Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Nové projekty

Jojka po prvom dobovom seriáli vyvíja výpravnú novinku: 1890 môže dostať nástupcu!

Joj sa po vôbec prvej seriálovej dobovke na Slovensku opäť púšťa do historického detektívneho námetu.

Veľkých seriálových projektov pribúda.

Ešte na začiatku nového milénia bola slovenská seriálová aj filmová tvorba v kríze, keď hereckých príležitostí a projektov bolo žalostne málo. Tvorbu naštartovala konkurencia medzi Jojkou a Markízou a seriálový boom, ktorý nastal po roku 2006.

Medzi napredujúcou tvorbou vo svete a Slovenskom sa vytvorila priepasť, ktorú televízie dobiehali celé roky.

Kým v prvom desaťročí nového milénia pri boome slovenskej seriálovej tvorby prevládali „krabicové“ seriály nakrúcané televíznych ateliéroch, v ostatných rokoch sa televízie s tvorcami posúvajú k zahraničnej produkcii a rozkvet zažívajú náročné projekty dobiehajúce svetové trendy.

Priekopníkom v modernej seriálovej tvorbe v slovenských podmienkach bola Joj.

V roku 2009 priniesla prvý moderný exteriérový seriál Keby bolo keby, ktorý bol v tej dobe označovaný za výpravný. Dnes je už spôsob snímania či produkcie, ktorý priniesol, bežnou normou.

Joj taktiež uviedla na slovenské obrazovky vôbec prvý dobový seriál 1890, ktorý bol v tom čase najdrahším a prvým veľkolepým slovenským seriálom v modernej televíznej histórii. Odvysielala na jar 2017.

Detektívku 1890 vo výške rozpočtu prekonala sama Joj v roku 2021 odvysielaním veľkovýpravného slovensko-ukrajinského seriálu Slovania.

Po dlhých rokoch sa dnes na svoj prvý veľkolepý seriál pripravuje Markíza.

Aj ona sa pri svojej produkčne výpravnej prvotine zamerala na dobový seriálový námet, ktorý divákov prenesie do 30. rokov minulého storočia v období schyľujúcej sa 2. svetovej vojny.

Vzťahovú rodinnú drámu Dunaj, k vašim službám odštartuje už v utorok 10. januára o 20:30.

Nástupca 1890

K dobovému seriálu sa navyše po čase vracia Joj.

Ako sme už informovali, televízia ohlásila vývoj novej historicky fantasy kriminálky s názvom Bytosti, ktorá divákov zavedie do sveta zabudnutých slovenských mytologických bytostí.

Novinka by pritom po rokoch mohla priniesť návrat k seriálovému projektu na štýl detektívky 1890.

Pracujú na nej rovnakí tvorcovia, za vyvíjaným seriálom Bytosti stojí režisér Peter Begányi a jeho produkčná spoločnosť Piknik Pictures Production, ktorá nakrútila aj detektívku 1890.

Aj seriál Bytosti by v sebe mal spájať detektívny žáner a odľahčené vtipné situácie, ktoré kombinoval seriál 1890. V novom seriáli by sa mal objaviť napríklad aj herec Milan Ondrík, ktorý práve v 1890 stvárňoval jednu z komediálnych postáv.

Ďalšie postavy v Bytostiach by mali stvárniť napríklad Jana Kovalčíková, ktorá má podľa exkluzívnych informácií Mediaboom.sk aktuálne namierené do tanečnej šou Let´s Dance, či český herec Jan Budař.

 


Odhaľujeme horúce mená celebrít ôsmej série Let´s Dance! Markíza chce túto jar valcovaťČítajte →

Po seriáli 1890 zájde Jojka hlbšie do minulosti.

„Seriál sa odohráva v dobe osvietenstva počas vlády Márie Terézie. Ak sa vtedy stal zločin spojený s nadprirodzenými udalosťami, boli na miesto činu vyslaní traja cisárski emisári, aby zločin vyšetrili a racionálne objasnili poveru, ktorej ľudia verili. Vojenský kapitán Hugo, osvietenský učenec Albert a mních Baltazár sú ideálnym spojením fyzickej sily, rozumu a viery,“ uvádza televízia.

Výrazným prvkom v seriálovom námete je mystika.

„Cez napínavý príbeh, dojímavé aj vtipné situácie divák spoznáva dobu aj historické zaujímavosti (napr. začiatok používania adries, príboru). Tajomné príbehy o svetlonosovi, hýkalovi, vlkodlakovi či grgalici zároveň predstavujú zabudnuté slovenské mytologické bytosti, ktorým verili naši predkovia a sú trvalou súčasťou našej kultúrnej tradície,“ dodala Joj.

Seriál Bytosti by sa mohol dočkať celkovo 12 častí, podobný počet epizód priniesla aj detektívka 1890.

Dobový seriál RTVS

Už tento rok prvý vlastný dobový seriál chce uviesť aj RTVS.

Vedenie telerozhlasu chce na jeseň 2023 predstaviť novú historickú rodinnú ságu Niekde v Európe, ktorá bude sledovať osudy slovenskej rodiny v priebehu rokov 1914 až 1951.

V dramatickom príbehu plnom emócii a napínavých situácií budú mať diváci možnosť sledovať najvýznamnejšie historické míľniky nášho národa: prvú svetovú vojnu a rozpad Rakúsko – Uhorska, vznik Československej republiky, druhú svetovú vojnu, Slovenské národné povstanie či Február 1948,“ uviedla RTVS.

Všetky významné udalosti bude spájať ústredná postava Géza Viola, syn nemeckej evanjeličky Gréty a Slováka Jana Violovského, ktorý si zmení meno a národnosť (Jánoš Viola), aby dostal licenciu na svoju vysnenú krčmu.

„Na začiatku všetkého stála snaha prerozprávať príbeh osudov rodiny krčmárov, tak ako ho determinovala doba. Spojiť malé, súkromné rodinné dejiny s tými veľkými. Ukázať ľudskú snahu, túžbu po láske a obyčajnom naplnenom živote i za cenu vzdoru a vzoprenia sa a zároveň ukázať, čo sa nám deje so životmi, keď nám do nich vstúpia geopolitické zmeny,“ povedala autorka scenárov Scarlett Čanakyová.

Nový seriál prinesie nabité herecké obsadenie a v ústredných postavách Daniela Žulčáka, Dominiku Morávkovú, Zuzanu Mauréry, Martina Šalachu, Mateja Landla, Danu Košickú, Romana Poláčika, Judit Bárdos, Dana Fischera, Petra Kočiša, Adyho Hajdu a ďalších.

Verejnoprávna televízia pripravuje celkovo 8 častí rodinnej ságy.

 

Čítať viac...
Nahor