Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Televízia

Strácajú sa milióny: Bývalý novinár a vládny poslanec ostro kritizuje RTVS

Bývalý novinár a redaktor RTVS, ktorý dostal na jar 2018 od vedenia pod Jaroslavom Rezníkom podobne, ako ďalší nespokojní redaktori, výpoveď, ostro kritizuje vedenie RTVS pre podozrivé zmluvy na výrobu programov v hodnote miliónov eur. Kristián Čekovský, dnes ako predseda výboru NR SR pre kultúru a médiá a poslanec vládneho OĽaNO, upozornil, že sa členom výboru podľa jeho slov podarilo dostať k informáciám o viacerých zmluvách, ktoré nenapĺňajú podmienky transparentnosti a hospodárneho nakladania s peniazmi štátu, či daňových poplatníkov.

Výbor navrhol vykonať v RTVS finančný audit, zároveň Národnej rade SR predloží návrh, aby sa na najbližšom zasadnutí uzniesla, že si Rada RTVS neplní svoje povinnosti, v rámci ktorých má riaditeľa verejnoprávnej inštitúcie kontrolovať.

„Pri uzatváraní zmlúv na výrobu konkrétnych relácií podľa nám dostupných informácií došlo ku konfliktu záujmov – napríklad v prípade inscenácie Nero a Seneca, ktorej výroba stála pol milióna eur. Režíroval ju Marek Ťapák, ktorý je programovým riaditeľom RTVS a to za odmenu 12-tisíc eur,“ uvádza sa v správe. Na tento zjavný škandál upozorňoval aj portál Mediaboom.sk.

Pre reláciu Folklorika, za ktorú platí telerozhlas takmer 700-tisíc eur, zas RTVS nevlastní exkluzívne práva, pričom sa súčasne vysiela takmer totožný program (grafika, obsah vysielania) na súkromnom kanáli. „Všetko naznačuje tomu, že obsah súkromného kanála napĺňa RTVS a to za peniaze koncesionárov,“ pokračuje.

Výbor na čele s Čekovským za najväčší škandál považuje projekt DNA: Hrdina za vyše 800-tisíc eur. Vzniknúť má celkovo 10 totožných dokumentov o osobnostiach, ktoré už RTVS predstavovala vo veľkom projekte Najväčší Slovák. Ten stál ako celok aj s prenosmi vyše 1 milión eur. „Producentom oboch programov je spoločnosť Núňez NFE. Cena jednej časti s dĺžkou 40 minút je viac ako 80-tisíc eur. Takáto duplicita za státisíce eur je ukážkou nehospodárnosti,“ hovorí Čekovský.

Zmluvy, ktorým sa výbor venoval, dosahujú celkovú hodnotu 8,5 milióna eur. „Verejnoprávna inštitúcia uzatvára podobných zmlúv stovky. Pri hlbšej analýze zmluvných vzťahov sa dozvedáme, že z peňazí koncesionárov žije pár najväčších firiem,“ uvádza výbor v oficiálnej správe.

„Vedenie RTVS zlyháva. Obchádza pravidlá na transparentný výber a výrobu programov, porušuje interný Štatút, vysokopostavení manažéri sú v konflikte záujmov pre vlastný ekonomický prospech a takto sa RTVS strácajú milióny eur, na ktoré sa skladajú všetci koncesionári,“ dodal predseda výboru Čekovský.

Čítať viac...
Nahor