Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: Markíza

Televízia

Veľká predvolebná debata Markízy skončila fiaskom! Rozpadla sa ešte pred začiatkom (aktualizované)

Vyvrcholenie predvolebnej kampane býva pravidelne televíznou udalosťou na Markíze, tá tento rok toľko presúvala termín finálovej debaty, až do nej nikto nepríde. Aktualizácia.

Najsledovanejšia televízia na Slovensku bude pred parlamentnými voľbami 2023 bez veľkej finálovej debaty preferenčne najsilnejších lídrov.

Markíza si drží dlhoročnú tradíciu divácky atraktívneho vysielania ku kľúčovým voľbám, keď pravidelne bývajú najsledovanejšie jej záverečné predvolebné debaty, niekoľkohodinová volebná noc aj prvá diskusia po voľbách.

Mala byť vrcholom predvolebnej kampane

Práve posledné večerné televízne diskusie pred voľbami sú roky najočakávanejšie.

Aj keď s príchodom sociálnych sietí ich význam v rozhodovaní o výsledku volieb klesá, stále ovplyvňujú definitívny názor nemalej časti voličov. Zároveň ide o mimoriadne tradičné vysielanie, ktoré sledujú aj rozhodnutí voliči a každoročne láka státisíce divákov.

Predvolebné debaty boli roky najsledovanejšie na RTVS a Markíze. 

Očakávanou udalosťou tak v najbližší týždeň bola plánovaná záverečná večerná diskusia televízneho lídra pred blížiacimi sa voľbami do Národnej rady SR, v ktorej sa mali stretnúť lídri Smer-SSD, Progresívne Slovensko, Hlas-SD a OĽaNO.

Konať sa mala pôvodne v posledný deň pred moratóriom a očakávalo sa, že bude absolútnym vyvrcholením kampane a najsledovanejšou diskusiou pred parlamentnými voľbami na Slovensku.

Prvú ranu do plánov televízie zasadila strana Smer, ktorá koncom augusta vyhlásila, že sa do volieb nebude zúčastňovať žiadnej diskusie na Markíze.

To stálo na začiatku jej ďalších komplikácií.

Jeden problém za druhým

Aj keď má Markíza neraz najsledovanejšie politické diskusie na Slovensku, pred voľbami musela niekoľkokrát meniť ich termíny.

Svoje predvolebné vysielanie plánovala televízna jednotka zakončiť pôvodne dvomi večernými diskusiami, ktoré ohlásila na utorok 26. septembra a stredu 27. septembra s reálnym vysielaním od 20:40.

V oba dni sa však kryla s finálovými debatami na RTVS.

Tá svoje záverečné večerné diskusie s preferenčne najsilnejšími stranami zaradila do skoršieho času od 20:05. Trvať však majú približne do 21. hodiny. V rovnaké dni mali debatovať prakticky identické subjekty, a tak by do oboch televízií ich lídri prísť nestihli.

Markíza musela v zákulisí riešiť vážny problém.

Televízia následne nepotvrdila ohlásené vysielanie večerných diskusií, až ich zmenou programu presunula na pondelok 25. septembra a utorok 26. septembra.

Ani to však jej problémy nevyriešilo.

Po novom sa totiž Markíza kryla s takmer identickými debatami na TA3.

Najstaršia spravodajská televízia na Slovensku ohlásila  svoje finálové diskusie práve na pondelňajší a utorňajší večer a opäť s výrazným prekrývaním kandidujúcich subjektov.

Do Markízy najsilnejší lídri neprídu

Viacerí predsedovia napokon Markíze oznámili, že do jej poslednej debaty neprídu.

Televízia sa pokúšala situáciu zachrániť ešte na poslednú chvíľu a opäť zmeniť naplánované termíny.

„Finálová predvolebná diskusia, pôvodne plánovaná na utorok, 26. septembra 2023, do ktorej boli podľa transparentného kľúča schváleného Radou pre mediálne služby pozvaní predsedovia štyroch najsilnejších strán na základe priemeru posledných zverejnených prieskumov dvoch renomovaných agentúr do 20. septembra 2023,“ povedala k zrušenej debate Markíza.

Na základe projektu schváleného Radou pre mediálne služby sa v nej mali stretnúť lídri Smeru, PS, Hlasu a OĽaNO. Za ideálnych podmienok v nej mali diváci vidieť Roberta Fica, Michala Šimečku, Petra Pellegriniho a Igora Matoviča.

Smer však odmietol účasť už v auguste a napokon nasledovali aj ďalší.

Hlas sa vyjadril, že Peter Pellegrini pôjde iba do debát na TA3 a RTVS, a to z dôvodu už naplánovaných záväzkov a termínov relácií.

PS informovalo, že si voliči zaslúžia priamu konfrontáciu s Robertom Ficom a líder hnutia Michal Šimečka pôjde do každej debaty, ktorej sa zúčastní aj predseda Smeru.

V naplánovanej diskusii tak televízii ostal osamotený Igor Matovič.

Hlavnú debatu zrušila

Finálovú utorňajšiu diskusiu nakoniec Markíza zrušila.

Televízia narýchlo spojila naplánované dve večerné debaty do jedinej, ktorú tlačovou správou a posťažovaním si na pozvané politické strany definitívne potvrdila na pondelok 25. septembra. K zmene prišlo iba tri dni pred jej konaním.

Pozvaných je až 9 politických subjektov, pričom čas vysielania televízia posunula až na 20:45, aby sa čo najviac vyhla diskusiám na RTVS a TA3.

„Keďže strana Smer-SD sa rozhodla bojkotovať aj našu predvolebnú diskusnú reláciu a následne strany Hlas-SD a Progresívne Slovensko odmietli ísť do debaty len s predsedom strany OĽANO a priatelia Igorom Matovičom, rozhodli sme sa vytvoriť jednu veľkú finálovú debatu, do ktorej sú pozvaní predsedovia deviatich politických subjektov, ktoré majú reálnu šancu dostať sa do parlamentu,“ povedal šéf spravodajstva Markízy Henrich Krejča.

Ani týmto rozhodnutím si však Markíza nepomohla.

Progresívne Slovensko aj Hlas-SD zotrvali na svojich postojoch, pričom, ako informovalo SME, Matoviča v nich nespomínajú.

Do Markízy nakoniec nepríde ani Igor Matovič.

Ako informoval Denník N, aj v jeho prípade sú dôvodom záväzky v iných médiách. Do Markízy si vyhradil večerný termín v utorok.

V jedinej večernej predvolebnej debate na Markíze tak budú chýbať štyria najsilnejší lídri podľa jej vlastného kľúča.

 


Zvrat v poslednej chvíli: Šimečka aj Matovič do Markízy prídu, črtá sa tvrdý stret so Sulíkom!Čítajte →

Aktualizácia 25. septembra o 12:30: Iba pár hodín pred konaním večernej finálovej debaty oznámila Markíza, že lídri Progresívneho Slovenska a OĽaNO zmenili názor.

„Názor zmenili OĽaNO a priatelia aj Progresívne Slovensko, istá je aktuálne účasť siedmich lídrov politických strán,“ oznámil riaditeľ spravodajstva Markízy Henrich Krejča.

Markíza tak okrem iného do jedného štúdia dostane Igora Matoviča a Richarda Sulíka, ktorí týždeň pred voľbami zvádzajú najtvrdší predvolebný súboj. Viac o téme v tomto článku.

 

Čítať viac...
Nahor