Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Vianočný program RTVS: Najväčšími ťahákmi rozprávkový hit aj veľký projekt Mária Terézia!

Tento rok bude na verejnoprávnej televízii chýbať premiérová slovenská rozprávka, zastúpia ju dva veľké koprodukčné projekty. Na druhom okruhu bude highlightom nová večerníčková rozprávka Websterovci.

RTVS odhalila svoj vianočný program. Stavia ho hneď na niekoľkých zvučných premiérach, ktoré budú súčasťou ako vysielania Jednotky tak aj Dvojky. Od roku 2014 sa už aj slovenskí diváci môžu tešiť z tradície verejnoprávnej televízie, ktorá na Štedrý deň uvádza rozprávkovú premiéru. Tentoraz však pripravila snímku, ktorej je koproducentom, keď uvedie pokračovanie rozprávkového hitu Anjel pána 2. Komediálna rozprávka pobeží v priamej konkurencii Troch orieškov pre Popolušku, ktoré Joj avizuje v rovnakom čase o 19:00. Aj táto česká rozprávka sa dočkala slovenského znenia, dabing lokálnych filmov je u divákov kritizovaný.

Druhým hlavným štedrovečerným programom Jednotky bude špeciál folklórnej šou Zem spieva vianočne. „Moderátori S hudbou vesmírnou sa v ňom vydajú na cestu po svete za slovenskými rodinami žijúcimi v zahraničí, aby im prostredníctvom kolied priniesli kúsok Slovenska pod vianočný stromček,“ uvádza televízia. Zavítať majú do rodín a domácností v Írsku, Rumunsku, Francúzsku či Belgicku. Na záver večera pred 22, hodinou odvysiela Jednotka rozprávku Láska na vlásku, podvečer po 17-tej zas zreprízuje ďalšiu hlavnú rozprávku z predošlých Vianoc Sedem zhavranelých bratov.

Mária Terézia

Na prvý a druhý sviatok vianočný bude highlightom RTVS premiéra veľkého koprodukčného projektu Mária Terézia. Pracovali na ňom štyri verejnoprávne televízie – slovenská RTVS, Česká televízia, rakúska ORF a maďarská MTVA, a to viac ako tri roky. Dobová snímka približuje lásku a intrigy na dvore jednej z najvýznamnejších panovníčok európskej histórie. „Je to film, na ktorý som nesmierne hrdý, pretože ukazuje budúcnosť, kam by sme mohli ísť, čo sa týka koprodukčných projektov,“ priblížil programový riaditeľ STV Tibor Búza. Dvojdielna historická epopeja Mária Terézia vznikla k 300. výročiu narodenia najvýznamnejšej panovníčky Rakúsko-Uhorskej monarchie. Dej filmu sa odvíja od dvoch zásadných okamžikov v jej živote  – príbehu detskej lásky a neskoršie manželstva s Františkom Štefanom Lotrinským a nástupu na trón a získania uhorskej koruny. Hlavné postavy stvárnili rakúska herečka Marie Luise Stockinger a český herec Vojtěch Kotek. Zo slovenských hercov diváci uvidia Táňu Pauhofovú, Alexandra Bártu, Zuzanu Mauréry, Milana Ondríka, Rebeku Polákovú či Petru Polnišovú.

Ako sme už skôr informovali, Silvester bude na Jednotke opäť patriť špeciálu šou Milujem Slovensko, pričom rok 2017 zakončí silvestrovským vydaním talkshow Neskoro večer.

Veľkou vianočnou udalosťou na Dvojke bude premiéra jej nového večerníčka Websterovci. V premiére odštartuje na Štedrý deň o 18:30, kedy začne večerníčkové pásmo rozprávok. RTVS uvedie prvú sériu tohto seriálu o modernej pavúčej rodinke, ktorý vznikol pomocou 3D technológie. Autorkou námetu je Katarína Kerekesová, ktorá stála aj za zrodom známeho večerníčka Mimi a Líza. Všetky epizódy Websterocov odvysiela Dvojka s hlasovým komentovaním pre nevidiacich a skrytými titulkami pre nepočujúcich. Účinkujú Zuzana Porubjaková (Lili Websterová), Kamil Kollárik (Hugo Webster), Henrieta Mičkovicová (Alma Websterová), Richard Stanke (Walter Webster / Matilda Websterová), Boris Farkaš (Rafael Webster), Oľga Belešová (Ema Longfusová). Štedrovečernou udalosťou na Dvojke bude aj premiéra predstavenia pre televízny záznam RTVS po divadelnej derniére v SND Mechúrik-Koščúrik.

Od 18. decembra k tomu pripravila sériu desiatich slovenských a ukrajinských zdramatizovaných povestí pod názvom Príbehy spod Karpát. Vychádzajú z reálnych historických udalostí, osobností alebo miest, ktoré spájajú dva prihraničné regióny – Košický samosprávny kraj a Zakarpatskú Ukrajinu. Účinkujú Gabriela Mihalčínová Marcinková, Roman Luknár, Marek Majeský, Lucia Hurajová, Marek Geišberg a ďalší. Na povesti nadviaže 10 krátkych dokumentov, ktoré predstavia lokácie príbehov.  „Na tomto projekte koprodukčne pracovala RTVS s košickým bábkovým divadlom a ukrajinským bábkovým divadlom,“ povedal Búza. 1. januára zas Dvojka uvedie nový koprodukčný dokument Žijem Dunajom a od 5. januára druhú sériu výpravného ruského seriálu o Kataríne Veľkej. Dvojka rovnako nasadí hudobné dokumenty Barbre Streisandovej (26.12.), Bruceovi Springsteenovi (27.12.), Davidovi Bowiem (28.12.) a Michaelovi Jacksonovi (31.12.)

Prehľad sviatočného programu na Jednotke (zdroj RTVS):

Vianočné premiéry

Mária Terézia – 25. a 26. decembra
Dvojdielna historická epopeja Mária Terézia vznikla ako unikátny koprodukčný projekt štyroch verejnoprávnych televízií – slovenskej RTVS, Českej televízie, rakúskej ORF a maďarskej MTVA k 300. výročiu narodenia najvýznamnejšej panovníčky Rakúsko-Uhorskej monarchie. Dej filmu sa odvíja od dvoch zásadných okamžikov v jej živote  – príbehu detskej lásky a neskoršie manželstva s Františkom Štefanom Lotrinským a nástupu na trón a získania uhorskej koruny. Hlavné postavy stvárnili rakúska herečka Marie Luise Stockinger a český herec Vojtěch Kotek. Zo slovenských hercov diváci uvidia Táňu Pauhofovú, Alexandra Bártu, Zuzanu Mauréry, Milana Ondríka, Rebeku Polákovú či Petru Polnišovú.

Anjel Pána II – 24. decembra
Rozprávka z koprodukcie RTVS. Voľné pokračovanie úspešnej vianočnej rozprávky Anjel Pána I, ktorá vznikla podľa scenára Marka Epsteina. Anjela Petronela hrá Ivan Trojan a čerta Uriáša Jiří Dvořák.

Zem spieva vianočne – 24. decembra
Vianočný špeciál obľúbenej folklórnej šou. Moderátori S hudbou vesmírnou sa vydajú na cestu po svete za slovenskými rodinami žijúcimi v zahraničí, aby im prostredníctvom kolied priniesli kúsok Slovenska pod vianočný stromček. Nazrú do slovenských domácnosti v Írsku, Rumunsku, Francúzsku či Belgicku.

Rozprávky 

Zázračný nos – 23. decembra
Koprodukčná rozprávka RTVS o tom, že na pravú lásku treba mať zázračný nos.
Hrajú: Kristína Kanátová, Petra Šimberová, Ján Dobrík, Pavel Višňovský, Miro Noga, Iva Janžurová, Vlastimil Plevčík, Christián Paulíny, Anna Javorková, Daniel Fischer.

Láska na vlásku – 24. decembra
Rozprávkový príbeh, na ktorom sa koprodukčne podieľala RTVS, inšpirovaný románom Marka Twaina Princ a bedár. Hrajú: Samuel Spišák, Celeste Buckingham, Tomáš Hanák, Judit Bárdos, Tomáš Matonoha, Štefan Šafárik, Karol Čálik, Attila Mokoš…

Sedem zhavranelých bratov – 24. decembra
Filmová rozprávka na motívy Pavla Dobšinského o sile slova, ale aj o sile lásky všetkých podôb, patrí taktiež ku koprodukčným titulom RTVS. Hrajú: Martha Issová, Sabina Remundová, Lukáš Příkazský, Václav Neužil, Zizana Bydžovská, Kristína Svarinská, Jana Oľhová, Marián Geišberg, Csongor Kassai…

Sokoliar Tomáš – 24. decembra 
Film, koprodukovaný RTVS a nakrútený na motívy románu J. C. Hronského, rozpráva dobrodružný príbeh chlapca, ktorý miloval slobodu a sokola, ktorý mu ju pomohol získať. Hrajú: Braňo Holiček, Juraj Kukura, Klára Jandová, Waldemar Kownacki, Jiří Langmajer, Manuel Bonnet, Marta Sládečková, Jaroslav Žvásta, Agnieszka Wagner, Andrej Mojžiš, Ľuboš Kostelný…

Johankino tajomstvo – 26. decembra
Výpravná koprodukčná česko-slovenská rozprávka o tom, čo všetko sa môže stať, keď nedostanete od sudičiek do kolísky ani kvapku šťastia. Hrajú: Dominika Zeleníková, Filip Cíl, Emília Vášáryová, Ondřej Vetchý, Szidi Tobias, Kristína Peláková, Ondrej Hraška…

Klasiky

Rysavá jalovica – 27. decembra
Televízna veselohra natočená podľa poviedky Martina Kukučína. Hrajú: Jozef Króner, Eva Kristínová, Ivan Rajniak, Viera Strnisková, Alojz Kramár, Ondrej Vandlík, Štefan Mišovic, Jozef Šiška, Oldo Hlaváček, Vojtech Kovarík…

Mastičkár – 28. decembra 
Poľská dvojdielna filmová dráma, ktorá vznikla na motívy románu T. Dolega-Mostowicza. Príbeh slávneho chirurga, ktorý po dvojnásobnom šoku stratí pamäť. Túla sa po Poľsku, neskôr začne zadarmo liečiť a operovať ako zázračný lekár. Hrajú: Anna Dymna, Artur Barciś, Jerzy Binczycki, Jerzy Block, Jerzy Trela, Bożena Dykiel, Tomasz Stockinger, Bogusław Sochnacki, Igor Śmiałowski, Maria Klejdysz, Piotr Grabowski…

Dáždnik sv. Petra – 29. decembra 
Koprodukčná dobová veselohra podľa románu Kálmána Mikszátha, ktorej dej sa odohráva v druhej polovici minulého storočia v Banskej Bystrici v zapadnutej horskej dedinke Glogov.

Majster kat – 31. decembra
Slovenský historický film režiséra Paľa Bielika. Hrajú: Vladimír Müller, Štefan Kvietik, František Dibarbora, Daniel Michaelli, Oľga Adamčíková, Jozef Budský, Emília Vášáryová…

Silvester a Nový rok

Tajomstvo mojej kuchyne
Silvestrovský špeciál poodhalí nielen najlepšie recepty Kamily Magálovej a Pavla Pospíšila, ale i súkromie známeho michelinovského šéfkuchára v malebnej moravskej dedinke Alojzov, kam zavíta aj český herec Pavel Zedníček.

Milujem Slovensko, silvestrovský špeciál
S obľúbenou šou RTVS Milujem Slovensko bude tento rok opäť silvestrovať zohratá trojica Martin Nikodým – Adela Vinczeová – Dano Dangl. Diváci sa môžu tešiť na hostí, ktorí v predchádzajúcich vydaniach prejavili svoj mimoriadny zmysel pre humor či zábavnú súťaživosť – herečky Helena Krajčiová, Zuzana Vačková a Stanislava Kašperová, herci a muzikanti Milo Kráľ a Thomas Puskailer, ako aj muzikant a autor knižiek pre deti Braňo Jobus.

Neskoro večer, silvestrovský špeciál
Tentokrát bude talkshow Petra Marcina trochu iná ako zvyčajne. Menej sa bude rozprávať, ale o to viac spievať. Nebude chýbať obľúbený „hitmuzikál“ v ľudovej podobe s Gabikou Marcinkovou, Andym Krausom, Andrejom Bičanom a príde aj malý Mirko, ktorý roky hviezdil v úspešnej zábavnej show Slovenskej televízie Uragán. O dobrú náladu sa postará svojím goralským temperamentom hudobná kapela Kollárovci, Paľo Hammel, či kúzelník Jozef Talostan.

Prehľad sviatočného programu na Dvojke (zdroj RTVS):

Vianočné premiéry

Websterovci –  premiéra od 24. decembra
RTVS prinesie prvú sériu svojho nového večerníkového seriálu o modernej pavúčej rodinke – Websterovcoch, ktorý vznikol pomocou 3D technológie. Autorkou námetu je Katarína Kerekesová, ktorá stála aj za zrodom populárneho večerníčka Mimi a Líza. Všetky epizódy Websterocov odvysiela Dvojka s hlasovým komentovaním pre nevidiacich a skrytými titulkami pre nepočujúcich. Účinkujú: Zuzana Porubjaková (Lili Websterová), Kamil Kollárik (Hugo Webster), Henrieta Mičkovicová (Alma Websterová), Richard Stanke (Walter Webster / Matilda Websterová), Boris Farkaš (Rafael Webster), Oľga Belešová (Ema Longfusová)…

Belmondo podľa Belmonda – premiéra 25. decembra
Legendárny herec Jean-Paul Belmondo sa v celovečernom dokumente so svojím synom vracia na miesta, kde vznikali jeho najslávnejšie filmy. Spolu s dokumentom Dvojka uvedie titul Muž a jeho pes, ktorý je filmovou rozlúčkou herca.

Žijem Dunajom – premiéra 1. januára
Koprodukčný dokument RTVS o dunajskej prírode. Filmár Braňo Molnár pátral 10 rokov po stratenom čare dunajskej prírody s kamerou.

Katarína Veľká II – premiéra od 5. januára
Po úspešnej prvej sérii RTVS odvysiela druhú sériu výpravného ruského seriálu o ceste Sofie Frederiky Augusty, dnes známej ako Kataríny Veľkej, k ruskému cárskemu trónu.

Detské rozprávkové Vianoce

Príbehy spod Karpát – premiéra od 18. decembra 
Desiatka slovenských a ukrajinských zdramatizovaných povestí. Vychádzajú z reálnych historických udalostí, osobností alebo miest, ktoré spájajú dva prihraničné regióny – Košický samosprávny kraj a Zakarpatskú Ukrajinu. Účinkujú Gabriela Mihalčínová Marcinková, Roman Luknár, Marek Majeský, Lucia Hurajová, Marek Geišberg a ďalší. Na povesti nadviaže 10 krátkych dokumentov, ktoré predstavia lokácie príbehov. Medzinárodný projekt bábkových inscenácií.

Mechúrik-Koščúrik – premiéra 24. decembra
Exkluzívne predstavenie pre televízny záznam RTVS po divadelnej derniére v SND. Titul RTVS uvádza pri príležitosti blížiaceho 190. výročia narodenia Pavla Dobšinského. Okrem iných účinkujú Branislav Bystriansky, Judit Bárdos, Barbora Švidraňová.

Hudobné Vianoce

David Bowie –  posledných päť rokov – premiéra 28. decembra 
Film mapuje posledných päť rokov života a tvorby speváka, ktorý neustále prekvapoval svojich fanúšikov novými melódiami, ale aj formami a prezentáciou. Spolu s dokumentom Dvojka uvedie aj film „Muž, ktorý padol na Zem“, v ktorom hral David Bowie hlavnú úlohu.

Bruce Springsteen – vlastnými slovami – premiéra 27. decembra
Jeho kariéra sa začala už koncom 60tych rokov – a trvá dodnes. V intímnom rozhovore Springsteen odhaľuje kľúčové momenty svojho života, ktoré ho nasmerovali ku kariére speváka a hudobníka.

Barbra Streisandová: Zrod ikony – premiéra 26. decembra 
Tematický dokument mapuje cestu speváčky od „vtipného dievčaťa“ po prvú ženskú mega-hviezdu. Poodhalí jej životný príbeh od narodenia v roku 1942 až po 1983, kedy bola jej sláva na vrchole.

Duchovné Vianoce

Prvá Tichá noc – premiéra 24. decembra
Dokument o vzniku a prvom predvedení legendárnej vianočnej piesne Tichá noc. Táto skladba vznikla v Rakúsku – v dvoch malých obciach Mariapfarr a Oberndorf. Napísali ju Joseph Mohr a Franz Gruber v období končiacich sa napoleonských vojen. Názov Tichá noc mal preto pripomínať aj pokoj zbraní.

Poklady Jeruzalema – 24. decembra
Jeruzalem je rodiskom veľkých monoteistických náboženstiev – judaizmu, kresťanstva a islamu. Dokument divákom predstaví najvzácnejšie poklady svätého mesta.

Zďaleka ideme, novinu nesieme – 24. decembra
Nestarnúce štedrovečerné pásmo hier ľudového divadla z rôznych oblastí Slovenska v réžii Martina Slivku.

Harmonia pastoralis – 24. decembra
Vianočná kompozícia zostavená z diela slovenského barokového skladateľa 18. storočia Edmunda Paschu na pozadí vianočnej folklórnej choreografie Juraja Kubanku. Účinkujú: Ondrej Malachovský – bas, Jozef Raninec – barytón, Pražskí madrigalisti, členovia SĽUK-u a obyvatelia Detvy, Hrochote, Očovej, Slatinských Lazov a Zvolenskej Slatiny.

Silvester

Slnečný cirkus: KÁ
Záznam z predstavenia fenomenálnej šou Slnečného cirkusu. Veľkolepá scéna so šikmou plošinou, akrobatické výkony a výborná hudba tvoria jedno z najhodnotnejších pódiových diel histórie.

Michael Jackson´s This is it – premiéra
V lete 2009 sa mala v Londýne konať séria predstavení Michaela Jacksona s názvom This Is It. Fanúšikov i celý svet populárnej hudby šokovala 25. júna správa o jeho smrti. Dokument, ktorý vznikol krátko po tom, prináša unikátny pohľad do zákulisia vzniku Michaelovej poslednej veľkolepej šou.

Adele – koncert v Londýne
V hudobnom dokumente britská populárna speváčka predstaví nielen svoje najznámejšie piesne, ale aj svoje menej známe stránky i mimoriadny zmysel pre humor.

Chaplin
Od Štefana do Silvestra Dvojka uvedie šesť klasických grotesiek s legendou nemého filmu.

Čítať viac...
Nahor