Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: TV Markíza, koláž MB

Aktuality

Zrada odkryla posledné tajomstvo! Divákov vo finále nadchla aj sklamala, čo sa stalo s Tomim?

Zrada skončila finálovou časťou, potvrdila pokles z druhej polovice vysielania. Zožala však väčší úspech ako Klamstvo.

Ďalší dramatický seriálový príbeh sa skončil.

Markíza druhý rok po sebe na jarné pondelňajšie večery nasadila uzavretú psychologicko-dramatickú sériu, ktorú adaptovala z britského originálu. Po vlaňajšom úspešnom Klamstve priniesla druhú novinku Zrada, ktorá si našla ešte viac divákov, a to aj napriek poklesu sledovanosti z jej druhej polovice.

Zrada ponúkla tento pondelok finálový diel, ktorý odhalil aj posledné seriálové tajomstvá.

Diváci zistili, čo povedal Jakub Polák (Milan Ondrík) svojmu synovi Tomimu, keď utiekol od svojej matky. Evá Poláková (Klára Issová) sa ho totižto po narodení zriekla, čo však bolo spôsobené popôrodnou depresiou. To už Jakub Tomimu zatajil.

Jakub zároveň prišiel o všetko – odišla od neho Katka (Kristína Sisková) aj s malou dcérkou, kontakt s ním prerušili priatelia aj jeho pôvodná rodina. Situáciu sa rozhodol vyriešiť skočením z mosta pod vlak, čomu napokon zabránila Eva.

Eva, Jakub aj Tomi si napokon sadli všetci spoločne. Aj keď si priznali chyby a snažili sa vyrozprávať zo svojich pocitov, ich vzájomný vzťah to už nezachránilo.

Seriál sa skončil definitívnym odchodom Tomiho od matky a prerušením kontaktu s rodičmi po tom, čo v oboch stratil dôveru.

Pôvodný koniec vs. finále seriálu

Viacerí diváci sa po skončení poslednej časti pozastavili nad tým, že seriál ostal nedokončený.

Ako sme už informovali, Zrada svoj originálny koniec ponúkla už v 5. epizóde z celkových desiatich. Na Markíze bola odvysielaná ešte začiatkom marca.

Originálny seriál Doctor Foster, ktorého je Zrada vernou adaptáciou, mal iba päť uzavretých dielov a pôvodne končil odchodom Jakuba z mesta a šťastným životom Evy s Tomim. K nakrúteniu ďalších častí, ktoré sa na obrazovky v domácej krajine dostali po dvoch rokoch, tvorcov posmelil až úspech u divákov.

Odrazilo sa to na kvalite už ukončeného deja, ktorý museli scenáristi opäť otvoriť a hľadať nové zápletky.

V tomto prípade už šťastný koniec s rozpletenými zápletkami nepripravili.

Naopak. Nedopovedali, čo sa stalo so 16-ročným chlapcom, ktorý sa vzdal oboch rodičov a kam sa maloleté dieťa podelo. Tvorcovia ukázali iba to, že je Tomi nezvestný.

Tomi na konci seriálu ušiel a je nezvestný (zdroj: TV Markíza)

Nedopovedaný ostal aj osud Jakuba Poláka, ktorý hneď dvakrát rozmýšľal nad ukončením života. Raz mu v tom zabránila Eva, druhýkrát sa premohol sám. Rovnako ostalo otvorené, či sa Eva definitívne rozišla s Borisom (Richard Autner) po tom, čo mu v návale emócií vykričala, že sa k sebe nehodia.

Po desiatich častiach originálu Doctor Foster však už ďalšie pokračovanie nevzniklo a seriál bol uzavretý.

Sledovanosť Zrady

Natiahnutie seriálu o ďalších päť epizód sa prejavilo na Slovensku aj na televíznej sledovanosti.

Prvých šesť epizód Zrady sa pohybovalo na ratingoch okolo 9 % v obchodnej cieľovke s podielmi na trhu v okolí 29 %. Rekordnou bola prvá časť, ktorá si pripísala najvyšší rating 9,8 % aj podiel na trhu 30,3 %. V celkovom publiku si seriál najčastejšie nachádzalo okolo 540-tisíc divákov, pri štarte nebola ďaleko od šesťstotisícovej hranice.

Po šiestej epizóde, ktorá už nanovo rozbiehala uzavreté dejové linky, prišla týždňová volebná prestávka. Zrada po nej neprilákala späť všetkých pravidelných divákov, naopak, klesla na jej najslabšie výkony v celom vysielaní. V obchodnej cieľovke zaznamenala rating 7,9 %, v celkovej sledovanosti klesla na úroveň 465-tisíc divákov.

Odvtedy sa už Zrada pohybovala v okolí ratingových 8 % v obchodnej skupine. V rovnakom čase si pripísala aj najnižšie podiely na trhu na úrovni 24,6 a 24,2 %, inak sa dokázala hýbať medzi 27 – 30 %.

Zrada vo finále potvrdila trend z konca seriálu, keď si s desiatou časťou pripísala druhý najnižší rating 8,1 % s podielom na trhu 27,6 % v obchodnej cieľovke.

Zrade však ani pokles neubral na pondelňajšej dominancii, keď konkurenciu predbiehala dvoj- až trojnásobným rozdielom. Inkognito v konkurencii finálovej časti neuhralo podielovo ani 12 % v obchodnej skupine, film Prvý vo vesmíre na Jednotke mal vyše 8 %.

V celkovom publiku Zrada od poklesu sledovanosti v siedmej časti mierne rástla, finálový diel sledovalo priemerne 498-tisíc divákov v univerzálnej cieľovke.

Jarný hit

Dramatický seriál s Klárou Issovou a Milanom Ondríkom v hlavnej úlohe sa radí medzi najúspešnejšie programy tejto jari.

V prvých šiestich častiach bol neraz dokonca sledovanejší ako Dunaj, k vašim službám, v priemernej sledovanosti sa pohyboval na úrovni Let´s Dance. Ani v druhej polovici Markíze sklamanie nepriniesol, keď by predbehol každý z pravidelne vysielaných jarných večerných programov Joj alebo Jednotky.

Zrada si navyše až do finále udržala väčšiu úspešnosť ako jej predchodca Klamstvo.

Klamstvo takto pred rokom v rovnakom pondelňajšom prime-time sledovalo spravidla 400 až 450-tisíc divákov. V pôvodnej obchodnej cieľovke sa pohybovalo na ratingovej úrovni v širšom okolí 7 % – vôbec najvyššie dokázalo uhrať výkon 8,2 %.

Podielovo sa Klamstvo v pôvodnej obchodnej skupine dostávalo do nadpriemerov okolo 24 – 26 %, rekordným bol výkon 28,4 %, minimom 22 %.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram

Vysvetlivky k uvádzaniu televíznej sledovanosti
Obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci - obchodná cieľová skupina divákov vo veku 13-55 rokov (od roku 2024). Do roku 2023 bola uvádzaná vo veku 12-54 rokov. Spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %;
Univerzálna cieľovka (celkové publikum) - všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %.

Poznámka: Od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná oneskorená sledovanosť, od januára 2017 "hostia". Od januára 2024 došlo k zmene obchodnej cieľovej skupiny.

Čítať viac...
Nahor