Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: vysielanie TV Markíza

Pikošky

Valerián sa v Dunaji neobjavil náhodou: Skutočný básnik, ktorého zločiny sa roky snažia zahladiť!

Vraždený básnik z Dunaja sa v seriáli neobjavil náhodou. Tvorcovia mali nájsť inšpiráciu v skutočnom prominentnom sadistovi, ktorý dokázal sfanatizovať mladé dievčatá.

Pri príležitosti potvrdenia identity sériového vraha z Dunaja prinášame archívny text, ktorý sme zverejnili koncom marca tohto roka. Približuje vyčíňanie vysokopostaveného úspešného básnika zo 40. rokov, ktorému za obeť padla mladá učiteľka. Jeho príbehom sa mali inšpirovať tvorcovia Dunaja, k vašim službám.

Na začiatku tohtoročného vysielania Dunaja, k vašim službám priniesli miestne noviny šokujúcu správu. Na Vydrici došlo k násilnej vražde mladej ženy, a to obzvlášť brutálnym spôsobom.

Vrážd však postupne pribúdalo a starali sa o najdramatickejšie okamihy jarného vysielania dobového seriálu.

Kým prvá obeť bola divákom neznáma, ďalšie už mali spojitosť s obchodným domom Kučerovcov.

Už o pár týždňov neskôr prišla o život jedna z výraznejších menších postáv Malvína Čontošová, ktorá bola v minulosti aj predavačkou v obchodnom dome. Predtým pracovala ako spoločníčka. Postava, ktorú stvárňovala Anna Jakab Rakovská, bola uprostred noci chladnokrvne zavraždená a všetkým bolo jasné, že sériový vrah udrel opäť.

K ďalšej vražde v Dunaji došlo onedlho, a to priamo v obchodnom dome.

Tragédiou skončila očakávaná módna prehliadka, počas ktorej prišla o život predavačka Pavlína. Na prehliadke bola jednou z predvádzajúcich modeliek, pričom ju našli zavraždenú vo vestibule obchodného domu.

Už v čase prvej vraždy ohlásenej miestnymi novinami do seriálového deja vstúpil šarmantný prominentný básnik Valerián Furdek.

V seriáli sa objavoval nepravidelne, tvorcovia však jeho postavu zakomponovali do diania vždy, keď došli k vraždám.

Pozvánka na prehliadku, ktorá skončila tragicky. Hosťom bol aj Valerián Furdek (foto: TV Markíza)

Skutočný básnik

Výskyt básnika v čase vrážd nebol náhodný.

Je to práve Valerián, kto už mesiace naháňa miestnym obyvateľom strach a na svedomí má niekoľko obetí.

Ďalšou sa má stať Eva, ktorej Valerián vyjadroval náklonnosť skladaním básní a piesní. Kým Eva všetky jeho prejavy vnímala len pracovne, Valerián mal úplne iné pohnútky, ktoré ostali z Evinej strany nepochopené. Keď sa ju básnik pokúsil pobozkať, ostal ohrdnutý, čo v ňom spustilo jeho vražedné správanie. Evu uniesol na neznáme miesto s jasným úmyslom – rozšíriť zoznam svojich obetí.

Ako sme už v minulosti informovali, tvorcovia sa pri postave Valeriána Furdeka mali inšpirovať skutočným vrahom zo 40. rokov.

V identickom období, v akom sa odohráva seriálový Dunaj, totiž naozaj žil mimoriadne charizmatický prominentný prorežimný básnik Valerián Čunderlík. Vynikal mimoriadnym šarmom a úspechom u žien, ale aj skrytými sadistickými sklonmi, ktorým za obeť padla mladá žena.

Čo majú a nemajú spoločné

Seriálový a skutočný básnik toho majú mimoriadne veľa spoločného.

Okrem toho, že zdieľajú rovnaké krstné meno, sa obaja vyznačujú elegantným vystupovaním a vysokým spoločenským postavením.

Dunaj sa k tomu v 5. sérii prehupol do roku 1941, v ktorom sa odohral aj nižšie popísaný príbeh besnenia Valeriána Čunderlíka. To, že sa v Dunaji objavil seriálový básnik Valerián v čase, kedy začali vraždy mladých žien, tak nemá byť dielom náhody.

Televízneho a skutočného básnika však odlišuje počet obetí. Minimálne tých dokázaných.

Kým v seriáli zbiera sadistický básnik jednu obeť za druhou, reálnemu Valeriánovi Čunderlíkovi bola dokázaná iba jediná vražda mladej ženy.

Hlavu ale poplietol mnohým dievčatám a nemuselo ísť o jedinú tragédiu, ktorú má na svedomí. Úspešne zdokumentovaná je však len jedna.

Neskutočne charizmatický sadista

Valerián Čunderlík pochádzal z Banskej Bystrice, z mimoriadne dobre situovanej rodiny. Bol študovaný, inteligentný a rovnako, ako jeho rodičia, kolaboroval s nacistickým režimom. Nebránil sa udávaniu tých, ktorí s nacistami nesúhlasili, a po spoločenskom rebríčku stúpal na úkor obetí režimu. Jeho rodina mala majetky, ktoré v čase arizácie ešte zveľadila.

Oplýval neuveriteľnou charizmou, ktorou ženy dokázal doslova ovládať.

„Tento človek mal skutočne neskutočnú charizmu. Neskutočnú. 60 rokov sa venujem psychiatrii, a podstatnú časť z toho sexuológii, a tomuto ešte stále nie celkom rozumiem,“ povedal súdny znalec z oblasti psychiatrie MUDr. Svetozár Droba v podcaste Vražedné psyché, ktorý pred vyše dvomi rokmi odkryl dovtedy absolútne neznámy prípad sadistického básnika.

Práve z tohto podcastu s názvom Muž, na ktorého sa malo zabudnúť, čerpáme v nasledovnom texte.

Uznávaný a vysokopostavený Čunderlík pod maskou majstra slova a charizmatického elegána skrýval temnú stránku sexuálneho devianta a sadistu.

Jeho obeťami sa stávali mladé ženy, ktoré si získal písaním listov, básní a dvorením. Čím viac si dievčatá dokázal podmaniť, na povrch vystupovali jeho sadistické a manipulatívne sklony.

Na svedomí má jedinú zdokumentovanú vraždu Anny Smutnej, dedinskej učiteľky zo Zohora.

Bola mladá, dobre vychovaná a vo vzťahoch neskúsená. Čunderlíka spoznala na kurze tesnopisu, no jeho dvoreniu odolávala. Básnik sa však nevzdával, zistil si adresu jej rodného domu a začal na ňu posielať vyznania s básňami. Anna sa napokon zamilovala. Netrvalo dlho a dobre situovanému prominentnému básnikovi úplne podľahla.

Ako silno veriaca musela pred krížom v kostole pod trestom božieho zatratenia odriecť Čunderlíkom napísanú prísahu vernosti. Poistil sa ňou pre prípad, že by sa ich vzťah zvrtol. Práve tou Annu nadobro ovládol a čoskoro plnila jeho najšialenejšie príkazy. Keď sa ju rodičia snažili pred sadistom zachrániť, presvedčil ju, aby svoju matku zavraždila. Takmer to aj dokonala. Čunderlík sa nakoniec pokúsil Annu zavraždiť hodením pod vlak. Tá v poslednej chvíli zrážke zabránila, čo ho rozzúrilo natoľko, že Annu zavraždil britvou, ktorú počas besnenia dokonca zlomil.

Prípad zahladili

Čunderlíkovo meno bolo po vražde Anny Smutnej pôvodne očistené. Naopak, potrestaní boli jeho vyšetrovatelia.

Bol to práve on, kto ohlásil jej mŕtve telo, k vražde sa však nepriznal. Napriek tomu bol hlavný podozrivý, na čas skončil aj za mrežami. Polícia napokon zhromaždila mnoho dôkazov, spoločne s ním napísanou prísahou, ktoré svedčili proti nemu.

Váhou svojho postavenia sa ale zakrátko dostal na slobodu a prípad najprv úspešne ututlal. Odovzdaný mu bol navyše celý vyšetrovací spis, ktorý zničil. Na vyšetrovateľov následne podal žalobu za krivé obvinenie, s ktorou uspel. Odsúdení boli vojenským súdom.

Čunderlíka napokon dobehol jeho ďalší vzťah, ktorý takmer skončil tragédiou.

Dôkazy boli tak silné, že ani kolaborovanie s režimom a vysoké postavenie rodiny ho nezachránilo. Ani tak sa mu však neviedlo zle a v psychiatrickom zariadení, do ktorého bol umiestnený, opantal ďalšiu ženu, ktorá s ním uzavrela manželstvo.

Predpokladá sa, že Čunderlík si odsedel celý či väčšinu 25-ročného trestu, na ktorý bol odsúdený. Po zmienkach o sadistickom básnikovi sa však zľahla zem.

„Je veľmi pravdepodobné, že vo veci boli predtým, počas i potom zainteresovaní mnohí, nezriedka vysokopostavení celebritní ľudia. Tí majú svojich potomkov, ktorí dodnes žijú,“ myslí si Svetozár Droba.

Autori podcastu upozorňujú, že Čunderlíkove básne sa dodnes citujú v niektorých náboženských kruhoch.

O vrahovi ani zmienka

Kým básne sa dodnes dajú nájsť aj na internete, zmienku o tom, že by bol vrahom, na ňom nenájdete. Jeho temná minulosť je prakticky nedohľadateľná.

„Podklady pre tento prípad som zháňal všade. V útrobách internetu, archívov a nič nie je dostupné. Nič. Všetko mi povedali iba ľudia, čo o tom niečo vedia. Jediné, čo je na internete dohľadateľné, sú jeho básne,“ povedal autor podcastu Vražedné psyché Richard Mažonas v roku 2021.

Záznam k Valeriánovi Čunderlíkovi existuje v Ústave pamäti národa, ktorý však ústav nesprístupnil.

„Písal som napríklad do Ústavu pamäti národa, vypisoval som, ťahalo sa to skoro pol roka, aj mi povedali číslo spisu, ale nikdy mi ho nesprístupnili. Ako keby niekto nechcel, aby sa o tomto vedelo,“ dodal pred dvomi rokmi Mažonas.

„Žijú ľudia, ktorí sa urputne bránia tomu, aby boli tieto veci zverejnené,“ poznamenal Droba.

Markíze sa tak mohol podariť husársky kúsok.

Samotný autor známeho podcastu Vražedné psyché Richard Mažonas uviedol, že prípad Valeriána Čunderlíka bol jedným z najťažších, na ktorých kedy pracoval.

„Fakty k tomuto prípadu sa nedali nájsť nikdy na internete. Pri vyšetrovaní mi pomohol kriminalista a profilovač Matej Snopko.“

Vraha, o ktorom sú dodnes informácie prakticky nedohľadateľné, a mnohokrát, zdá sa, zámerne, tak môže Markíza predstaviť celému Slovensku.

Tak, ako v prípade celého seriálu, by však šlo iba o inšpiráciu reálnym sadistom a skutočnými udalosťami, nie o rekonštrukciu prípadov a ich detailov. V prípade sériového vraha v Dunaji nateraz nič nenasvedčuje tomu, že by ho s obeťami spájalo dlhodobé intímne puto.

Zdroj: Vražedné psyché

Čítať viac...
Nahor