Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj foto: TV JOJ, TV Markíza

Aktuality

Zmena vo vysielaní Nemocnice a Dunaja: Diváci si na nové časti poriadne počkajú!

Vysielanie populárnych seriálov čaká najbližší týždeň výraznejšia zmena, vysvetľujeme, prečo k nej dochádza.

Maratón veľkých športových udalostí sa rozbehol naplno.

Štyri mesiace budú televízne obrazovky zaplavené najväčšími športovými prenosmi, ktoré v máji odštartovali prebiehajúce Majstrovstvá sveta v hokeji, v júni ich vystriedajú Majstrovstvá Európy vo futbale a od júla už nastúpia Letné olympijské hry.

V čase tak sledovaných športových sviatkov sa neraz mení program či taktika televíznych staníc.

Tie, ktoré vlastnia na dané podujatie práva, sa ich snažia využiť čo najlepšie a klasická štruktúra ide do úzadia. Konkurentom sa zas neoplatia investície do programu, o to viac, že sa blížia letné mesiace. Diváci sa totiž rozutekajú nielen k športovým prenosom, ale aj mimo obrazoviek.

Kedy sa odohrajú kľúčové duely

Aktuálne hokejové majstrovstvá sveta zasiahnu do vysielania najsledovanejších slovenských staníc najvýraznejšie vo svojej druhej polovici.

Vrcholiaci prvý kompletný týždeň MS v hokeji nezmenil prakticky nič na vysielaní hlavných televíznych programov.

Vysielacím dňom Dunaja, k vašim službám, Ruže pre nevestu, Milujem Slovensko, Nemocnice alebo Výnimočnej Nikol sa zápasy slovenskej reprezentácie vyhli, keď prvý večerný zápas odohrala v stredu a ďalšie až tento víkend.

Budúci a zároveň finálový týždeň turnaja však už atraktívne súboje ponúkne práve v časoch divácky najpopulárnejších seriálov.

Mimoriadne lákať bude záverečný duel Slovenska v základnej časti majstrovstiev, v ktorom sa naša reprezentácie stretne s favorizovaným výberom Švédska. Zápas je naplánovaný na utorok 21. mája so začiatkom o 20:20.

Už teraz je pravdepodobná účasť Slovenska vo štvrťfinále, ktorého všetky štyri zápasy sa odohrajú vo štvrtok 23. mája. Nie je pritom vylúčené, že v prípade postupu pripadne Slovákom večerný duel, ktorý by začínal taktiež o 20:20. Prvé dva štvrťfinálové zápasy sa odohrajú od 16:20.

Prestávka Nemocnice

Práve tieto dva hracie dni budú mať vplyv na vysielanie najsledovanejších seriálov.

Jojka všetky zápasy Slovenska vysiela na hlavnej stanici, a tak v utorok 21. mája vynechá premiérový diel dramatickej série Nemocnica.

Tá však bude chýbať s určitosťou aj vo štvrtok 23. mája, nakoľko televízia na obrazovke hlavnej Joj potvrdila vysielanie rovnako play-off zápasov MS v hokeji. Dva duely odvysiela zo štvrťfinále, v sobotu ponúkne oba semifinálové zápasy a v nedeľu boje o bronzové a zlaté medaily.

Vo všetky dni bude hokejové stretnutia vysielať aj športový kanál JOJ Šport.

 


Kde a kedy sledovať MS v hokeji 2024: Rozpis televíznych staníc všetkých 64 zápasov!Čítajte →

Nemocnica náhradný vysielací čas nedostane a z programu teda vypadne na celý týždeň.

Stane sa tak bez ohľadu na to, kedy a či bude slovenská reprezentácia hrať štvrťfinále hokejového šampionátu alebo nie. Najbližší premiérový diel Nemocnice Joj odvysiela v utorok 28. mája.

Dunaj môže chýbať dvakrát

Napriek gradujúcemu deju sa novej epizódy v tradičnom čase nedočkajú ani fanúšikovia dobového seriálu Markízy.

V Dunaji, k vašim službám sa aktuálne naplno rozbehlo rozpletanie linky ohľadom sériového vraha, básnika Valeriána Furdeka, ktorý uniesol speváčku a predavačku obchodného domu Evu Dušekovú. Stvárňuje ju jedna z najobľúbenejších hereckých tvárí seriálu Petra Dubayová.

Tvorcovia nechali divákov minulý týždeň v napätí po tom, čo sa Eve z jeho zajatia podarilo dostať. Pri svojom úteku však spadla priamo do Valeriánových rúk. Popri tom je vražednému básnikovi na stope Anton Holubec, ktorý bol za jednu z Furdekových vrážd krivo obvinený.

 


Valerián sa v Dunaji neobjavil náhodou: Skutočný básnik, ktorého zločiny sa roky snažia zahladiť!Čítajte →

Diváci sú už zvyknutí, že po víkende si novú epizódu Dunaja nájdu na platenej platforme Voyo v pondelok večer a následne v utorok v televíznom vysielaní. Markíza však Dunaj, k vašim službám v utorok 21. mája neodvysiela, a to práve z dôvodu atraktívneho hokeja Slovensko – Švédsko. Náhradným programom bude kriminálka Policie Modrava.

Najbližší premiérový diel Dunaja naplánovala Markíza na štvrtok 23. mája. Na Voyo by tak bol dostupný v stredu večer 22. mája.

Čo s Dunajom spraví postup Slovenska do štvrťfinále

Tento termín sa však môže posunúť.

Dá sa totiž očakávať, že v prípade, ak postúpi slovenská reprezentácia do štvrťfinále MS v hokeji a pripadne jej večerný zápas so začiatkom o 20:20, Markíza operatívne stiahne Dunaj, k vašim službám z programu aj vo štvrtok 23. mája.

Či k takejto situácii na hokejovom turnaji dôjde, bude známe až v priebehu najbližšieho utorka.

Vysielanie novej časti Dunaja v televízii by sa v takom prípade posunulo až na utorok 28. mája.

Nakoľko Markíza nový diel na Voyo predplatiteľom avizuje na stredu 22. mája podľa pôvodného plánu, je možné, že to dodrží aj v prípade posunu vysielania na televíznej obrazovke. Pokiaľ však ostane verná 24-hodinovej predpremiére, na Voyo by sa uvedenie posunulo na pondelok 27. mája.

Prečo vynechávajú úspešné seriály

Televíziám sa nákladné premiérové pôvodné produkcie v konkurencii slovenských zápasov na MS v hokeji vysielať neoplatí.

Aj keď existuje nemalá skupina divákov, ktorá hokej nevyhľadáva a uprednostnila by svoje obľúbené seriály, oveľa väčšia časť ich stabilnej diváckej základne by uprednostnila priamy prenos hokejového zápasu.

V prospech živo vysielaného hokeja pri výbere programu hovorí nielen možnosť dopozerať seriály z archívu, ale aj výnimočnosť turnaja, ktorý sa každý rok stáva celospoločenskou udalosťou.

Tento rok sú zápasy Slovenska obzvlášť úspešné.

Prvé tri duely na obrazovke Joj zlomili hranicu podielu na trhu 70 % v obchodnej cieľovke, prvý večerný zápas s Poľskom dosiahol v najsilnejšej tretine podiel na trhu okolo 65 %. Je to približne 2,5-násobok toho, aké podiely na trhu dosahuje Dunaj, k vašim službám alebo až štvornásobok bežného postavenia na trhu Nemocnice.

Dlhodobo sa sledovanosť Markízy alebo v minulosti Joj v konkurencii zápasov Slovenska na MS v hokeji pohybovala skôr v jednotkách percent, úspechom bolo pokorenie 10-percentnej hranice.

Taký Dunaj by si pri svojej popularite nepochybne v konkurencii hokeja viedol lepšie, i tak by mohol prísť aj o polovicu bežných divákov. Televízne vysielanie pritom i naďalej z drvivej väčšiny tvorí odpozeraná televízna reklama, ktorá v prípade úspechu zaručuje programom ďalšie nakrúcanie.

Televízie sa však ani v jednom prípade kritike nevyhnú.

Diváci, ktorí nesledujú hokej, nemajú mnohokrát pochopenie pre vynechanie ich seriálu a podrobujú televízie kritike. Naopak, pri nasadení novej časti v konkurencii hokejového zápasu by sa ozvala tá časť publika, ktorá nevyužíva platené služby Voyo alebo JOJ Play a nemajú u svojho operátora prístup k archívu. Rátajú sa v státisícoch.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram

Vysvetlivky k uvádzaniu televíznej sledovanosti
Obchodná (komerčná) cieľovka, mladí diváci - obchodná cieľová skupina divákov vo veku 13-55 rokov (od roku 2024). Do roku 2023 bola uvádzaná vo veku 12-54 rokov. Spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %;
Univerzálna cieľovka (celkové publikum) - všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %.

Poznámka: Od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná oneskorená sledovanosť, od januára 2017 "hostia". Od januára 2024 došlo k zmene obchodnej cieľovej skupiny.

Čítať viac...
Nahor