Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Televízia

Výnimočná Nikol v jesennom vysielaní končí, známy dátum finále! Dostane ďalšie časti?

Komediálna kriminálka ponúkne záverečnú epizódu, dostane na Markíze pokračovanie?

Po dramatickom seriáli Druhá šanca sa hneď druhou najdôležitejšou televíznou novinkou tohto roka na Markíze stala komediálna kriminálka Výnimočná Nikol.

Televízna jednotka do nej vložila svoje najväčšie tromfy.

Herecky do nej angažovala dlhodobo najobsadzovanejšiu herečku, Táňu Pauhofovú, ktorú si tvorcovia vyberajú do romantických kinofilmov či seriálov, v ktorých silno cielia na ženské publikum. Práve Pauhofová bola vôbec posledná spomedzi takto obsadzovaných hercov, keď už vlastný seriál na Markíze z obdobných filmov a seriálov dostali Ján Koleník, Tomáš Maštalír aj Gabika Marcinková.

Zároveň do seriálovej prípravy zaangažovala tvorcov najúspešnejších slovenských filmových romantík.

Výnimočná Nikol bola prvým projektom Evity Twardzik Urbaníkovej od jej nástupu do Markízy ako scenáristky a kreatívnej producentky, na seriáli súčasne pracovala s produkčnou spoločnosťou Petra Núñeza, s ktorou nakrútila v minulosti filmy Všetko alebo nič, Príliš osobná známosť či V lete ti poviem, ako sa mám. Režisérkou Výnimočnej Nikol sa navyše stala Marta Ferencová, ktorá tieto filmy režírovala.

Veľké očakávania

Markíza Výnimočnú Nikol stavala do pozície projektu, ktorým udáva trendy na slovenskom trhu.

„Verím, že vďaka bravúrne zvládnutej adaptácii a vysokej produkčnej kvalite sa divákom jeho slovenská verzia bude páčiť. Markíza tak opäť potvrdzuje, že ako televízny líder určuje trendy a prináša špičkové prémiové seriály, ktoré sú najsledovanejšie na trhu práve vďaka silným príbehom a kvalitnému prevedeniu. Výnimočná Nikol sa zaraďuje presne medzi takéto projekty,“ povedala v auguste pred štartom seriálu programová riaditeľka Markízy, Silvia Majeská.

Výnimočnú Nikol televízia zaradila do kategórie najsledovanejších seriálových ťahákov ako Druhá šanca či Pán profesor, ktoré sú v ostatných dvoch rokov najsledovanejšími seriálovými hitmi Markízy.

Krimi novinka s Táňou Pauhofovou však tieto očakávania nenaplnila.

Už pri štarte 1. septembra 2022 uhrala priemerný výkon s ratingom 6,9 % a podielom 21,1 % v komerčnej cieľovke, čo je aj o tretinu menej, ako bežne dosahovali Druhá šanca a Pán profesor. Celkovo prvý diel novinky sledovalo 340-tisíc divákov. Súčasne Výnimočná Nikol zaostala aj za oboma menej značkovými novými komediálnymi seriálmi, ktoré uvádzala Markíza na jar tohto roka Šťastní vs. Šťastní a Svätý Max.

V ďalšom priebehu vysielania seriál postupne klesal aj pod úroveň 6 ratingov a stratil taktiež pôvodnú pozíciu večerného lídra v komerčnej cieľovke, kde sa vrátila späť do štvrtkového vedenia Nemocnica.

Dátum finále Výnimočnej Nikol

Komediálna kriminálka sa aktuálne blíži do svojho finále.

Výnimočná Nikol ponúkne už iba záverečné epizódy, keď sa Markíze celkovo osmička nakrútených častí minie budúci týždeň – vo štvrtok 20. októbra o 20:30.

 


Poznáme detaily štartu seriálového nástupcu Hornej Dolnej! Chatári nahradia aj Pána profesoraČítajte →

Ako sme už exkluzívne informovali, televízia po skončení Výnimočnej Nikol nadviaže vo štvrtkovom prime-time ďalšou seriálovou novinkou Chatári, ktorá tak odštartuje 27. októbra.

Dostane pokračovanie?

Výnimočná Nikol vychádza z francúzsko-belgického seriálu Haut potentiel intellectuel, ktorý sa začal vysielať v apríli 2021.

Originálne ho na obrazovky uviedli tri televízie – belgická La Une, francúzska TF1 a švajčiarska RTS1, spoločne v prvej sezóne priniesli osmičku epizód, ktoré Markíza adaptovala.

Originálny seriál však dostal túto jar pokračovanie.

Seriál Haut potentiel intellectuel ponúkol tento rok ďalšiu osmičku epizód v novej druhej sérii, ktorú televízie odvysielali pred letom v máji a júni. Slovenský televízny líder tak má k dispozícii scenáre na adaptovanie ďalších ôsmich častí.

Markíza však nateraz prípadné pokračovanie Výnimočnej Nikol neohlásila.

Prvú originálnu sériu stihla adaptovať a nakrútiť ešte pred pôrodom predstaviteľky hlavnej hrdinky, Táni Pauhofovej, ktorá by sa tak k nakrúcaniu mohla vrátiť budúci rok.

Koho poráža a kto je sledovanejší?

Otázne však je, či Markíza o realizáciu druhej série bude mať pri súčasných výkonoch Výnimočnej Nikol záujem.

Priemerná sledovanosť uvoľnenej kriminálky sa zastavila okolo úrovne 6 ratingov a priemernom podiele na trhu okolo 20 %. Väčšinu častí už nedokázala Výnimočná Nikol poraziť konkurenčnú Nemocnicu, pri ktorej sa však v komerčnej cieľovke drží blízko.

Dvakrát už však Výnimočná Nikol klesla pod šesťpercentnú hranicu s ratingami na úrovni 5,8 a 5,9 % a podielmi pod 20 %, dvakrát sa zároveň dostala na rating 6,9 %. Vo zvyšku častí dosahovala sledovanosť medzi týmito výkonmi.

Sledovanejšia ako Výnimočná Nikol je túto jeseň v komerčnej cieľovke nielen Nemocnica či Česko Slovensko má talent na Jojke, ale aj Pán profesor, Druhá šanca a po minulotýždňovom rekordnom dueli aj v sobotu vysielaná Farma. Vyššie či na podobnej úrovni sa hýbu šou Pečie celé Slovensko alebo Extrémne premeny.

Naopak, seriál s Táňou Pauhofovou je sledovanejší než ťažisková šou Markízy Tvoja tvár znie povedome, komediálny seriál Hranica alebo zábavná šou Milujem Slovensko. Na diaľku predbieha taktiež Kriminálku Kraj alebo Záhady tela.

Zdroje dát: oficiálne dáta zdroj PMT/KANTAR SLOVAKIA, tlačové správy TV Markíza, JOJ, RTVS, teletext, portály Stratégie.sk, Mediálne.sk, Aktuality.sk, Facebook, Instagram
Vysvetlivky: komerčná cieľovka, mladí diváci – obchodná cieľová skupina divákov vo veku 12-54 rokov, spravidla uvádzaný rating v percentách (%) a podiel na trhu v %; celkové publikum – všeobecná trhová sledovanosť divákov vo veku 12+, uvádzaný počet divákov v tisícoch a prípadne podiel na trhu v %
*od jesene 2014 je do údajov sledovanosti započítavaná aj oneskorená sledovanosť, od januára 2017 aj „hostia“

Čítať viac...
Nahor