženia…

Marcel Merčiak dostal od RTVS snáď najkrajší darček, aký si mohol vo svojej kariére komentátora a futbalového nadšenca priať. Televízia ho vyslala na finálový zápas 20. futbalových Majstrovstiev sveta priamo do dejiska boja o titul v Rio de Janeiro a tak to, čo mnohí komentátori napriek rokom strávených za mikrofónom nikdy nezažijú, si on mohol vychutnať na vlastnej koži.

Nadšenie a eufória bola cítiť z každého výstupu aj póru najobľúbenejšieho komentátora na Slovensku a duch bájnej Maracany ho, zdá sa, nakoniec ovládol naplno. Bol to totiž práve on, kto vedel skôr než samotný Messi, že jeho strela na začiatku druhého polčasu tesne minie bránu Nemecka a rovnako to bol on, kto ako prvý vykríkol gól ešte v čase, keď Mario Götze len dostával zlatú prihrávku od Schürrleho.

Niet pochýb o tom, že práve Marcel Merčiak si zaslúžil byť tým vyvoleným a najinformovanejším na slávnom štadióne. Avšak to, čo to spôsobilo, mu snáď nikto nepraje.

Ako vedúci športu v RTVS bude musieť po obrovskom profesnom a športovom zážitku riešiť ostrú kritiku, ktorá sa za spackaný, podľa odhadov najsledovanejší prenos v histórii tejto planéty, znesie aj na jeho plecia. I keď sám počas finálového zápasu nezlyhal.

Diváci za posunutý komentár, pre ktorý zápas prichádzal o dramatický rozmer, nešetria kritikou a majú na to jednoznačne právo. Televízia problém neodstránila od prvej do poslednej minúty zápasu, divákom sa v prestávkovom štúdiu ani po zápase neospravedlnila, jediným statusom na Facebooku po 90 minútach od úvodného hvizdu finále hnev divákov rozhodne nezmiernila. RTVS týmto zlyhaním k tomu sama spochybnila svoju investíciu vyslať svoj minitím do Brazílie na finálový zápas, keď diváci nepocítili počas priameho prenosu žiadny benefit, naopak, televízia im pokazila futbalový zážitok.

Citovať nahnevané komentáre divákov nebudeme, niekoľko vtipných medzi spŕškou kritiky nájdete pod spomínaným statusom televízie. Napriek ťažko ospravedlniteľnému zlyhaniu RTVS, ktorá veľkosť a dôležitosť tohto prenosu sama prízvukovala, chceme televízii poďakovať. Poďakovať jej za 63 dobre až výborne zvládnutých prenosov. Chceme oceniť sympatické oživenie v podobe Oľgy Hamadejovej, čoraz uvoľnenejšiu spoluprácu moderátorov a komentátorov so spolukomentátormi a hosťami v štúdiách, výber pravidelných hostí či neustále zvyšujúcu sa kvalitu výstupov. A aj keď je spackané finále nočnou morou nielen pre športovcov, chceme si pamätať to vydarené, dobré či vtipné čím RTVS k majstrovstvám sveta prispela. Avšak s prísľubom, že podobný prešľap nám už nikdy viac neponúkne…

Stanovisko RTVS k posunutému komentáru vo finále MS vo futbale

Magické finále
magické finále

Čítať viac...
Nahor