Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Exkluzívne

Markíza skrátila jesenné série Dunaja: Vieme, kedy plánuje veľké tohtoročné finále!

Najsledovanejší program týchto dní čakajú posledné týždne vo vysielaní.

Úspešný príbeh najväčšej tohtoročnej novinky Markízy sa pomaly blíži ku svojmu jesennému záveru.

Neľahká misia

Po minuloročnom valci dramatického seriálu Druhá šanca čakala na televízneho lídra neľahká úloha.

Po ukončení viacerých stabilných seriálov v prime-time ako Sestričky či Horná Dolná a popri rozbehnutom konkurenčnom seriáli Nemocnica potrebovala nájsť dôstojného nástupcu Druhej šance, ktorý by sledovanosťou nadviazal na tento vlani najväčší seriálový hit na trhu a vyplnil dlhé čakanie na jeho pokračovanie.

Markíza vďaka úspechu Druhej šance v jednom roku adaptovala z talianskeho originálu obe dostupné série, ktoré postupne vznikali v rokoch 2019 – 2022, a tak na ďalšie pripravované časti musí čakať viac ako rok.

Televízia sa rozhodla vysoko nastavenú latku preliezť ešte silnejšie obsadeným a produkčne prepracovanejším seriálom.

V priebehu jesene 2022 sa Markíza pustila do vlastného spracovania pôvodne českého seriálového námetu Obchodní dům, ktorý mal na televízne obrazovky priniesť ambiciózny projekt dobového vzťahového seriálu z obdobia začínajúcej 2. svetovej vojny.

Kým u našich susedov nie sú podobné projekty raritou, na Slovensku sa pripravovaná novinka stala najväčším a najvýpravnejším seriálom v histórii Markízy.

 


Unikátne ateliéry, ktoré uchvátili divákov: Na tomto mieste sa nakrúca Dunaj, k vašim službám!Čítajte →

V priebehu decembra, iba pár týždňov pred štartom, začala predstavovať novinku Dunaj, k vašim službám, ktorú zverila tvorcom Druhej šance. Obsadila z nej taktiež viaceré herecké mená, ku ktorým pridala ďalších „áčkových“ hercov a množstvo neopozeraných mladých tvárí.

Spolu so stavbou najväčšieho seriálového ateliéru či prepracovanými kostýmami vzbudil seriál veľké očakávania.

Vyhol sa osudu českej dvojičky

Ako je už známe, najväčší seriál Markízy ich spočiatku naplniť nedokázal.

Niekoľko týždňov to vyzeralo, že sa stane skôr priemerné sledovaným projektom a postihne ho podobný osud ako českú verziu rovnakého námetu Zlatá labuť. Tá sa vysiela na televízii Nova iba vo štvrtky, kde dosahuje spravidla podpriemery stanice.

Dunaj však ešte počas jari naskočil na víťaznú vlnu a postupne pritiahol zväčša unavených divákov Nemocnice.

V priebehu aktuálnej jesene je už najsledovanejším pravidelným večerným programom na celom trhu a s miernym oneskorením dokázal naplniť odvážne ambície Markízy – plnohodnotne nahradiť úspešnú Druhú šancu spoločne s jej suverénnym postavením.

Kratšie jesenné série

Markíza vysiela Dunaj v jednotlivých sezónach rozdelený do viacerých sérií – na jar aj na jeseň ponúkla po dve.

Aj keď to pri seriáloch nebýva bežné, nejde o ojedinelý prípad. Stáva sa to práve pri častejšie nasadzovaných až denných seriáloch, pri ktorých televízie počet častí upravujú aj v priebehu sezóny.

Pôvodne sa očakávalo, že Markíza nasadí Dunaj iba na jeden večer do týždňa, napríklad do pondelňajšieho slotu Druhej šance, napokon jeho vysielanie v týždni zdvojila a postavila proti Nemocnici. Navýšila tým aj celkový počet častí.

Ako sme už informovali, Markíza sa na jeseň pohrala s rozdelením sérií.

Kým na jar v oboch odvysielaných sériách ponúkla po 20 častí, v prebiehajúcej jesennej sezóne ich počet znížila na 15. Pôvodne pritom podľa našich informácií mala aj 3. sériu naplánovanú na 20 epizód.

Finále tohtoročného vysielania Dunaja

Kým na jar však potrebovala vyplniť takmer 5-mesačné vysielanie, na jeseň môže Dunaj skončiť po necelých štyroch mesiacoch.

Markíza sa mohla zmenou rozdelenia jesenných častí prispôsobiť zvyšku sezóny, keď podľa našich informácií by mala byť skrátená nielen tretia ale aj štvrtá séria.

Obe by tak mali dostať po 15 premiérových epizód.

Dunaj, k vašim službám by tak podľa prvých informácií mohol vyvrcholiť tohtoročným finále už na konci mesiaca – vo štvrtok 30. novembra po 20:30.

Práve na tento deň by pripadla 15. epizóda aktuálnej štvrtej série.

V prípade potvrdenia pôjde o pomerne štandardné ukončenie hlavného jesenného programu Markízy pred vianočnými sviatkami.

 


Dunajom zatriasla nečakaná tragédia! Smrť Johanky totálne prevalcovala obrazovkyČítajte →

Televízny líder zvykne svoje hlavné jesenné ťaháky uzatvárať na prelome novembra a decembra, na jar tak robí počas mája. Vlaňajšou výnimkou bola Druhá šanca, keď pre obe série v origináli vzniklo 16 epizód, a tak ju Markíza potiahla až k Vianociam.

V prípade Dunaja by sa to zopakovať nemalo.

Dej Dunaja aktuálne graduje.

Po poprave Anežky, ktorá položila život za otrávenie nacistického pohlavára Josepha Diettricha, zomrela ďalšia seriálová postava.

Tragédia tentokrát postihla Johanku, po ktorú si smrť prišla nečakaným spôsobom – namiesto choroby ju dostali nacisti.

Markíza s ďalšou seriálovou drámou absolútne valcovala, s Dunajom prepísala všetky rekordy od štartu. Viac v tomto článku.

 

Čítať viac...
Nahor