Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Foto: Markíza

Televízia

Nová séria Dunaja odštartuje drámou: Veľký prehľad deja aj odhalenie Klausovho dieťaťa!

Poznáme dej prvých častí jesennej série Dunaj, k vašim službám aj s predstavením nových postáv, ktoré rozvíria hladinu.

Dunaj, k vašim službám je po letnej prestávke späť.

Markíza s v poradí už treťou sériou dobového seriálu prichádza na obrazovky o dva týždne skôr, než plánovala, keď zareagovala na expresný koniec letnej prestávky zo strany konkurenčnej Jojky a jej Nemocnice.

Tretia séria Dunaja tak odštartuje už v utorok 22. augusta, pričom už niekoľko týždňov viacero hereckých tvárí avizuje strhujúci dej aj množstvo zvratov, ktoré prinesú nové časti.

O čom budú, už dnes vieme viac.

Prečo pôjde už tretia séria?

Dunaj aktuálne vstúpi ešte len do svojej druhej televíznej sezóny. Vo vysielaní štartoval v januári 2023 hneď skraja jarnej sezóny, teraz ešte v lete stihne rozbeh tej jesennej.

Napriek tomu v tohtoročnú jeseň prinesie už tretiu sériu, pričom viacerí z vás sa naďalej pýtajú, prečo je tomu tak.

Ako sme už v minulosti informovali, Markíza pôvodne pre 1. sériu Dunaja zadala a natočila celkovo 20 dielov. Podľa viacerých informácií za tým mohol byť ešte dávnejší plán vysielať seriál iba jedenkrát do týždňa a nahradiť napríklad v pondelky pauzujúcu Druhú šancu.

Televízia nakoniec nielen urýchlila štart Dunaja na obrazovkách, keď sa mal pôvodne divákom po prvýkrát predstaviť až vo februári tohto roka, zároveň už skôr rozhodla o vysielaní 2 častí do týždňa a kompletnom pokrytí konkurenčného seriálu Nemocnica.

Markíza tak hneď v prvej jarnej sezóne nakrútila aj 2. sériu, ktorá štartovala ešte koncom marca. Dostala taktiež 20 epizód.

Plné prepuknutie vojny

Tvorcovia sa medzi 1. a 2. sériou posunuli v čase, keď poskočili o dva mesiace. Dej druhej série sa začal odohrávať presne 1. septembra 1939, teda v deň, kedy nacistické Nemecko napadlo Poľsko.

K podobnému posunu môže dôjsť oproti koncu jarného vysielania aj na začiatku 3. série.

Markíza avizuje, že úvodné časti Dunaja sa budú odohrávať v období, kedy nacistické Nemecko obsadilo Paríž.

K tejto historickej udalosti došlo v júni 1940.

Seriál však prioritne dobové obdobie využíva na vykreslenie atmosféry, charakterov a okolností v životoch seriálových postáv a nemá verný dokumentárny charakter.

Plné prepuknutie 2. svetovej vojny bude katalyzátorom dejových zvratov nových častí.

„Od vyhlásenia Slovenského štátu sa mnoho vecí zmenilo a ľudia si musia zvykať na nové pravidlá. Na pozadí týchto historických okolností sa odohrávajú osudy jednotlivých postáv – majiteľov a zamestnancov obchodného domu Dunaj. Niektoré sú smutné, pravdivé, komické i romantické. Tiež však napínavé, plné dramatických zvratov a fatálnych rozhodnutí,“ uviedla k novej sérii Markíza.

Vizuál 3. série Dunaj, k vašim službám (zdroj: Markíza)

Klára končí s Petrom

Ústrednou postavou dobového seriálu ostáva Klára Zacharová.

Po tom, čo sa dostala z väzenia, sa opäť naplno vracia do Dunaja ako predavačka, kde na ňu bude čakať viacero výziev.

„Klára sa na konci 2. série vrátila z väzenia späť do obchodného domu Dunaj na pozíciu predavačky. Čakajú na ňu nové dobrodružstvá, aj v rámci obchodného domu,“ naznačila predstaviteľka Kláry, herečka Kristína Svarinská.

Týkať sa bude aj Kláriných vzťahov.

Zásadná zmena v živote Kláry nastane vo vzťahu k synovi majiteľa obchodného domu Petrovi Kučerovi (Marek Rozkoš).

Ten sa na konci druhej série oženil s Johankou (Mária Schumerová), dcérou policajného prezidenta. Urobil tak pod tlakom okolností – policajný prezident chcel stoj-čo-stoj vydať Johanku, pretože je smrteľne chorá, zároveň Petrovi ponúkol výmenou za sobáš prepustenie Kláry z väzenia. Tá však o všetkých dôvodoch Petrovej svadby netuší.

Na začiatku novej série sa Peter vráti zo svadobnej cesty s Johankou.

Celý čas pritom myslel na Kláru, ktorá sa napriek vášnivému bozku s Petrom hneď po jeho svadbe rozhodla postaviť jasné mantinely.

„Ako dobre vieme, Peter si vzal Johanku, a teda pre Kláru je táto kapitola uzavretá,“ povedala Svarinská.

Dodala, že sa pozornosť jej seriálovej postavy začne uberať novým smerom. „Čakajú na ňu nové priateľstvá a možno aj nové lásky,“ poznamenala herečka.

Koniec medzi Klárou a Petrom však, podľa všetkého, nebude definitívny.

Ako to už vo vzťahových seriáloch na štýl telenoviel býva, tvorcovia zvyknú dianie medzi ústrednou romantickou dvojicou zamotať inými vzťahmi, aby sa k sebe napokon vrátili.

Svarinská naznačila, že si k sebe dvojica opäť nájde cestu.

„Kapitola s Petrom bude uzavretá, aspoň na istý čas. To je to, o čom viem aj ja ako Kristína Svarinská, nie Klára,“ dodala.

Klára v 3. sérii seriálu Dunaj (zdroj: Markíza)

Walterove dieťa

Kľúčovou postavou Dunaja bude tiež naďalej nacistický pohlavár Walter Klaus. Stvárňuje ho Ján Koleník.

Práve obsadenie hlavného mesta Francúzska nemeckými nacistami považuje Klaus za jeden zo zlomových okamihov a očakáva, že bude jeho činnosť vyžiadaná priamo v centre francúzskej metropoly a bude do Paríža preložený.

Dejinné udalosti sa odohrávajú v čase, kedy Walter očakáva, že sa konečne stane otcom.

V očakávaní však nie je iba jeho manželka Helga Klausová (Jana Majeská), s ktorou sa o dieťa dlhé roky neúspešné pokúšali, ale aj jeho milenka Eva (Petra Dubayová).

Walter napokon bude držať v náručí jeho vytúženého potomka.

„Walter sa dočkal a narodilo sa mu jeho vytúžené dieťa. No pri pohľade na Waltera s bábätkom v náručí sa natíska jedna zásadná otázka. Kto je mama – Helga či Eva?“ 

Podľa prvých fotografií z nakrúcania 3. série nového potomka drží v rukách Helga a dieťa sa tak ocitne v rodine Klausovcov.

Schatzi začne prehovárať do deja stále viac.

Po tom, čo prišla na Walterovu neveru, čakajú Klausa ťažké časy.

Bokom neostane ani jeho milenka Eva, pričom Schatzi v novej sérii výrazne prehovorí do deja. „Schatzi má páky. Ešte bude veselo…Tá postava nie je hlúpa. Rozmýšľa, rieši a čaká ju ešte veľa vecí, aj ťažkých,“ povedala pred časom k 3. sérii herečka Jana Majeská.

Helga s dieťaťom v náručí a so svojou sestrou (zdroj: Markíza)

Eva späť v Dunaji

Ľahké to tak v nových častiach nebude mať ani Eva.

Aj keď tvorcovia jej osud zahalili rúškom tajomstva, dnes je divákom jasné, že jej postava bude aj naďalej patriť medzi najvýraznejšie.

Novú 3. sériu v prvej časti otvorí dramatická scéna, ktorá nadviaže na vyvrcholenie jarných epizód.

Dej sa bude točiť práve okolo Evy Dušekovej. Na konci 2. série sa mal Walter Klaus postarať o jej odstránenie, no ten ju nechal nažive. Nikto však netuší, čo sa s ňou stalo.

Eva je na začiatku novej série nezvestná. Mestom sa čoskoro začne šíriť šokujúca správa, keď rieka Dunaj vyplaví mŕtve telo mladej ženy. Klára s Alenou (Lesana Krausková) sa obávajú, že ide o nezvestnú Evu.

O Evinom osude však už vieme viac.

Herečka Petra Dubayová sa už viackrát objavila na spoločných fotografiách s Kristínou Svarinskou a Lesanou Krauskovou priamo z ateliérov obchodného domu, pričom nerozlučná trojica by mala pri sebe držať aj v tretej sérii.

„Klára bude opäť tráviť veľa času so svojimi najbližšími kamarátkami z obchodného domu – s Evou a Alenkou,“ potvrdila pred štartom 3. série herečka Kristína Svarinská.

Eva sa pritom znovu zamestná v obchodom dome.

Na scénu sa vráti už v prvých častiach, pričom sa bude snažiť začleniť do svojho starého života.

Nikto však netuší, že si so sebou nesie tajomstvo.

Bude sa týkať jej dieťaťa? Skončí u Klausovcov skutočne potomok Helgy a Waltera?

Holubcova pomsta

Rušno bude aj v samotnom obchodnom dome.

Vplyv nacistov rastie a priamoúmerne klesá ich tolerancia voči každému, kto akýmkoľvek spôsobom pomáha židovským rodinám.

Nacisti pritom nájdu spojenca priamo zvnútra rodiny Kučerovcov.

Nebude ním nik iný ako ohrdnutý Anton Holubec (Filip Tůma), ktorého rodina odvrhla po tom, čo sa neudržateľným spôsobom prevalila časť jeho znásilnení a podvodov.

Holubec sa z deja nevytratí, naopak, chystá veľkú pomstu, ktorá má dostať na kolená všetkých Kučerovcov.

Do čoraz väčších problémov padá majiteľ obchodného domu Dunaj Rudolf Kučera (Emil Horváth), ktorého morálna zásadovosť ho dostane až za mreže. „V hre je už nielen jeho spoločenské postavenie, ale aj sloboda,“ avizuje Markíza.

Koniec a úplný krach hrozí celému obchodnému domu, ktorý chcú nacisti zavrieť.

Rudolf sa dostal do nemilosti Waltera Klausa po tom, čo sa v jeho obchodnom dome ukrýval Dávid Gutmann (Jakub Jablonský). Klaus odhalil, že práve jemu Eva vyzrádzala tajné informácie, pričom Dávid sa spolupodieľal na viacerých odbojových operáciách. Teraz mu hrozí jediný trest – smrť.

Kým Rudolf sa dozvie, kto ho zradil, Irena (Barbora Andrešičová) zvolí netradičnú taktiku, ako krach obchodného domu zvrátiť. Jej jedinou nádejou je, že u Waltera zaberie.

Holubec sa do Dunaja pokúsi vrátiť a pre Kučerovcov bude mať nečakanú ponuku.

Rudolf sa môže dostať na slobodu za podmienky, že sa Antonov vplyv v Dunaji zväčší. Kučerovci napokon ponuku príjmu a Holubec sa vráti do Dunaja.

Kým jeho radosť hneď v prvý deň naruší klaviristka Marta Grúberová (Kristína Spáčová), ktorá sa ho už po znásilnení nebojí, Rudolf na ceste za slobodou bude musieť podpísať vyhlásenie, ktoré je proti jeho vôli. Pomôže mu však starý priateľ.

Dávid sa nevzdá aktivít v odboji (zdroj: Markíza)

Noví hrdinovia 3. série

Dávidovi na úteku pomáhal aj Jakub Lukáč (Matúš Kvietik), ktorý je stále v nacistickom väzení. Kým on za chladnými múrmi zažíva krušné chvíle, Alenka sa snaží zachrániť jeho súrodencov.

V neľahkých časoch sa v ich živote objaví nečakaný človek – Jakubov otec.

Markíza pre 3. sériu Dunaja ohlásila príchod dvoch nových výrazných postáv, ktoré stvárnia Janka Kovalčíková a Jan Révai. Dnes už vieme, akých úloh sa zhostia.

Jan Révai si zahrá práve Jakubovho otca Martina.

“ Je to tichý, priamy a čestný muž, ktorý sa vracia z Ameriky. Bez peňazí a s veľkou jazvou na bruchu. Je odhodlaný starať sa o svoje deti po smrti manželky,“ predstavuje novú postavu televízia.

Jakub o svojom otcovi nemal dlhé mesiace žiadne správy a neskrýva svoj hnev.

„Prečo sa celé mesiace neozýval? Čo sa stalo, že sa vrátil tak náhle? Martin je mĺkvy no necíti potrebu sa o tom rozprávať, ale predsa sa nájde niekto, kto zistí, aký je v skutočnosti a čo pred ostatnými skrýva.“

Martin však prichádza s dobrými úmyslami.

Druhá nová postava zas rozvíri hladinu u Klausovcov.

Janka Kovalčíková si totiž zahrá postavu Helginej sestry Leny, ktorá jej a Klausovi poriadne skomplikuje život.

„Je odvážna, priama, ale rezignovaná a so zvláštnym smútkom v očiach. Prichádza do Bratislavy s desivým tajomstvom, ktoré odzrkadľuje dobu a rodinu z ktorej pochádza. Toto tajomstvo bude ovplyvňovať celý jej ďalší život a aj konanie. Lena si robí si čo chce a mstí sa všetkým, ktorí jej siahli na jej krehké šťastie. Svoju sestru a jej muža vytáča do vývrtky, hlavne preto, že je chytrá, dômyselná, vtipná a vždy o krok vpredu. A keď zistí, čo Walterovi a Helge prekáža najviac, tak ju už nič nezastaví,“ uviedla Markíza.

Nové postavy – Helgina sestra Leny a Jakubov otec Martin (zdroj: Markíza)

Odchod Leopolda

V seriáli, naopak, končí postava Leopolda Kučeru, ktorého hral Tomáš Maštalír.

Dôvodom bola hercova zaneprázdnenosť, pre ktorú tvorcovia poslali Leopolda na liečenie. Objaviť by sa nemal v celej novej sérii.

„Je pravda, že Tomáš Maštalír sa v novej sérii neobjaví. Leopold Kučera odíde na liečenie, Osud jeho postavy zostáva otvorený,“ uviedla Markíza.

Tvorcovia si pôdu pre Maštalírov odchod pripravovali už na jar.

V zdravotnom stave seriálového Leopolda, pripútaného na vozík, nastal na konci druhej série dramatický obrat, keď po prvýkrát od nehody dostal cit v nohách. Rodine oznámil, že odchádza z domu aj vedenia obchodného domu a bude naplno rehabilitovať v liečebnom zariadení. Tvorcovia zároveň uťali aj jeho vzťah so Šarlotou, ktorú v Dunaji stvárňuje Sarah Arató.

Dvojicu rozdelila naplánovaná Šarlotina nevera, ktorú zosnovala Leopoldova sestra Irena (Barbora Andrešičová), aby sa svojho brata konečne zbavila a získala vplyv v obchodnom dome. Na konci jarného vysielania sa dvojica po čase stretla na svadbe Petra Kučeru – kým Šarlota vyznala Leopoldovi lásku, ten ju definitívne odmietol.

Portál Mediaboom.sk už v júni informoval, že Maštalírov odchod by nemal znamenať koniec jeho postavy v Dunaji.

Leopold Kučera ostáva aj naďalej členom rodiny Kučerovcov a prítomný v seriáli ostane aspoň prostredníctvom rodinných rozhovorov či ďalších dialógov.

„Leopold Kučera neodchádza zo seriálu definitívne,“ uviedla televízia prostredníctvom Plusky.

Čítať viac...
Nahor