Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Veľké zemetrasenie v RTVS: Na hodinu skončilo celé vedenie spravodajstva!

V RTVS sa opakuje situácia spred necelých piatich rokov, kedy po pár mesiacoch od nástupu nového generálneho riaditeľa skončilo nové vedenie spravodajstva.

Vo verejnoprávnej televízii nastáva po necelých štyroch mesiacoch od nástupu nového generálneho riaditeľ zemetrasenie.

Udialo sa tak v reakcii na vysielanie spravodajskej stanice :24 počas 17. novembra, kedy televízia aj rozhlas pripravili špeciálny program k sviatku Nežnej revolúcie.

Prejav plný útokov

Redakcia spravodajstva do sviatočného vysielania zaradila naživo aj hodinový prejav Roberta Fica zo snemu strany SMER-SD.

Odvysielala ho ako bežnú tlačovú konferenciu, bez ďalšieho komentára či zasadenia do kontextu.

„Robert Fico sa vo svojom príhovore na 17. novembra neodklonil od svojej bežnej rétoriky z tlačoviek Smeru. Útočil na vládnych politikov, prezidentku či políciu. Vyšetrovanie káuz nominantov Smeru spochybňoval sprisahaneckými tvrdeniami o údajnom komplote,“ píše Denník N.

Prejav predsedu Smeru, ktorý v ostatných mesiacoch používa vo svojich vyjadreniach zradikalizovaný slovník a konšpiračné teórie, vyvolal vo vedení RTVS nevôľu.

Na odvysielanie prejavu ostro zareagoval šéf RTVS, Ľuboš Machaj.

Odvysielanie prejavu Roberta Fica zo snemu strany SMER-SD na spravodajskom okruhu RTVS :24 17. novembra 2022 považujem za veľmi nešťastné a znepokojivé. V takýto sviatok nemá vo vysielaní RTVS mať priestor žiadna politická strana,“ uviedol Machaj.

Podľa jeho slov došlo k zaradeniu útočného prejavu do vysielania bez vedomia vedenia.

Vysielanie verejnoprávneho média musí byť priestorom na pripomínanie demokratických dôsledkov a výdobytkov Nežnej revolúcie, ktoré považujem v tomto čase za mimoriadne dôležité. O tom, že sa takéto vysielanie plánuje, som nemal ja, ani členovia manažmentu RTVS, žiadnu vedomosť, hoci sme tomuto výnimočnému sviatku v našich dejinách venovali z programového a obsahového hľadiska zvláštnu pozornosť na viacerých poradách a pripravili sme niekoľko špeciálnych relácií,“ dodal.

Koniec po štyroch mesiacoch

Šéf RTVS sa na druhý deň, v piatok 18. novembra, stretol s vedením sekcie spravodajstva a publicistiky telerozhlasu.

Iba necelé štyri mesiace od vymenovania nového vedenia spravodajstva Machaj vedúcich pracovníkov odvolal.

„Po oboznámení sa so všetkými okolnosťami a analýze vzniknutej situácie dochádza z jeho rozhodnutia k nasledovným zmenám: Mária Hlucháňová odchádza z funkcie riaditeľky sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS. Svoje funkcie opúšťajú aj Alfonz Šuran – intendant RTVS :24, Peter Nittnaus – šéfdramaturg RTVS :24, a Andrea Fajnorová – vedúca odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistky,“ uviedla v oficiálnom stanovisku RTVS.

Riadením sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS bol poverený Miroslav Frindt, ktorý v spravodajstve RTVS pôsobí od roku 1999 na viacerých pozíciách.

Po pár mesiacoch koniec aj za Rezníka

K podobnej situácii došlo v RTVS aj pred necelými piatimi rokmi krátko po nástupe Jaroslava Rezníka do pozície šéfa telerozhlasu.

Na konci februára 2018, päť mesiacov od nástupu, skončili vo funkciách vedúci spravodajstva – vtedajší riaditeľ Sekcie spravodajstva a publicistiky Juraj Rybanský a vedúci Odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky Boris Chmel.

V oboch prípadoch televízia oficiálne komunikovala osobné dôvody vedúcich správ.

Od ich odchodu sa šéfom spravodajstva RTVS stal Vahram Chuguryan, za ktorého pôsobenia odišla z televízie veľká časť redaktorov, súčasne telerozhlas čelil viacerým prešľapom a škandálom, spojených aj so šírením dezinformácií.

 

Čítať viac...
Nahor