Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Je rozhodnuté: Vláda Rezníka odvolávať nebude! Podozrivé výroby programov preverí audit

Ministerka kultúry definitívne vylúčila, že by súčasná vláda chcela generálneho riaditeľa RTVS odvolávať. Kritika na Rezníkovu adresu sa však opäť stupňuje.

Jednou zo zvučných tém pred voľbami boli aj verejnoprávne médiá a kritika ich spravovania pod súčasným riaditeľom Jaroslavom Rezníkom. Pozornosť pútalo už jeho zvolenie, keď ho do funkcie pretláčala pred tromi rokmi vtedy vládna SNS, odchod mnohých redaktorov, pokles úrovne spravodajstva pri prijatí mnohých neskúsených redaktorov ale i podozrivé kroky až škandály v realizácii programov či programovej skladby a nakoniec aj podozrenie z pomáhania SNS pred voľbami, aj keď sa Rezník verejne zaviazal k opaku.

Viacerí predstavitelia dnes už vládnych strán otvorene Rezníka kritizovali a v prípade ujatia sa moci naznačovali iniciatívu za jeho odvolanie. K tomu však nakoniec nedôjde.

Ministerka kultúry, Natália Milanová, v ostatnej diskusii na Rádiu Expres s Braňom Závodským už definitívne vyhlásila, že Jaroslava Rezníka sa odvolať nepokúsi. „Nie, odvolávať sa pán generálny riaditeľ nebude,“ povedala na Exprese.

V RTVS prebehne finančný audit, ktorý sa má pozrieť na hospodárenie verejnoprávnej inštitúcie pod Rezníkovým vedením a rovnako na podozrivé zmluvy v oblasti výroby programov. Mnohé z nich pomenoval poslanec za vládne OĽaNO ako predseda predseda výboru NR SR pre kultúru a médiá a bývalý novinár, Kristán Čekovský.

Audit je už podľa ministerky schválený a naplánovaný. Až po ňom bude známe, či vláda bude voči Rezníkovi konať. Udialo by sa tak však až prostredníctvom legislatívnych zmien a zmenou voľby generálneho riaditeľa, pričom ministerka s návrhom nových pravidiel tak skoro nepríde.

„My vieme, ako je nastavený zákon, vieme, aké máme možnosti a limity, netajíme sa tým, že chceme zmeniť ako voľbu generálneho riaditeľa, tak financovanie inštitúcie. Vidím to na budúci rok,“ uviedla. Rezníkovi funkčné obdobie končí v lete 2022.

K budúcnosti RTVS a Rezníka sa vyjadril aj koaličný poslanec za stranu Za ľudí, Miroslav Kollár. Myslí si, že Rezník vo funkcii skončí predčasne. „Na to by som si teda nestavil,“ povedal v rozhovore pre Denník N.

Kollár, ktorý roky pôsobil ako člen či rovno predseda Rady Slovenskej televízie a neskôr Rady Rozhlasu a televízie Slovenska, potvrdzuje, že Rezník odvolávaný nebude. Napriek tomu ho koalícia môže vo funkcii vymeniť zmenou zákona.

„Pokiaľ sa ukáže, že profesionálne či trestnoprávne zlyhal, tak ho treba riešiť – podľa zákona. Účelová zmena, len preto, aby bol odvolaný, nie je najšťastnejšie riešenie. Je fakt, že RTVS by potrebovala komplexnú zmenu legislatívy. Ak sa v rámci toho vyvinie zmena kreovania Rady RTVS či voľby riaditeľa, prosím. Ale účelová novela je pre mňa v prípade médií cez čiaru. Viete si predstaviť, že ak by sa to takto udialo, našiel by sa niekto príčetný a schopný, kto by tam išiel robiť riaditeľa?“ vyjadril sa Kollár.

Čítať viac...
Nahor