Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: RTVS

Nové projekty

Dunaj dostal konkurenciu: RTVS predstavila výpravný dobový seriál Čas nádejí!

Po tohtoročnom seriálovom pôste chystá verejnoprávna televízia otvoriť budúci rok rovno jedným z najväčších projektov posledných rokov. Rozbehnúť chce hneď niekoľko seriálov.

Viac ako jeden a pol roka neuviedla RTVS vo svojom večernom vysielaní žiadny nový pôvodný seriál.

Naopak, súkromné stanice sa medzitým predbiehali v uvádzaní jednej novinky za druhou. Hneď niekoľko z nich u divákov mimoriadne zabralo, pričom ďaleko nemali od projektov vysielaných na verejnoprávnych obrazovkách.

Na začiatku roka historicky na Jojke vystrelila miniséria Iveta, za ktorou stojí scenárista obdobne kontroverzného českého seriálu Most! Petr Kolečko. V roku 2019 ho s absolútne rekordným úspechom vysielala Česká televízia.

Tá v minulosti odvysielala aj tri série rodinnej dobovej drámy První republika, v ktorej hviezdil Ján Koleník. Ten stvárnil jednu z hlavných postáv slovenského dobového seriálu Dunaj, k vašim službám, ktorý je túto jeseň najsledovanejším seriálom na trhu.

Divácky na jar zabrala aj dramatická séria Klamstvo, na ktorú Markíza budúci rok nadviaže novinkou Zrada. Jej britský originál Doktorka Fosterová vysielala v minulosti RTVS na hlavnej Jednotke, podobný námet priniesol seriál Liar, britský originál Klamstva.

Po Dunaji chce bodovať RTVS

Na vlnu úspešného Dunaja sa už čoskoro pokúsi naskočiť RTVS, ktorá po dlhom čase uvedie vlastný nový seriál. 

Posledne z pôvodnej seriálovej tvorby odpremiérovala od januára do marca 2022 Priznanie.

Ako sme už informovali, RTVS začiatkom budúceho roka odštartuje novú výpravnú historickú dobovú rodinnú ságu Čas nádejí, na ktorej intenzívne pracuje niekoľko rokov.

„Najnovší seriál RTVS bude mapovať míľniky slovenskej histórie odohrávajúce na pozadí silného rodinného príbehu. Seriál Čas nádejí zachytáva osudy troch generácii jednej slovenskej živnostníckej rodiny v priebehu rokov 1914 až 1951. V dramatickom deji plnom emócii a napínavých zvratov má divák možnosť sledovať najvýznamnejšie historické míľniky nášho národa. Seriál zároveň poukazuje na túžbu po láske a obyčajnom naplnenom živote aj za cenu vzdoru a vzoprenia,“ uviedla televízia.

RTVS má od novinky nemalé očakávania.

Vychádzajú práve z aktuálneho úspechu Dunaja, ktorý v priebehu jesene neustále rástol. Diváci pritom vo väčšine vyzdvihujú práve dobové pozadie vzťahového seriálu a jeho jedinečnú atmosféru.

„Je to výpravná a produkčne pomerne náročná séria. Som zvedavý, ako ju ľudia príjmu, keď sledujem Dunaj, ako trhá rekordy, tak verím, že aj toto bude pre ľudí zaujímavé,“ povedal v nedávnom rozhovore pre Denník N generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.

Zachytá viac historických udalostí

Novinka Čas nádejí bude mať s Dunajom, k vašim službám spoločné veľké dejinné udalosti, ktoré sa budú ovplyvňovať životné príbehy hlavných hrdinov.

Verejnoprávna televízia však vo svojom dobovom seriáli zmapuje dlhší časový úsek a viac historických míľnikov, než Dunaj, ktorý sa odohráva v krátkom čase začiatkov 2. svetovej vojny.

„V dramatickom príbehu plnom emócii a napínavých situácií budú mať diváci možnosť sledovať najvýznamnejšie historické míľniky nášho národa. V seriáli uvidíme prvú svetovú vojnu, rozpad Rakúsko-Uhorska, vznik Československej republiky, druhú svetovú vojnu, Slovenské národné povstanie aj Február 1948,“ potvrdila RTVS.

Aj v tomto prípade budú práve dobové udalosti zdrojom zmien v životoch postáv.

„Každé obdobie je pre hrdinov seriálu skúškou charakteru a morálnych zásad. Cieľom tvorcov bolo spojiť malé rodinné dejiny s tými veľkými. Prostredníctvom 8-dielneho seriálu chcú divákovi ukázať, čo sa nám deje so životmi, keď do nich vstúpia geopolitické zmeny.“

Všetky významné udalosti bude spájať ústredná postava Géza Viola, syn nemeckej evanjeličky Gréty a Slováka Jana Violovského, ktorý si zmení meno a národnosť (Jánoš Viola), aby dostal licenciu na svoju vysnenú krčmu.

Nový seriál prinesie nabité herecké obsadenie a v ústredných postavách Daniela Žulčáka, Dominiku Morávkovú, Zuzanu Mauréry, Martina Šalachu, Mateja Landla, Danu Košickú, Romana Poláčika, Judit Bárdos, Dana Fischera, Petra Kočiša, Adyho Hajdu a ďalších.

Dátum štartu dobového seriálu Čas nádejí

Na rozdiel od Dunaja bude novinka RTVS zároveň krátkou minisériou.

Kým Dunaj je prakticky dosiaľ najkvalitnejšou slovenskou telenovelou, ktorá za tento rok odvysiela celkovo 70 epizód, Čas nádejí rozpovie svoj príbeh na ploche iba výpravných 8 častí.

S nakrúcaním sa začalo ešte v júli 2022, do vysielania sa mal seriál pôvodne dostať už tento rok na jeseň. Napokon sa tak stane rovno skraja nového roka.

Dobová sága Čas nádejí obsadí na Jednotke klasický nedeľný prime-time, jej štart je naplánovaný hneď na prvú budúcoročnú nedeľu 7. januára 2024 o 20:30.

Vysielať sa bude dva mesiace do konca februára.

Kedy bude viac seriálov?

Ako sme už exkluzívne informovali, RTVS pre budúci rok pripravuje aj ďalší večerný seriálový projekt.

Ide o nový televízny seriál s názvom Strasti, slasti, ktorý vzniká v originálnej produkcii RTVS. Malo by ísť o komediálne ladenú novinku, za ktorou stojí Andy Kraus. Viac v tomto článku.

Machaj už v minulosti ohlásil, že RTVS by mala prinášať viac pôvodnej dramatickej tvorby.

Ešte pred spoznaním hĺbky problémov verejnoprávnej televízie a jej financovania sa rozhovoril o výpravnejších seriálových projektoch na nedeľu či o novom dennom seriáli, ktorý chcel zrealizovať počas svojho funkčného obdobia. Zábavné programy, ktoré RTVS posledné obdobie ponúka aj od štvrtka do nedele, chcel zredukovať na dva večery – piatky a soboty.

Napokon však televízna zábava vypĺňa prime-time Jednotky štyri dni v týždni aj túto jeseň.

Šéf RTVS verí, že plány s vlastnou dramatickou tvorbou sa mu podarí pretaviť do reality práve v roku 2024.

„Pevne verím, že budúci rok rozbehneme vlastnú tvorbu, ktorú sme v ostatnom období scenáristicky pripravovali,“ povedal pre Denník N.

Okrem Času nádejí a seriálu Strasti a slasti by sa budúci rok mohli realizácie dočkať aj ďalšie projekty.

Chceli by sme rozbehnúť ešte ďalšie dva seriály, sú na to alokované peniaze, teraz sa rozhodujeme, ktoré to budú. Tých vecí, ktoré by sme mali spustiť budúci rok, je pomerne veľa,“ uzavrel.

 

Čítať viac...
Nahor