Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: FOX

Aktuality

JOJ reaguje na štart novej stanice Markízy, posilňuje seriálový kanál! Pri Kostiach nastal obrat

Markíza nakoniec pre najdôležitejšiu akvizíciu novej kriminálkovej stanice získala pôvodný dabing Kostí, prvé mesiace pobežia na dvoch konkurenčných televíziách súčasne. Joj v prípade svojho kanála výrazne posilnila program.

Netradične uprostred prechodu jarnej sezóny do prázdninového obdobia sa na slovenskom trhu odohráva nový televízny súboj, ktorý tentokrát zvedú menšie televízne stanice.

Markíza už o približne týždeň spustí svoj v poradí štvrtý kanál Krimi, ktorý sa zameria na kriminálny a detektívny obsah, pričom sa dostane do priamej konkurencie seriálovej stanice Wau, ktorej sledovanosť konkurenčná Joj dlhodobo stavia práve na kriminálnych seriáloch.

Práve v čase, kedy sa Markíza pripravuje na štart svojej kriminálkovej stanice, začína Wau svoj program posilňovať.

Joj pre svoju stanicu pridáva seriály

Wau od najbližšieho týždňa pridáva do svojej štruktúry nové seriálové sloty, ktoré stavia primárne na známych značkách.

Z programu po dlhom čase vypadnú napríklad podvečer vysielané reprízy Súdnej siene, ktoré od tohto pondelka o 17:50 nahradí v dvoch častiach seriál CSI: Las Vegas. Rovnako Súdna sieň končí aj v dennom programe. Televízia by tak nemala robiť z dôvodu nízkej sledovanosti, keď v oboch časoch mala udržiavať často priemerný výkon stanice.

Wau takto po novom bude počas pracovného týždňa kriminálky vysielať plynule od približne 11. hodiny až do noci.

Stanica ruší aj filmové okná v prime-time, ktoré tento rok zaviedla striedavo v nedele a piatky. Od budúceho týždňa už v piatok o 20:10 štartuje 5. sériu Myšlienok vraha, vysielať sa budú v rovnakom čase aj v soboty. Od pondelka do štvrtka o 20:10 ponúkne od najbližšieho týždňa CSI: New York.

Kosti na oboch staniciach, v pôvodnom znení

Zaujímavosťou je, že spomínané Myšlienky vraha budú tvoriť kľúčovú časť prime-time oboch seriálových staníc. V ich vysielaní sa však Markíza aj Joj prestriedajú.

Pre Markíza Krimi bude nosnou akvizíciou prvých dní najnovšia desaťdielna 15. séria Myšlienok vraha, ktorá je zároveň aj úplne poslednou celého seriálu. Stanica ju bude vysielať od pondelka do štvrtka o 20:30 v priebehu dvoch týždňov. Po jej odvysielaní bude pokračovať vo vysielaní seriálu od 11. série. Na Wau zas Myšlienky vraha budú bežať v rovnakom čase v piatky a soboty.

Zároveň budú obe stanice súčasne vysielať kriminálku Kosti.

V tomto prípade ide o najdôležitejšiu akvizíciu Markízy, ktorú dosiaľ vo svojej knižnici nemala, keď Kosti po dlhých rokoch prebrala konkurenčnej Joj. Na novej stanici Krimi budú bežať v dôležitom podvečernom čase od 19. hodiny, pričom ich Markíza vo vysielaní seriálového kanála otočí rovno 3-krát. Okrem večera aj o šiestej ráno a okolo obeda.

Wau už avizuje opätovné vysielanie Kostí od pondelka 13. júna, odkedy pobežia pravidelne od pondelka do štvrtka o 22:00. Stanica začne pri ich vysielaní so 6. sériou, pričom sa dá očakávať, že pôjde o jednu z posledných sérií, ktoré sa pre najbližšie obdobie na staniciach Joj objavia. Následne by mal seriál kompletne prejsť na Markízu.

Pri prechode Kostí do novej televízie došlo v zákulisí k zaujímavým udalostiam.

Ako sme prednedávnom informovali, Markíza mala podľa viacerých informácií problém so ziskom originálneho slovenského dabingu Kostí, ktorý pre všetky série kompletne vyrobila Joj.

Markíza sa dokonca už mala pripravovať aj na výrobu vlastného nového dabingu, ako tomu bolo napríklad pri prebraní novej verzie Knight Ridera z Joj. V tomto prípade nový dabing Markízy prijali diváci s odporom a televízia viac práva na seriál nepredĺžila.

Pri Kostiach sa Markíza podľa najnovších informácií predsa k originálnemu dabingu dostala.

Nová krimi stanica tak Kosti ponúkne v pôvodnom slovenskom znení a televízii tak nehrozí podobný neúspech ako pri novom dabingu Knight Ridera či pri predabovaní komediálneho seriálu Pestúnka Fran. Pri ňom zas bolo roky zaužívané české znenie, Markíza pre sitkom vyrobila vlastný prvý slovenský dabing v roku 2017.

Ako bude vyzerať program Markíza Krimi v prvých týždňoch, sa dočítate v tomto článku.

 


Poznáme prvý program novej krimi stanice Markízy! Odštartovať môže bez reklám (štruktúra, vizuál)Čítajte →

Prekopaný víkend Wau

V rámci vynoveného programu Wau zároveň vo veľkom prekopáva svoje víkendové vysielanie.

Ešte tento víkend ponúka klasický tohtoročný program, ktorý v sobotu tvorili vo väčšine dňa filmy, pomedzi ktoré vysielala krimi seriály Spravodlivosť v krvi, Agentka bez minulosti, Kosti aj Súdnu sieň. V nedeľu sa rovnaký sobotný program prestriedal v odlišných časoch.

Od budúceho víkendu Wau ponecháva v programe Spravodlivosť v krvi, ktorá v piatky a soboty po Myšlienkach vraha o 22. hodine ponúkne premiérovú 12. sériu. Do denného vysielania vysielania pribudne dvojdiel dokumentárnej série Letecké katastrofy, sci-fi seriál Next či séria detektívnych filmov Tajomné krížovky. Pokračovať tiež bude rozbehnutá Agentka bez minulosti.

Nové seriálové okno zavádza Wau v nedeľnom prime-time, ktorý bude stavať na premiérovom seriáli Bez stopy. Ide o španielsku sériu Desaparecidos, ktorá patrí v domácej krajine k seriálovým hitom.

„Pátranie po nezvestných osobách je prioritou špeciálneho policajného tímu, ktorý sa nikdy nevzdáva… Sonia Ledesmaová, inšpektorka Národného policajného zboru, sa dobrovoľne pripája k jednotke pátrajúcej po nezvestných osobách – Grupo 2 de Desaparecidos, ktorú vedie hlavný inšpektor Santiago Abad. O vstup do tohto špeciálneho tímu požiadala z osobných dôvodov – jej manžel zmizol pred štyrmi rokmi, a odvtedy nenastal v prípade žiaden pokrok. Sonia zasiahnutá zmiznutím blízkej osoby nájde vo svojich kolegoch Santiagovi, Sebasovi a Azharovi novú rodinu. Spoločne s mottom „Hľadáme ďalej“ sa snažia vyriešiť tie najbeznádejnejšie prípady ľudí, ktorí sa jedného dňa bez stopy prepadli pod zem. Spolupracujú s mimovládnou organizáciou Ayuda Desaparecidos, ktorá poskytuje pomoc a poradenstvo v prípadoch nezvestných osôb. Vedie ju Carmen Fuentesová, ktorej vzťah so špeciálnym policajným tímom Grupo 2 presahuje bežnú pracovnú úroveň, pretože jeho šéf, hlavný inšpektor Santiago Abad, pred rokmi vyšetroval aj zmiznutia jej syna,“ znie anotácia seriálu Bez stopy z roku 2020.

Divákom kriminálok sa seriál pod názvom Bez stopy môže stať známy.

V tomto prípade však ide o odlišnú americkú sériu v origináli Without a Trace z roku 2002 až 2009, ktorú pod rovnakým názvom Bez stopy vysielala v minulosti Markíza.

Joj predbehne Markízu, tá nastúpi s výhodou

Wau svoj vynovený program začne ponúkať o týždeň skôr, ako Markíza stihne odštartovať svoju novú stanicu Krimi.

Joj pre svoj seriálový kanál upravuje program a dopĺňa doň seriály od najbližšieho pondelka 30. mája, kedy mení štruktúru v pracovné dni aj víkendy, Markíza Krimi spustí nasledovný pondelok 6. júna.

Konkurenčný boj menších staníc sa pritom odohrá v netradičnom období v čase blížiacich sa letných prázdnin, kedy sú diváci zvyknutý skôr na chudobný televízny program a typickú uhorkovú sezónu od júna do augusta.

Markíza však svoju kriminálkovú stanicu uvedie s vlastnou výhodou, keď by mala vysielať bez reklám.

Ako sme už informovali, podľa prvého programu nový kanál Markíza Krimi neráta vo svojom vysielaní s plnohodnotným reklamným vysielaním, keď vo väčšine dňa je programom vyhradený len priestor v dĺžke ich minutáží. Kým bežne by dve časti Myšlienok vraha trvali od 20:30 do 22:30, na Markíza Krimi ich ďalší program vystrieda už o 22:00.

Televízia takýto program dokonca avizuje nielen na prvý týždeň ale aj nasledovné dni. Dá sa tak očakávať, že Markíza svoju stanicu rozbehne s výraznou výhodou, keď bude seriály vysielať plynule bez prerušenia, prípadne len s obmedzeným množstvom upútavok, sponzorských odkazov či krátkych brejkov.

 


Veľké zmeny v Markíze: Črtá sa radikálna premena všetkých staníc, takto môže vyzerať! (foto)Čítajte →

Programová štruktúra Markíza Krimi

Čítať viac...
Nahor