Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV Markíza

Pikošky

Toto má byť skutočný vrah z Dunaja! Šokujúca identita odhalená, čoskoro udrie znova

Piatu sériu dobového seriálu tvorcovia ozvláštnili zakomponovaním sériového vraha, skrývať sa za ním môže šokujúci príbeh. Upozorňujeme, že článok obsahuje spoiler.

Dianie v Dunaji, k vašim službám sa po čase opäť naplno rozbieha.

Po tom, čo sa seriál túto jar začal čoraz viac zamotávať do komplikovaných vzťahov medzi jednotlivými postavami a dobové udalosti či napredovanie deja šli do úzadia, sa momentálne schyľuje k rozuzleniu jednej z najväčších zápletiek uplynulých týždňov.

Tvorivý tím, pod vedením hlavnej scenáristky Evity Twardzik, romantické a vzťahové linky ozvláštnil prítomnosťou neznámeho vraha, ktorý začal vyčíňať hneď na začiatku aktuálnej 5. série.

Sériový vrah v Dunaji

Obyvatelia sa o ňom po prvý raz dozvedeli prostredníctvom veľkého novinového titulku, ktorý ohlásil brutálnu vraždu mladej ženy.

„Vražda na Vydrici. Neznámy vrah zabil mladé dievča mimoriadne krutým spôsobom. Dôkazy naznačujú, že obeť bola aj mučená,“ písalo sa na titulnej strane seriálových novín Slovák.

Vrážd však postupne pribúdalo a starali sa o najdramatickejšie okamihy 5. série. 

Kým prvá obeť bola divákom neznáma, ďalšie už mali spojitosť s obchodným domom Kučerovcov.

Už o pár týždňov neskôr prišla o život jedna z výraznejších menších postáv Malvína Čontošová, ktorá bola v minulosti aj predavačkou v obchodnom dome. Predtým pracovala ako spoločníčka. Postava, ktorú stvárňovala Anna Jakab Rakovská, bola uprostred noci chladnokrvne zavraždená a všetkým bolo jasné, že sériový vrah udrel opäť.

K ďalšej vražde v Dunaji došlo iba pred pár dňami.

Tragédiou tentoraz skončila očakávaná módna prehliadka v obchodnom dome Dunaj, počas ktorej prišla o život predavačka Pavlína. Na prehliadke bola jednou z predvádzajúcich modeliek, pričom ju našli zavraždenú vo vestibule obchodného domu.

Nepôjde pritom o poslednú vraždu.

Ako sme už informovali, sériový vrah by mal čoskoro udrieť znova, a to opäť v areáli obchodného domu, v ktorom bude narastať napätie.

Kto je za vraždami?

Diváci v priebehu 5. série otvorili viaceré teórie, kto za vraždami stojí.

Jednu sa pokúsili podsunúť aj samotní tvorcovia, ktorí naznačovali, že spojenie s nimi môže mať negatívna postava Antona Holubca, ktorého hrá Filip Tůma. Dôvodom mala byť jeho zvrátená osobnosť, schopná všetkého, aj vraždy.

Túto teóriu povýšili pri nateraz poslednej vražde Pavlíny.

Keď bola predavačka nájdená v kaluži krvi, skláňal sa nad ňou práve Holubec, celý od krvi, no zároveň šokovaný. Skončil rovno v cele, z ktorej mu nebude nikto ochotný pomôcť dostať sa von. Ako sme už informovali, nepobudne v nej dlho.

Ani samotní tvorcovia neskrývajú, že Holubec je v tomto prípade nevinný.

Jednou z diváckych teórií je meno nacistického dôstojníka Ludwiga Weissa, v podaní herca Mareka Fašianga. Dôvodom má byť, že sa v seriáli začal vyskytovať v období, kedy začalo k vraždám dochádzať.

Skutočný vrah zo 40. rokov

V tom istom čase sa však začala v Dunaji vyskytovať aj ďalšia postava.

V rovnakej epizóde, v ktorej ešte v januárovej epizóde miestne noviny ohlasovali šokujúcu vraždu na Vydrici, do deja vstúpil šarmantný prominentný básnik Valerián Furdek. Svojím spevom mu učarovala Eva Dušeková (Petra Dubayová), pre ktorú nakoniec zložil jej prvú skladbu.

Pozvánka na prehliadku, ktorá skončila tragicky. Hosťom bol aj Valerián Furdek (foto: TV Markíza)

Zaujímavosťou je, že Valeriána zakomponovali tvorcovia do seriálového diania vždy, keď došlo k vraždám.

Na obrazovke nechýbal ani po smrti Malvíny a ani predavačky Pavlíny. Práve jeho nemálo divákov tipuje, že je pravým vrahom mladých žien.

Dôvodom však je, že sa tvorcovia v tejto postave mohli inšpirovať skutočným vrahom.

V identickom období, v akom sa odohráva seriálový Dunaj, totiž skutočne žil mimoriadne charizmatický prorežimný básnik Valerián Čunderlík, ktorý má na svedomí brutálnu vraždu mladej ženy.

Hlavu však poplietol mnohým dievčatám a nemuselo ísť o jedinú tragédiu, ktorú má na svedomí.

Čo majú spoločné

Seriálový a skutočný básnik toho majú mimoriadne veľa spoločného.

Okrem toho, že zdieľajú rovnaké krstné meno, sa obaja vyznačujú elegantným vystupovaním a vysokým spoločenským postavením.

Navyše, Dunaj sa v 5. sérii prehupol do roku 1941, v ktorom sa odohral aj nižšie popísaný príbeh besnenia Valeriána Čunderlíka. To, že sa v Dunaji objavil seriálový básnik Valerián v čase, kedy začali vraždy mladých žien, tak nemusí byť iba dielom náhody.

Neskutočne charizmatický sadista

Valerián Čunderlík pochádzal z Banskej Bystrice, z mimoriadne dobre situovanej rodiny. Bol študovaný, inteligentný a rovnako, ako jeho rodičia, kolaboroval s nacistickým režimom. Nebránil sa udávaniu tých, ktorí s nacistami nesúhlasili, a po spoločenskom rebríčku stúpal na úkor obetí režimu. Jeho rodina mala majetky, ktoré v čase arizácie ešte zveľadila.

Oplýval neuveriteľnou charizmou, ktorou ženy dokázal doslova ovládať.

„Tento človek mal skutočne neskutočnú charizmu. Neskutočnú. 60 rokov sa venujem psychiatrii, a podstatnú časť z toho sexuológii, a tomuto ešte stále nie celkom rozumiem,“ povedal súdny znalec z oblasti psychiatrie MUDr. Svetozár Droba v podcaste Vražedné psyché, ktorý pred vyše dvomi rokmi odkryl dovtedy absolútne neznámy prípad sadistického básnika.

Práve z tohto podcastu s názvom Muž, na ktorého sa malo zabudnúť, čerpáme v nasledovnom texte.

Uznávaný a vysokopostavený Čunderlík pod maskou majstra slova a charizmatického elegána skrýval temnú stránku sexuálneho devianta a sadistu.

Jeho obeťami sa stávali mladé ženy, ktoré si získal písaním listov, básní a dvorením. Čím viac si dievčatá dokázal podmaniť, na povrch vystupovali jeho sadistické a manipulatívne sklony.

Na svedomí má jedinú zdokumentovanú vraždu Anny Smutnej, dedinskej učiteľky zo Zohora.

Bola mladá, dobre vychovaná a vo vzťahoch neskúsená. Čunderlíka spoznala na kurze tesnopisu, no jeho dvoreniu odolávala. Básnik sa však nevzdával, zistil si adresu jej rodného domu a začal na ňu posielať vyznania s básňami. Anna sa napokon zamilovala. Netrvalo dlho a dobre situovanému prominentnému básnikovi úplne podľahla.

Ako silno veriaca musela pred krížom v kostole pod trestom božieho zatratenia odriecť Čunderlíkom napísanú prísahu vernosti. Poistil sa ňou pre prípad, že by sa ich vzťah zvrtol. Práve tou Annu nadobro ovládol a čoskoro plnila jeho najšialenejšie príkazy. Keď sa ju rodičia snažili pred sadistom zachrániť, presvedčil ju, aby svoju matku zavraždila. Takmer to aj dokonala. Čunderlík sa nakoniec pokúsil Annu zavraždiť hodením pod vlak. Tá v poslednej chvíli zrážke zabránila, čo ho rozzúrilo natoľko, že Annu zavraždil britvou, ktorú počas besnenia dokonca zlomil.

Prípad zahladili

Čunderlíkovo meno bolo po vražde Anny Smutnej pôvodne očistené. Naopak, odsúdení boli jeho vyšetrovatelia.

Bol to práve on, kto ohlásil jej mŕtve telo, k vražde sa však nepriznal. Napriek tomu bol hlavný podozrivý, na čas skončil aj za mrežami. Polícia napokon zhromaždila mnoho dôkazov, spoločne s ním napísanou prísahou, ktoré svedčili proti nemu.

Váhou svojho postavenia sa ale zakrátko dostal na slobodu a prípad najprv úspešne ututlal. Odovzdaný mu bol navyše celý vyšetrovací spis, ktorý zničil. Na vyšetrovateľov následne podal žalobu za krivé obvinenie, s ktorou uspel. Odsúdení boli vojenským súdom.

Čunderlíka napokon dobehol jeho ďalší vzťah, ktorý takmer skončil tragédiou. Dôkazy boli tak silné, že ani kolaborovanie s režimom a vysoké postavenie rodiny ho nezachránilo. Ani tak sa mu však neviedlo zle a v psychiatrickom zariadení, do ktorého bol umiestnený, opantal ďalšiu ženu, ktorá s ním uzavrela manželstvo.

Predpokladá sa, že Čunderlík si odsedel celý či väčšinu 25-ročného trestu, na ktorý bol odsúdený. Po zmienkach o sadistickom básnikovi sa však zľahla zem.

„Je veľmi pravdepodobné, že vo veci boli predtým, počas i potom zainteresovaní mnohí, nezriedka vysokopostavení celebritní ľudia. Tí majú svojich potomkov, ktorí dodnes žijú,“ myslí si Svetozár Droba.

Autori podcastu upozorňujú, že Čunderlíkove básne sa dodnes citujú v niektorých náboženských kruhoch.

O vrahovi ani zmienka

Kým básne sa dodnes dajú nájsť aj na internete, zmienku o tom, že by bol vrahom, na ňom nenájdete. Jeho temná minulosť je prakticky nedohľadateľná.

„Podklady pre tento prípad som zháňal všade. V útrobách internetu, archívov a nič nie je dostupné. Nič. Všetko mi povedali iba ľudia, čo o tom niečo vedia. Jediné, čo je na internete dohľadateľné, sú jeho básne,“ povedal autor podcastu Vražedné psyché Richard Mažonas v roku 2021.

Záznam k Valeriánovi Čunderlíkovi existuje v Ústave pamäti národa, ktorý však ústav nesprístupnil.

„Písal som napríklad do Ústavu pamäti národa, vypisoval som, ťahalo sa to skoro pol roka, aj mi povedali číslo spisu, ale nikdy mi ho nesprístupnili. Ako keby niekto nechcel, aby sa o tomto vedelo,“ dodal pred dvomi rokmi Mažonas.

„Žijú ľudia, ktorí sa urputne bránia tomu, aby boli tieto veci zverejnené,“ poznamenal Droba.

Markíze sa tak môže čoskoro podariť husársky kúsok.

Samotný autor známeho podcastu Vražedné psyché Richard Mažonas uviedol, že prípad Valeriána Čunderlíka bol jedným z najťažších, na ktorých kedy pracoval.

„Fakty k tomuto prípadu sa nedali nájsť nikdy na internete. Pri vyšetrovaní mi pomohol kriminalista a profilovač Matej Snopko.“

Vraha, o ktorom sú dodnes informácie prakticky nedohľadateľné, a mnohokrát, zdá sa, zámerne, tak môže Markíza predstaviť celému Slovensku.

Tak, ako v prípade celého seriálu, by však šlo iba o inšpiráciu reálnym sadistom a skutočnými udalosťami, nie o rekonštrukciu prípadov a ich detailov. V prípade sériového vraha v Dunaji nateraz nič nenasvedčuje tomu, že by ho s obeťami spájalo dlhodobé intímne puto.

Zdroj: Vražedné psyché

Čítať viac...
Nahor