Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: vysielanie TV Markíza

Viete prví

Dunaj sa po finále tak skoro nevráti: Dátum, kedy môže Markíza odštartovať 5. sériu!

Seriálový hit tejto jesene sa skončil, divákom na záver ponúkol aj nečakanú svadbu.

Dunaj, k vašim službám uzavrel prvý rok na televíznej obrazovke.

Pôvodne rozpačitý nástup výpravnej a vôbec najväčšej seriálovej produkcie Markízy zo začiatku roka sa túto jeseň premenil na spanilú jazdu, keď Dunaj od septembra získaval nových divákov a vylepšoval jeden rekord sledovanosti za druhým.

Čo prinieslo finále 4. série

V jedinom roku sa diváci dočkali až štyroch sérií Dunaja, keď v každej sezóne jeho vysielanie televízia rozdelila do dvoch sád epizód.

V poslednej 15. časti štvrtej série sa potvrdil pravý dôvod odchodu Jakubovho otca Martina (Ján Révai), ktorý zo dňa na deň odcestoval do Argentíny. Srdce tak zlomil Alenke (Lesana Krausková), ktorá sa doňho úprimne zamilovala, aj keď v minulosti tvorila pár s jeho synom.

Alenke sa dostal do rúk Martinov telegram, adresovaný Jakubovi. Vysvitlo, že za náhlym odchodom stál priamo Jakub (Matúš Kvietik), ktorý nedokázal vystáť svojho otca po Alenkinom boku. Dúfal, že keď sa Martin z jej života vytratí, získa Alenku späť. Tá však Jakubovi dala jasne najavo, že nech by jej odplašil aj všetkých mužov, viac sa k nemu nevráti.

Vyvrcholenie tohtoročného vysielania Dunaja patrilo Kláre a Petrovi.

 


Jojka zlákala hereckú hviezdu Dunaja: Do utajenej novinky mieri ústredná tvár Markízy!Čítajte →

Ústredná romantická dvojica sa po čase opäť zblížila, pričom tentoraz sa Peter (Marek Rozkoš) rozhodol nenechať nič na náhodu. Kláru (Kristína Svarinská) priamo z nemocničného lôžka odviezol na tajné miesto, kde čakala iba úzka skupina priateľov a farár. Peter požiadal Kláru o ruku a priamo na mieste zostrojil svadbu, ktorá už tentokrát skončila Kláriným „áno“.

Obom pritom v záverečných častiach Dunaja ide o život.

Klára skončila v nemocnici po tom, čo sa ju pokúsil hodením pod idúci vlak zavraždiť Anton Holubec (Filip Tůma), nad spôsobom, ako nadobro odstrániť Petra, zas premýšľa Walter Klaus (Ján Koleník). A nájde spôsob, o ktorý sa mal postarať práve Holubec.

Peter v poslednej časti tohto roka odhalil Kláre svoje rozhodnutie narukovať do vojny.

Zapojiť sa má ako letec do britského vojska, pričom do Londýna musí odletieť čím skôr. Walter má však plán ako Petra preveliť do slovenskej armády, z ktorej by ho cez svoje konexie vedel dostať do nacistického letectva Luftwaffe. A tam by ho bez akýchkoľvek podozrení dokázal nechať zostreliť. Klaus však zúri – Anton totiž svoju časť nedokázal zariadiť včas a Peter už stihol odcestovať do Londýna…

Holubec však musí riešiť ešte jeden vážny problém.

Jeho vzťah s Lenou (Janka Kovalčíková) sa zhoršuje, pričom ani len netuší, aké to bude mať následky. Lena sa vďaka manželstvu s Holubcom dostala k polovičnému podielu obchodného domu Kučerovcov a po tom, čo sa dozvedá, že aj za pádom Kláry Zacharovej pod vlak stojí jej nenávidený muž, rozhodne sa novomanželom darovať jej podiel v Dunaji.

Peter s Klárou sa tak majú stať polovičnými vlastníkmi, kým Holubec pripravoval plné ovládnutie všetkých zákaziek obchodného domu.

V absolútnom závere tvorcovia odhalili pravú totožnosť tajomnej mníšky Bernadety, ktorá pomohla zachrániť Kláre život.

Keď sa jej tá prišla za záchranu poďakovať, Bernadeta vyšla s pravdou von. Klárin pôvod a jej pravé meno Emília pozná veľmi dobre, no nie preto, že ju vychovávala v sirotinci, ale preto, že ona je jej pravou mamou…

Druhý rok odštartuje neskôr

Dunaj môže teraz čakať dlhá prestávka.

Svoj prvý rok v televíznom vysielaní odštartoval už 10. januára 2023, aj keď pôvodne s ním Markíza chcela vstúpiť na obrazovky až od februára. S nástupom sa poponáhľala pre skorý návrat Nemocnice, ktorú Dunajom kompletne pokryla.

Budúci rok však ani jedna televízia takto skoro svoje nosné seriály štartovať nechce.

Dunaj tak by podľa našich informácií mala vo vysielaní čakať minimálne dvojmesačná pauza. Vrátiť by sa s novými časťami mal najskôr od februára 2024.

Markíza ani Joj totiž podľa prvých plánov nechcú uvádzať Dunaj a Nemocnicu už v januári. Svoj hlavný vysielací čas vykryjú mimosezónnymi programami.

 


Dunaj dostal konkurenciu: RTVS predstavila výpravný dobový seriál Čas nádejí!Čítajte →

Markíza vytiahne na utorky a štvrtky český krimiseriál Polícia Modrava, ktorý Dunaj vystrieda aj v decembri, v pondelky a stredy zas chce televízny líder uvádzať filmy. Jojka plánuje na začiatku roka v utorky, stredy a štvrtky vysielať taliansky 12-dielny seriál Viola, ktorým zacieli na ženského diváka. Viac v tomto článku.

Nakoľko v posledných rokoch televízie začínali prvé sezónne ťaháky uvádzať už v januári, dá sa očakávať, že ich nástup nebudú odkladať dlhšie ako do začiatku februára. Jarná sezóna sa naplno rozbehne už v jeho priebehu a potrvá do mája, kedy pozornosť prevezmú Majstrovstvá sveta v hokeji.

Kedy môže odštartovať 5. séria Dunaja?

Markíza by s novými časťami svojho dobového hitu mohla počítať od prelomu prvých dvoch mesiacov budúceho roka.

Dunaj, k vašim službám v januárovom programe podľa prvých informácií neavizuje, a tak by novú 5. sériu mohla odštartovať v utorok 6. februára 2024.

Očakáva sa, že aj naďalej bude seriál uvádzať v dvoch častiach do týždňa a v stabilnom utorňajšom a štvrtkovom prime-time.

Markíza aj na konci minulého roka ešte prehodnotila svoje plány a Dunaj napokon odštartovala skôr. Urobila tak však v reakcii na Joj, ktorá januárový nástup Nemocnice taktiež neavizuje.

Čítať viac...
Nahor