Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV JOJ

Viete prví

Ďalší televízny seriál sa má rozlúčiť s obrazovkami: Definitívny koniec po dvoch rokoch!

S televíznymi obrazovkami sa čoskoro rozlúči ďalší televízny seriál.

V priebehu minulého roka nastal doslova exodus seriálov Markízy, ktoré viac či menej plánovane ukončili svoje vysielanie.

Z jej obrazoviek sa po prepade sledovanosti počas jesene 2021 vytratil dramatický seriál Sestričky, ktorého pokračovanie pritom bolo očakávané.

Markíza potvrdila piatu sériu v plánoch pre rok 2022, k jej realizácii napokon nikdy nedošlo.

V rovnakom období o divákov prišla aj dlhoročná komediálna séria Horná Dolná, ktorú sa televízia pokúsila zachrániť na jar 2022. Chaotickými zmenami nasadenia ju však definitívne pochovala a hercom oznámila koniec nakrúcania.

Nakrútiť však ešte stihla rozlúčkovú epizódu, ktorú symbolicky odvysielala v reakcii na úmrtie herca Daniela Heribana.

Iba krátko pred Hornou Dolnou zrušila Markíza aj denný seriál Oteckovia, ktorého sledovanosť sa prepadla počas vlaňajšej jari. Krok nedokázal udržať so silnejúcou reality šou Bez servítky, ktorá v týchto týždňoch opäť naberá na sile.

Bez servítky v súčasnosti stále častejšie dorovnáva či poráža tohtoročnú náhradu Oteckov Mama na prenájom, ktorá väčšinu týždňov jasne dominovala podvečernému vysielaniu počas jarnej sezóny.

Úplne potichu zas Markíza po piatich rokoch ukončila nakrúcanie sitkomu Susedia, ktorý z obrazovky sťahovala hneď na začiatku roka 2022. Aj v ich prípade šachovala s ich vysielacím dňom, naposledy sa vysielali v januári minulého roka.

Televízii naďalej ostali neodvysielané premiérové časti, ktoré, paradoxne, už videli diváci v Českej republike. Viac v tomto článku.

Po minuloročnej stopke pre viaceré dlhoročné seriály Markíza medzičasom zastabilizovala na svojej obrazovke nové projekty. Najbližšia budúcnosť patrí naďalej hitom ako Dunaj, k vašim službám, Druhá šanca, detektívke Výnimočná Nikol ale aj nástupcovi Klamstva.

Koniec po dvoch rokoch

Tento rok by svoj pravidelný seriál mala ukončiť konkurenčná Jojka.

Tá by po celkovo troch odvysielaných sériách mala uzavrieť rodinno-komediálny seriál Hranica, ktorý bol dva roky stabilnou súčasťou jej hlavného vysielacieho času.

Joj nateraz o budúcnosti seriálu nehovorí, podľa našich informácií však tento rok počíta s odvysielaním záverečnej finálovej časti.

V prípade potvrdenia informácií by sa Hranica mala dočkať finále v priebehu decembra.

Hranica vychádza z chorvátskeho licencovaného originálu Na granici, ktorý na tamojších obrazovkách diváci poznali ako denný seriál.

Jojka slovenskú verziu umiestnila rovno do prime-time a v prvej sezóne ju uvádzala trikrát do týždňa. Neskôr periodicitu stiahla na dve časti. Od tejto jesene televízia zmenila koncept a z Hranice spravila týždenný seriál, ktorého scenáre už pripravovala čisto vo vlastnej réžii.

Seriál však ani tak nedokázal zastaviť postupnú stratu divákov.

Hranica pri svojom štarte v januári 2022 dokonca v priamom súboji porazila nástup vtedajšej konkurenčnej novinky Druhá šanca. Kým z tej sa zakrátko stal najväčší seriálový hit na trhu s ratingami okolo 10 – 12 %, Hranica sa usadila na úrovni 5 – 7 %.

Proti Druhej šanci sa jej však darilo udržiavať priemery Joj, pod ktoré rok pred tým stále častejšie padalo Inkognito. To sa práve od nástupu Hranice zosunulo do druhého večerného pásma.

V priebehu tohto roka už Hranica častejšie oscilovala okolo 5 % a túto jeseň jej sledovanosť padá k úrovni 4 %. Na podobných číslach sa lúčil aj predchádzajúci intenzívnejšie nasadzovaný seriál Nový život.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor