Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Ďalšia vlna zmien v Televíznych novinách! Markíza predbehne Jojku, predstaví ich do jesene

Televízny líder presťahoval svoje spravodajstvo do dočasných priestorov, pripravuje sa na zmeny.

Ešte prednedávnom sa zdalo, že rok 2022 na poli televíznych spravodajstiev nič neprekoná.

Vôbec najkonzervatívnejšia oblasť televízneho vysielania prešla vlani zásadným posunom, keď sa po 20 rokoch rozšírila ponuka spravodajských televízií na Slovensku rovno o dve nové stanice stanice. Zároveň k zmenám došlo aj v hlavných spravodajských programoch.

Markíza na jeseň prekvapivo natrvalo vyškrtla jeden reklamný brejk z večerných Televíznych novín, a hodinové spravodajstvo dodnes prerušuje jedinou dlhou reklamnou prestávkou. Jojka zas po 14 rokoch zrušila moderátorské dvojice v spravodajskej relácii Krimi, keď sa jej tváre presunuli do celodenného vysielania novej stanice Joj 24.

Zbroja všetky televízie

Ani to, čo sa v spravodajských redakciách televízií chystá tento rok, nemá obdobu.

Spravodajstvo sa po vpadnutí Ruska na Ukrajinu, slovenskej vládnej kríze a vyhlásení predčasných volieb stalo témou číslo jeden vo všetkých celoplošných televíziách na Slovensku.

Unikátne v rovnakom období sa všetky tri spravodajské stanice TA3, RTVS :24 a Joj 24 pustili do prestavby svojho zázemia a naplánovali radikálne novinky.

TA3 sa rovno sťahuje do nových priestorov na Tehelnom poli v Bratislave, kde sa presunie celá televízia a vysielať bude z nového štúdia. Malo by k tomu dôjsť v najbližších dňoch.

RTVS už novinky predstavila v máji – pre 24-ku poslnila redakčné zázemie, postavila samostatné spravodajské štúdio vďaka čomu prešla na celodenné spravodajské vysielanie, ktoré oživila novou grafikou.

Jojka plánuje postaviť rovno úplne nové spravodajské priestory, s ktorými by mal prísť aj nový vizuál spravodajských relácií, nové štúdio tiež pre Joj 24 a vizuálne zjednotenie vysielania s hlavnou stanicou.

Priestory vynoví aj Markíza

Pozadu popri konkurencii neostane ani najsledovanejšia televízia.

Nové spravodajské priestory chce tento rok predstaviť každá slovenská televízia, keď sa ku Joj, RTVS a TA3 pridáva aj Markíza.

Tá od tohto týždňa spustila rekonštrukčné práce vo svojom spravodajskom štúdiu a v najbližších týždňoch plánuje vysielať z priestorov Telerána.

Po prvý raz sa v dočasnom prostredí ocitli Televízne noviny, Športové noviny aj Počasie tento pondelok, diváci však zásadnú zmenu spozorovať nemuseli. Spravodajská časť štúdia Telerána v tvare hokejky totiž nesie podobný tvar aj vizuálne prvky ako spravodajské štúdio, akurát v chudobnejšej podobe.

Markíza by chcela práce v spravodajskom štúdiu ukončiť v polovici leta.

Z dočasných priestorov by mala podľa moderátora správ Viktora Vinczeho vysielať vyše mesiaca. „Naše pôvodné štúdio Televíznych novín sa bude najbližších 5 týždňov prerábať,“ uviedol.

Stihne to pred Jojkou

Televízia by takto mala predbehnúť konkurenčnú Jojku, ktorá prípravu nového spravodajského štúdia ohlásila ešte vlani.

„V dohľadnej dobe postavíme pre televíziu Joj nové štúdio,“ povedal vlani v októbri pri spustení spravodajskej Joj 24 generálny riaditeľ televízie Marcel Grega v Novinách o 12. Televízia by to chcela stihnúť ešte tento rok.

Kým Markíza však vizuálne obnoví existujúce priestory, Jojka chystá postavenie úplne nového štúdia v nových ateliéroch.

Pôjde o najväčšiu zmenu v jej zázemí za posledných 16 rokov, na ktorej konci by malo byť predstavenie nového moderného multifunknčného štúdia pre jej spravodajské a publicistické programy.

Nakoľko ho avizuje postaviť v nových priestoroch, v súčasnom štúdiu bude vysielať až do ukončenia prác.

V aktuálnych ateliéroch Joj postavila prvé vlastné štúdio v roku 2007. Predtým využívala starú scénu ešte zo spravodajstva TV Nova, s ktorou pôvodne zdieľala majiteľa. Dnes, paradoxne, Nova patrí do spoločnej skupiny s konkurenčnou Markízou. Spravodajské štúdio Joj prestavala v roku 2013, následne zmenami prešlo v januári 2015. Odvtedy vysiela aj v súčasnej spravodajskej grafike.

Markíza podobne veľkú zmenu spravodajských priestorov predstavila na konci augusta 2017.

Po šiestich rokoch by malo dôjsť k ich vizuálnej obnove.

Pripravuje sa na voľby

Markíza by sa mala aj touto cestou pripravovať na nadchádzajúce predčasné parlamentné voľby.

Tie budú tento rok, podľa všetkého, mimoriadne sledované, o to väčšiu pozornosť im tak vo svojom vysielaní môžu venovať všetky celoplošné televízie.

Dá sa očakávať, že televízie s volebným vysielaním začnú ešte počas leta.

Nakoľko sa parlamentné voľby uskutočnia na konci septembra, na televízne, rozhlasové či internetové predvolebné debaty bude v jesennej vysielacej sezóne obmedzený čas. Volebné moratórium, kedy už nesmie prebiehať politická kampaň ani predvolebné debaty, začne plynúť vo štvrtok 28. septembra.

Samotná Markíza chce stihnúť prestavbu spravodajského štúdia do júla.

Vysielať by z neho aj naďalej mala okrem spravodajských relácií aj politickú debatu Na telo, ktorá ponúka aj internetovú verziu vysielanú v utorky, zo spravodajských priestorov televízia tiež pravidelne vysiela aj predvolebné debaty, volebné nočné štúdio či povolebné diskusie.

Napodobní Novu?

Markíza sa aj v prípade vizuálnej obnovy spravodajského štúdia môže vydať cestou Novy.

Slovenský a český televízny líder majú spoločného majiteľa, pričom v posledných rokoch sa čoraz častejšie prepájajú po vizuálnej, obsahovej, organizačnej aj prevádzkovej stránke.

Televízie napríklad zdieľajú rovnaké webové sídla pre svoje televízne a spravodajské stránky, už pred rokmi optimalizovali bázu vysielacieho pracoviska, delia sa tiež o rovnakú programovú riaditeľku, ale aj mnohé televízne námety.

Česká Nova predstavila nové štúdio iba na jeseň 2021, a teda štyri roky po veľkej obnove spravodajských priestorov Markízy.

Najväčšou novinkou bolo spojenie dvoch veľkých obrazoviek v zaoblenom štúdiu do jedného veľkého LED panela. Šlo o rekordne najväčší panel v Česku.

Z Markízy si zas spravodajstvo Novy zobralo pätkový font, obe televízie tiež posledné roky rovnako pracujú so skratkou Televíznych novín „TN“ vo výraznom oranžovom štvoruholníku.

Súčasné štúdio TV Nova


Zdroj foto: TV Nova

Čítať viac...
Nahor