Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Téma týždňa: Markíza už druhý týždeň hýbe s vysielacími časmi, Joj sa prispôsobuje! Kde to skončí?

Televízie sa zatiaľ celý týždeň predbiehajú v taktizovaní.

V minulosti sme na to boli zvyknutí skôr u Jojky, teraz je lídrom v taktizovaní Markíza. Televízna jednotka už druhý týždeň posúva štarty svojich programov tak, aby zamedzila aj najmenším stratám a neklesla so sledovanosťou programov viac, ako sme tomu zatiaľ v úvode tohto roka svedkami.

[headlines headline=“h3″ ]Prečo štartujú programy čoraz neskôr?[/headlines]

Minulý týždeň Markíza vysunula Búrlivé víno za 20:30 a definitívne napodobnila konkurenčnú Joj v nasadení Počasia, ktoré už ponúka priamo pred hlavným programom a brejk nasadzuje po športovom spravodajstve. Tento týždeň sa k tomu pridalo aj nadĺženie Búrlivého vína. Kým doteraz denné seriály končievali okolo pol desiatej, v utorok už Búrlivé víno finišovalo takmer o 21:45. Mierne dĺžku denného seriálu lídra zvýšilo pridanie druhého brejku, televízia však navýšila aj samotnú stopáž epizódy.

Na tento krok hneď v stredu zareagovala Joj. Markíze natiahnutie Búrlivého vína prinieslo výhodu najmä pre nasledujúcu Zámenu manželiek, čo uškodilo celebritnej šou Sladký život. Divoké kone tak v stredu finišovali rovnako o 21:45, no aby to Joj mohla docieliť, musela so seriálom odštartovať neskôr.

[headlines headline=“h3″ ]A bude horšie…[/headlines]

Divoké kone v stredu začínali dokonca až po 20:35 a to sa televízna dvojka v začiatku roka snažila vysunúť štart programu do skoršieho času už na 20:20. Ukázalo sa však, že jej to spôsobovalo skôr stratu divákov. Neskorší štart Divokých koní bol, pravdepodobne, dôvod, prečo prišli ďalšie posuny aj vo štvrtok.

Markíza prostredníctvom kraulu vo vysielaní vo štvrtok oznámila úpravu programu a po Počasí odvysielala premiéru klipu seriálu Horná Dolná. Týmto krokom tak líder získal cenné minúty a poslednej epizóde Búrlivého vína pred víkendom doprial silný nábeh.

Zaujímavosťou je, že v silnej sezóne zvykli hlavné denné seriály končievať medzi 21:40 – 21:45. Aktuálne, v slabšej časti sezóny, už televízie balansujú na hornej hranici tohto rozpätia a to ešte neponúkajú plné brejky s očakávanou dĺžkou self promo blokov. Pokiaľ v hlavnej sezóne neskrátia stopáž epizód, môžeme očakávať, že program po Búrlivom víne a Divokých koňoch začne aj okolo 21:50.

[headlines headline=“h3″ ]Búrlivé víno so stratou, vzchopili sa však Chlapi[/headlines]

Búrlivé víno so štartom Divokých koní stratilo časť divákov. Kým doteraz sa jeho výkony pohybovali medzi 10 – 12 ratingami, aktuálne už dosahuje výsledky pod desiatimi ratingami. Joj zároveň zlepšila svoju pozíciu po ôsmej, keď zatiaľ oproti Paneláku zlepšila svoje postavenie o približne 1 – 2 ratingy. Slabšie si vedú reality formáty Zámena manželiek a Svokra, ktoré oproti minulému roku stratili časť divákov. V ostatnom týždni však aspoň zlepšili výkony oproti úvodným dielom sezóny. Sladký život zatiaľ predvádza kolísavé výkony, Joj ním zatiaľ oproti rovnakému času na jeseň však narástla.

Výborne si Markíza vedie po osemnástej so seriálom Chlapi neplačú, ktorý napriek slabším výkonom na prelome rokov zlepšil výsledky a hýbe sa okolo 30% podielu s ratingom nad 8 %. Joj sa v januári nepodarila stávka na Nákupné maniačky, ktorých maximum bol rating 3,7 %. Od februára už na 18-tu presunie spomínaný Sladký život. Opomenúť nemôžeme zatiaľ mimoriadny úspech Hornej Dolnej, ktorá sa však lídrovi rýchlo míňa.

Joj väčší nárast v prime-time oproti minulému roku zaznamenala v prvom týždni sezóny. Divoké kone ťahala až za desiatu hodinu, súčasný Sladký život už ratingy okolo deväť percent nedosahuje. Markíza, paradoxne, v prvý týždeň stratila a to napriek tomu, že ponúkla všetky vyššie spomenuté produkty. Druhý týždeň sezóny už líder medziročne narástol, pričom Joj zaznamenala len polovičný medziročný nárast oproti predchádzajúcemu týždňu. Tento týždeň podľa všetkého prinesie zníženie prime-time výkonov u oboch televízií.

Poznámka: Článok je aktualizáciou pôvodného príspevku „Aktuálne: Markíza chystá na dnešný večer zmenu! Už druhý týždeň hýbe s vysielacími časmi!“

Čítať viac...
Nahor