Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: vysielanie TV Markíza

Pikošky

Markíza predčasne ukončila 5. sériu Dunaja! Čo bude v jej vysielaní nasledovať?

Televízia opäť uzavrela sériu dobového seriálu inak, ako mala pôvodne plánovať.

Dunaj, k vašim službám uzavrel ďalšiu kapitolu.

Napriek tomu, že sa na obrazovke Markízy objavuje iba druhý rok, ponúknuť už stihol päť kompletných sérií. Na rozdiel od iných seriálov ich totiž televízia nerámcuje podľa vysielacej sezóny, ale dejovo. V sezóne formálne ponúka po dve série seriálu.

Už v priebehu minulého roka sme informovali, že Markíza ukončila jednu zo sérií skôr, ako mala plánovať.

Stalo sa tak v prvej polovici jesennej sezóny v rámci 3. série Dunaja, ktorú sa televízia rozhodla ukončiť nevydarenou svadbou Kláry Zacharovej, ktorá utiekla od oltára. Došlo k tomu presne o päť častí skôr, ako oveľa dramatickejšia poprava Anežky po atentáte na nacistického pohlavára Josepha Diettricha. Práve tá mala byť pôvodným finále 3. série.

Prekvapivo ohlásila záver série

K podobnej situácii malo dôjsť aj túto jar.

Markíza pre tohtoročnú jarnú 5. sériu Dunaja formálne ohlásila až 23 častí, čo je dosiaľ najviac spomedzi všetkých sérií. Na jar 2023 mala každá po 20 častí, na jeseň po skrátení sérií každá ponúkla po 15 epizód.

K originálne plánovanému finále tak malo dôjsť až budúci týždeň.

Markíza však aktuálne prekvapivo ohlásila, že finále 5. série Dunaja odvysielala už tento štvrtok. Formálne ju tak uzavrela nevšedne 21. časťou.

„Finále série Dunaja prinieslo ďalšie pútavé zápletky a dramatické zvraty – nečakaný návrat postavy Martina (Jan Révai), Helgin (Jana Majeská) útek aj s malým Jankom, zásadný zlom vo vzťahu Alberta (Ján Dobrík) a Vilmy (Monika Hilmerová) či Antonov (Filip Tůma) prekvapivý príchod z väzenia, ktorý poriadne zaskočil Lenu (Jana Kovalčiková),“ uviedol PR manažér Markízy Lukáš Kočišek.

Rovnako ako minulú jeseň mala záver série meniť za pochodu.

Tentoraz si ako vhodný moment zvolila návrat Antona Holubca (Filip Tůma) z väzenia.

Podozrivý bol z vraždy pracovníčky obchodného domu na módnej prehliadke. Jeho príchod neočakávala jeho manželka Lena Holubcová (Jana Kovalčíková), ktorá bola pripravená urobiť čokoľvek, aby sa Holubec spoza mreží nikdy nedostal.

Ako mohla pôvodne končiť 5. séria?

Jednou z nových liniek, ktoré tvorcovia zakomponovali do práve ukončenej série Dunaja, bol obávaný sériový vrah.

Zmienka o ňom sa objavila už v januári, pričom v rovnakom čase do deja vstúpil básnik Valerián Furdek. Ako sme už informovali, práve jeho viacerí diváci tipujú, že stojí za násilnou smrťou mladých žien. Dôvodom je aj fakt, že rovnaký príbeh básnika Valeriána sa v 40. rokoch minulého storočia skutočne stal. Priblížili sme ho v tomto článku.

V najbližších epizódach pritom pátranie po sériovom vrahovi naberie na obrátkach.

 


Toto má byť skutočný vrah z Dunaja! Šokujúca identita odhalená, čoskoro udrie znovaČítajte →

Už dnes je jasné, že vraždám v Dunaji nie je koniec a obetí bude pribúdať. K ďalšej tragédii by malo dôjsť aj práve budúci týždeň, kedy mala 5. séria vrcholiť podľa pôvodných plánov Markízy.

K násilnému usmrteniu opäť dôjde v areáli obchodného domu, pričom ďalšie telo vyplaví aj rieka…

Dramatických zvratov ale bude viac.

K nečakanej udalosti dôjde pri dielňach, ktorá bude mať svoje následky. Životy zmení hneď viacerým. Do nebezpečenstva sa zároveň opäť dostane Lena, keď Anton po návrate z väzenia začne zbesilé volanie po pomste. Prvá na muške bude práve jeho žena.

Tej sa rúca ďalší plán na útek s Kasperom (László István Béhr), ktorý sa už odmieta prizerať Leninmu utrpeniu. Nielen Anton zatúži po pomste a Kasper sa Lene čoskoro prizná k niečomu, čo ju šokuje.

Pripravuje ďalšie série

Ďalšie príbehy seriálu sa budú Markíze odohrávať bez prestávky.

Rovnako ako vlani bude televízia vo vysielaní Dunaja pokračovať plynule, žiadnu pauzu v najbližších týždňoch neavizuje. Novú 6. sériu odštartuje po zmene formálne v utorok 9. apríla po 20:30.

Ani tá pritom nebude posledná.

Tvorcovia Dunaja, k vašim službám už teraz vo veľkom pripravujú scenáre jesenných epizód, s ktorých nakrúcaním sa začína tento mesiac. Vo vysielaní sa objavia na prelome augusta a septembra tohto roka.

Potvrdil to aktuálne aj predstaviteľ seriálového Waltera Klausa, herec Ján Koleník.

„Práve dokončujeme júnové časti a v apríli začíname točiť tie, ktoré diváci uvidia v septembri. Sme v päťmesačnom predstihu,“ povedal v nedávnom rozhovore pre Eurotelevíziu.

Vylepšil rekordy aj poklesol

Dobový seriál v ukončenej 5. sérii vylepšoval svoje maximá.

Darilo sa mu to do februára, kedy si ešte na začiatku mesiaca pripísal absolútne najvyšší rating vo vynovenej obchodnej cieľovke 9,8 %. Týždne a mesiace predtým jeho maximá oscilovali okolo 9-percentnej hranice.

V celkovom publiku prekonával rekordy dva týždne po sebe – najprv 6. februára s 558-tisíc divákmi a neskôr 13. februára 2024 s až 566-tisíc divákmi v univerzálnej cieľovke.

Pre porovnanie, v identickom období vo februári 2023 seriál pravidelne sledovalo celkovo cez 400-tisíc divákov a v pôvodnej obchodnej cieľovke sa jeho ratingy pohybovali okolo 7 %.

Následne jeho sledovanosť narazila na vrchol a seriál po prvý raz potvrdzoval mierny pokles.

V marci sa Dunaj častejšie vzďaľoval 9-percentnej ratingovej hranici, naopak, bežnejšie sa blížil 8 %. Naďalej býva suverénnym lídrom na trhu s podielmi okolo 27 %. V celkovom publiku si udržuje viac ako pol milióna divákov.

Tieto čísla seriál potvrdil aj vo finále 5. série.

Ako Markíza informovala, vo štvrtok si mal Dunaj, k vašim službám pripísať rating 8,1 % s podielom na trhu 27,3 % v obchodnej cieľovke. Nemocnica za ním zaostala s podielom na trhu 14,9 %.

Celkovo si finálový diel série pozrelo priemerne 505-tisíc divákov v univerzálnej cieľovke.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram

Vysvetlivky k uvádzaniu televíznej sledovanosti
Obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci - obchodná cieľová skupina divákov vo veku 13-55 rokov (od roku 2024). Do roku 2023 bola uvádzaná vo veku 12-54 rokov. Spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %;
Univerzálna cieľovka (celkové publikum) - všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %.

Poznámka: Od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná oneskorená sledovanosť, od januára 2017 "hostia". Od januára 2024 došlo k zmene obchodnej cieľovej skupiny.

Čítať viac...
Nahor