Pikošky
Europa 2 spustila protest: Celý deň hrá len slovenské piesne, poslucháčov trápi Kittnerom či Mojsejom!
Rádio pre mladých sa pridalo k boju proti pripravovanej novele zákona.
Europa 2 prekvapila poslucháčov, keď od rána hrá len slovenskú hudbu. Nesnaží sa pri tom vyberať to najlepšie zo slovenskej scény, vyberá zo všetkého, čo na slovenskom trhu vzniklo bez rozdielu žánrov. Z rádia sa tak ozvala aj chuťovka od Braňa Mojseja či zhasnutej popstar Martina Kittnera.
„Týmto krokom chce Europa 2 poukázať na absurdnosť zákona, ktorý nad rámec platnej licencie diktuje komerčným rádiám, koľko percent akej hudby majú hrať,“ uvádza rádio. Slovenský výber bude vysielať do polnoci dnešného dňa. „Chceme tým vyvolať širšiu diskusiu o tom, či sú kvóty dobrým riešením pre podporu domácej hudobnej scény a či naopak nie sú kontraproduktívne. Nevidím dôvod, prečo by mal zákon ešte nad rámec platnej licencie obmedzovať rádia a diktovať im, koľko percent akej hudby majú hrať najmä u komerčných rádií. Samozrejme máme záujem hrať kvalitnú slovenskú hudbu, ktorá sa bude páčiť našim poslucháčom, podľa toho vyberáme a nasadzujeme songy aj teraz. Ak nám niekto predpíše, koľko percent to musí byť, tak to môže za chvíľu hovoriť pekárom, aby vyrábali napríklad 80% tmavého pečiva, pretože je zdravšie,“ vyjadrila sa riaditeľka Európy 2, Jitka Fürst.
„Chcete počúvať to, čo Vám diktuje štát, alebo to, čo máte naozaj radi?“ pýta sa Europa 2 poslucháčov
Inak konkurenčné rádia sa postupne spájajú v boji proti novele zákona. Tá by rádiám prikázala hrať denne 20 % slovenskej hudby, od roku 2017 dokonca 25 %. Slovenský rozhlas by musel ponúknuť až 35 % domácich skladieb. Ak novela prejde hlasovaním, platiť bude od 1. januára 2016. Zmenu zákona pripravuje v spolupráci s ministerstvom kultúry napríklad aj spevák Tublatanky Maťo Ďurinda.
Ešte pred Europou 2 sa proti novele postavili Fun rádio či Expres. Líder dokonca uvažuje o riešení situácie na súde. „Ide o výrazný zásah do slobody mediálneho podnikania, ktorý je svojou formou aj rozsahom absolútne neopodstatnený, keďže reálne nerieši žiaden existujúci problém,“ povedal pre Denník N riaditeľ Expresu Ivan Antala. Fun rádio označilo novelu za „nešťastné riešenie„. Slovenský rozhlas pripomína, že už teraz hrá dostatočne veľa slovenskej hudby. „My v čase od šiestej ráno do polnoci už niekoľko rokov hrávame priemerne 3-4 slovenské piesne za hodinu, plus máme naše slovenské autorské špeciály typu Demovnica, Pohoda live, D2. Samozrejme, môžeme očakávať otázku: ‚No dobre, keď 3-4, prečo nie 5-6?‘ Ja vravím: odsúhlaste si, čo chcete, ak si želáte, aby poslucháči znenávideli to, čo ešte včera mali celkom radi,“ cituje Denník N dramaturga rádia_FM Daniela Baláža.