Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Zvrat v poslednej chvíli: Šimečka aj Matovič do Markízy prídu, črtá sa tvrdý stret so Sulíkom!

Lídri Progresívneho Slovenska aj OĽaNO zmenili názor, do presunutej pondelňajšej predvolebnej debaty Markízy potvrdili účasť.

Jediná večerná predvolebná debata Markízy v posledných hodinách odvrátila črtajúce sa fiasko.

Ešte uplynulý piatok televízny líder menil narýchlo svoje predvolebné vysielanie, keď zrušil utorňajšiu finálovú debatu, v ktorej sa mali stretnúť predsedovia Smer-SSD, Progresívne Slovensko, Hlas-SD a OĽaNO.

Účasť jej totiž postupne odmietli všetky štyri spomínané subjekty.

Ako prvá oznámila neúčasť v debatách Markízy ešte v auguste strana Smer, neskôr nasledoval Hlas, ktorý podľa slov samotnej televízie odmietol diskusiu s Igorom Matovičom. Nakoniec sa ospravedlnilo aj Progresívne Slovensko, ktoré preferovalo diskusie s predsedom Smeru. V utorok by tak podľa kľúča schváleného Radou pre mediálne služby debatoval Igor Matovič sám.

Napokon účasť odmietol aj samotný Matovič.

Zrušenú utorňajšiu debatu Markíza spojila s naplánovanou pondelňajšou diskusiou. Miesto dvoch predvolebných debát tak odvysiela jedinú, a to tento pondelok 25. septembra o 20:45.

Rýchlu zmenu harmonogramu kritizoval Igor Matovič, ktorý oznámil, že na pondelok má už naplánovaný program v iných médiách a do Markízy taktiež nepríde.

Najsledovanejšej televízii hrozilo, že v jej večerných diskusiách pred parlamentnými voľbami nebude ani jeden zo štyroch preferenčne najsilnejších zástupcov. To sa v posledných hodinách zmenilo.

Potvrdili v poslednej chvíli

Markíza čerstvo oznámila, že svoje rozhodnutie zmenili Progresívne Slovensko aj OĽaNO.

„Názor zmenili OĽaNO a priatelia aj Progresívne Slovensko, istá je aktuálne účasť siedmich lídrov politických strán,“ oznámil riaditeľ spravodajstva Markízy Henrich Krejča.

Do debaty televízneho lídra tak príde aj Michal Šimečka, ktorý bol kritizovaný za to, že naskočil na predvolebnú hru Smeru s neúčasťou v debatách Markízy. Rétoriku podobnú Smeru neskôr prevzalo aj hnutie Republika, ktoré rovnako odmietalo vystúpiť na Markíze. V pondelňajšej večernej debate lídra však napokon predseda hnutia Milan Uhrík potvrdil.

Finálovej debaty na Markíze sa zúčastnia aj Andrej Danko (SNS), Milan Majerský (KDH) alebo Boris Kollár (Sme rodina).

Stret Matoviča a Sulíka

V hodine dvanástej navyše rozhodnutie z konca minulého týždňa zmenil líder hnutia OĽaNO a priatelia.

Urobiť tak mohol z taktických dôvodov, keď sa Igor Matovič týždeň pred voľbami pokúša potopiť stranu Sloboda a solidarita vytiahnutím podozrení voči jej predsedovi Richardovi Sulíkovi.

Markíza pritom dostane Matoviča a Sulíka v pondelok večer do jedného štúdia.

Kým ešte na konci minulého týždňa vyzerala predvolebná debata Markízy ako čisté fiasko, po víkendovej ofenzíve Matoviča voči jeho bývalému spojencovi a potvrdení účasti oboch lídrov v pondelňajšej môže Markíza, naopak, zabodovať.

Čakajú na Smer a Hlas

Naďalej neistá ostáva účasť Petra Pellegriniho (Hlas-SD), ktorý zmenu rozhodnutia dosiaľ neoznámil. Markíza naďalej definitívne nevylúčila ani príchod Roberta Fica (Smer-SSD).

„Budeme čakať do poslednej chvíle,“ povedal Krejča.

Markíza chystá aj výrazné oživenie debaty, a to v podobe konfrontácie bývalých najvyšších ústavných činiteľov s kandidujúcimi lídrami.

Televízia oznámila, že predsedov strán a hnutí sa nebude otázky pýtať iba moderátor Michal Kovačič, ale aj exprezidenti Rudolf Šuster, Ivan Gašparovič a expremiérka Iveta Radičová.

Do diskusie boli pozvaní 9 lídri politických subjektov, ktorým preferencie ukazujú nad 5 %.

 

Čítať viac...
Nahor