Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Markíza odvysielala jeden z najbrutálnejších filmov o ôsmej večer! Mladým ho zakázali aj tvorcovia (video)

Rodinná televízia bola pri posudzovaní vekovej prístupnosti filmu benevolentnejšia než samotní tvorcovia.

Krviprelievanie, extrémne násilie, brutálne scény, to všetko patrí k filmom režiséra Quentina Tarantina a jedným z takých je aj snímka Divoký Django. Kým v zahraničí sa film dočkal sprísnenia vekovej prístupnosti, u nás bežal v najprístupnejšom čase o ôsmej večer.

Po uvedení filmu na trh sa pri tom tvorcovia v súvislosti s udalosťami z decembra 2012, kedy na základnej škole Sandy Hook v Newtowne v Connecticute vystrieľal dvadsaťročný Adam Lanza dvadsaťšesť ľudí, z toho dvadsať detí, rozhodli sprísniť vekovú prístupnosť filmu. Pôvodne bola snímka v kinách dostupná bez vekového obmedzenia s tým, že s adolescentnými divákmi museli byť prítomní rodičia. Tí tak rozhodovali o tom, či si ich dieťa môže film pozrieť. Koncom roka 2012 sa však po spomínanej tragickej udalosti sprísnili kritériá a film bol prístupný len divákom starším ako 17 rokov.

Tvorcovia si pri tom boli sami vedomí toho, koľko násilia a brutality sa vo filme nachádza. Označili ho dokonca za najbrutálnejší film roka 2012. „Je plný brutality, grafického násilia a vulgarizmov. Násilie je vykresľované veľmi groteskne,“ hovoria tvorcovia. Za sprístupnenie hranice sa postavila aj hlavná hviezda filmu, Jamie Foxx:Nemôžeme sa obrátiť chrbtom a povedať, že násilie vo filmoch alebo čokoľvek, čo robíme, nijakým spôsobom neovplyvňuje.

Kým vo svete bola snímka zakázaná mladým do 17 rokov, u nás si ho mohli pozrieť aj pätnásťroční. Markíza totiž Divokého Djanga odvysielala ostatnú nedeľu 8. februára o 20:30 a vekovú prístupnosť ohraničila 15-tkou, čo bola najprísnejšia reštrikcia, pri ktorej ešte snímku po ôsmej odvysielať mohla. Vo svete je pri tom film aj mimo tvorcov označovaný s najprísnejším vekovým obmedzením.

Markíza sa tak, pravdepodobne, nevyhne pokute. Rada pre vysielanie a retransmisiu nám už potvrdila, že dostala na snímku sťažnosti. Verdikt padne do 90 dní.  Za rovnaké porušenie zákona dostala Markíza pokutu aj tento utorok, spolu ju to stálo až 12 000 eur. Viac v tomto článku.

Aj takéto scény ponúka film Divoký Django

Čítať viac...
Nahor