Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Jozef Mak, Šarlatán, zdroj: RTVS

Sledovanosť

Divácky úspech Jozefa Maka a Šarlatána: Jednotka s najsledovanejšími filmami nového roka!

Novoročné česko-slovenské premiéry verejnoprávnej televízie Jozef Mak a Šarlatán zabrali.

Jednotka RTVS otvorila rok 2022 zvučnými filmami priamo od lokálnych tvorcov.

Na Nový rok 1. januára 2022 večer odvysielala očakávanú premiéru televízneho veľkofilmu Jozef Mak podľa klasickej románovej predlohy Jozefa Cígera Hronského o „človeku milión“ v réžii Petra Bebjaka.

Snímka v náročnej konkurencii novoročných premiér Markízy a Joj v celkovom publiku (12+) uspela, keď sa tesne stala najsledovanejším filmom večera s celkovo 421-tisíc divákmi a podielom 17,7 %.

U mladého publika (12-54) dominujúce Umenie pretekať v daždi na Joj malo na Nový rok sledovať celkovo 409-tisíc divákov.

 


Nový rok ovládol doják Umenie pretekať v daždi a Jozef Mak, prekvapil prvý prepadák!Čítajte →

Jozef Mak sa dočkal poväčšinou nadšených diváckych reakcií aj pozitívnych recenzií. Obstál aj u neraz nekompromisného publika hlasujúcich na filmovom portáli ČSFD, kde atakuje celkové hodnotenie 79 %. V hlavnej úlohe sa predstavil David Hartl, spolu s ním tiež Judit Bárdos, Diana Mórová, Alexander Bárta alebo Tomáš Maštalír.

Jednotke sa darilo aj v druhý večer nového roka.

V nedeľu 2. januára 2022 odvysielala tentoraz už koprodukčnú kinopremiéru Šarlatán svetoznámej režisérky Agnieszky Holland.

Česko-slovensko-poľský skutočný životný príbeh Jana Mikoláška si pozrelo celkovo 345-tisíc divákov s podielom 14,8 %, čím sa opäť stal tesným víťazom večera.

 


Nedotknuteľní sú aj po desaťročí diváckym hitom! Na RTVS atakovali tristotisíc divákovČítajte →

Snímku stíhal len reprízový film Joj Vdovy, ktorý sledovalo 343-tisíc divákov. Joj bola opäť lídrom v komerčnej cieľovke.

Šarlatán má na konte viacero ocenení.

Agnieszka Holland získala European Film Award za najlepšiu réžiu, taktiež Českého leva a Cenu českej filmovej kritiky v rovnakej kategórii. Českého leva získali aj Ivan Trojan za hlavnú hereckú rolu, Martin Štrba za najlepšiu kameru, Radim Hladík za najlepší zvuk. Ivan Trojan získal aj Cenu českej filmovej kritiky za svoj excelentný herecký výkon. Ocenené boli rovnako dobové kostýmy, kostymérka Katarína Štrbová Bieliková získala cenu Orły.

O filme Šarlatán
Šarlatán predstavuje skutočný životný príbeh Jana Mikoláška (Josef Trojan a Ivan Trojan), ktorý bol pre svoje liečiteľské schopnosti vyhľadávaný množstvom nielen českých, ale aj európskych osobností. Historické zdroje uvádzajú, že mu rukami prešlo až približne 5 miliónov ľudí, ktorí u neho hľadali pomoc, často po tom, ako ju nenašli u lekárov modernej medicíny. Jan Mikolášek bol znalcom rastlín, bylín a s ich pomocou aj liečil. Ďalšou líniou vo filme je jeho partnerský vzťah s asistentom Františkom (Juraj Loj), ktorý bol v tej dobe viac ako neprijateľný. Jan Mikolášek je tak obeťou svojich zázračných schopností, ale aj trojuholníka medzi svojou rodinou a jeho partnerom a zároveň vnútorných démonov, ktorých si so sebou nesie ešte z čias 1. svetovej vojny. 

 

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: komerčná cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor