Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie
Zdroj: vysielanie STVR

Aktuality

Bizarná situácia po zmenách v telerozhlase! Bude ohrozené vysielanie?

Zrušená RTVS vysiela od pondelka provizórne.

Formálne rušenie Rozhlasu a televízie Slovenska je zavŕšené.

Od tohto pondelka 1. júla 2024 RTVS po 13 rokoch zanikla a nahradila ju nová inštitúcia Slovenská televízia a rozhlas. Ide o výsledok snáh súčasnej koalície odstaviť z kresla generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja, kompletne vymeniť členov kontrolného orgánu a získať dosah na vysielanie verejnoprávnych médií.

Logá RTVS ostali

Napriek formálnym rošádam si divák či poslucháč zmeny vo vysielaní nateraz takmer nevšimne.

K rušeniu RTVS a zakladaniu novej STVR došlo narýchlo a bez koordinácie s bývalým vedením telerozhlasu – nie sú tak pripravené zmeny vizuálov, loga inštitúcie či doriešené administratívne úkony spojené so zmenou štatutára.

„Je potrebné zdôrazniť, že zákon sa nezaoberá systémovým riešením procesov súvisiacich s prechodom na novú inštitúciu v oblasti administratívy, ekonomického a finančného riadenia, zmenu vizuálnej aj zvukovej identity inštitúcie a televíznych a rozhlasových programových služieb. Neurčenie presných procesov v rámci zmeny RTVS na STVR v kombinácii s absenciou plnohodnotného vedenia môže viesť k destabilizácii inštitúcie, ohrozeniu výroby, spomaleniu fungovania spoločnosti v tomto období,“ uviedlo ešte bývalé vedenie RTVS v reakcii na prijatie zákona o STVR.

K riešeniu aj týchto otázok bude dochádzať v najbližších mesiacoch.

 


Televízny prestup roka: Marianna Ďurianová chystá návrat do hlavných správ Markízy!Čítajte →

Ako vyzerá vysielanie

V telerozhlase tak nastalo prechodné obdobie, počas ktorého sa bude zaniknutá RTVS vo vysielaní objavovať aj naďalej, aj keď už neexistuje. 

Ako sa očakávalo, aj po zániku RTVS ostali napríklad v jej televíznom vysielaní svietiť staré logá inštitúcie – používajú sa naďalej v reportážach na penách mikrofónov redaktorov či vo zvučkách spravodajských programov. Rovnako tak v logách televíznych okruhov nechýba charakteristická dvojbodka, ktorá bude v novom logu STVR odstránená.

RTVS bude z vysielania miznúť postupne.

Ako to môže vyzerať, ukazuje prvý deň vysielania novej STVR a snaha pracovníkov telerozhlasu vysporiadať sa s netradičnou situáciou.

Príkladom sú Správy RTVS, ktorých názov ostal pôvodný u operátorov aj v televíznej grafike. Moderátorka obedného prehľadu na Jednotke, Jana Majeská, však názov inštitúcie v názve programu vynechala. „Začali sa Správy, dobrý deň,“ uviedla spravodajskú reláciu.

Identicky iba pri „Správach“ privítala v hlavnom večernom televíznom spravodajstve moderátorka Janette Štefánková.

Vo vysielaní novej STVR ostávajú staré logá (zdroj: vysielanie STVR)

Reportéri STVR súčasne dostali v priebehu prvého dňa pokyn odhlasovať sa ako za starých čias ešte spred spojenia verejnoprávnych médií.

V rozhlasovom vysielaní sa tak od tohto týždňa odhlasujú pod značkou Slovenského rozhlasu a na televíznej obrazovke pod názvom pôvodnej Slovenskej televízie.

V tlačových správach telerozhlasu zmizlo od pondelka logo RTVS. Nakoľko nové pre STVR neexistuje, dočasne inštitúcia vo svojej oficiálnej komunikácii nepoužíva žiadne.

Rovnako už tlačové oddelenie komunikuje s médiami ako Slovenská televízia a rozhlas, a to napríklad aj v tlačovej správe k sledovanosti programov vysielaných a vyrábaných ešte pre RTVS.

Chaos v doménach

Naopak, kompletný web telerozhlasu ostáva na pôvodných doménach rtvs.sk či spravy.rtvs.sk.

Nejaký čas na nich aj ostane, nakoľko štát už nemá k dispozícii vhodnú doménu pre značku STVR.

Nejasná doména prináša komplikácie najmä stovkám zamestnancov, ktorým sa budú musieť meniť e-mailové adresy.

Nie je vylúčené, že nová inštitúcia bude sídliť napríklad na doméne telerozhlas.sk, ktorú si stihla na vlastnú firmu zaregistrovať Edita Machalová, manželka generálneho tajomníka služobného úradu na ministerstve kultúry Lukáša Machalu.

Machalová si zaregistrovala aj doménu sktvr.sk, pričom vyhlásila, že novej inštitúcii je ochotná obe domény odstúpiť za jedno euro. Doména stvr.sk je už nenávratne obsadená, keď si ju včas nepostrážili predkladatelia zákona o STVR.

Nový manažment

Proces transformácie RTVS na novú STVR bude mať na starosti nové vedenie, ktoré sa začne kreovať v týchto dňoch.

Potvrdili sa pritom zákulisné špekulácie o nástupcovi Ľuboša Machaja, keď sa dočasným riaditeľom telerozhlasu stáva Igor Slanina. Vymenoval ho poverený predseda parlamentu Peter Žiga.

Slanina v telerozhlase už pôsobil ako šéf spoločnosti Media RTVS predávajúcej reklamný priestor na okruhoch verejnoprávneho média. „Predtým Slanina pôsobil v reklamnej spoločnosti Akzent Media, 13 rokov ju riadil. Neskôr bol predsedom a riaditeľom akciovej spoločnosti Technické služby Starého Mesta v Bratislave,“ informoval Denník N.

Machaj označil Slaninu za pragmatika.

„Stretol som sa s ním, bol veľmi pragmatický,“ prehovoril ešte pred časom o svojom možnom nástupcovi.

Nebude prekvapením, ak práve Slanina bude napokon aj kandidátom na riadneho šéfa STVR, ktorého bude voliť nová Rada STVR.

Tá zatiaľ nemá navolených členov, voľba riaditeľa telerozhlasu sa očakáva v októbri 2024.

Ohrozené programy?

Slanina je aktuálne dočasným štatutárom, ktorý bude mať oklieštené právomoci.

„Zmluvy môže podpisovať do výšky 100-tisíc eur. Všetko nad by mala schváliť rada, ktorá však ešte nebude fungovať,“ informovala minulý týždeň v reportáži RTVS.

Podľa Machaja budú ohrozené niektoré pripravované projekty.

„Bude to dosť veľký problém z hľadiska zachovania výrobných kapacít na jeseň a budúci rok. Máme scenáristicky pripravené niektoré scenáre, ktoré by sme mali vyrábať budúci rok. Sú tam projekty ktoré stoja – nové historické seriály, ktoré sa nebudú môcť realizovať,“ uviedol už bývalý riaditeľ.

Podľa predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá Romana Michelka je však na najbližšie obdobie situácia stabilizovaná.

„Všetky koncepčné zásadné rámcové zmluvy verejne deklaroval odchádzajúci generálny, že podpísal. Nič sa nestane. Do polovice októbra, alebo do konca októbra, bude STVR v chode. Jesenná vysielacia štruktúra sa pripravuje, to je všetko zakontrahované. Zásadné koncepčné veci budú na legitímne zvolenom riaditeľovi,“ oponoval poslanec za SNS.

Prvé zmeny vo vedúcich funkciách

Ešte pred poverením Slaninu do funkcie dočasného šéfa STVR došlo k ďalšej zmene v manažmente.

V čase predčasného ukončenia funkčného obdobia Ľuboša Machaja sa zo svojho postu rozhodol odstúpiť riaditeľ Slovenského rozhlasu Ľuboš Černák. „Funkcie vzdal na vlastnú žiadosť z osobných dôvodov,“ uviedol v stanovisku PR manažér telerozhlasu Filip Púchovský.

Povereným riaditeľom Slovenského rozhlasu sa stal dlhoročný pracovník verejnoprávneho rozhlasu a moderátor Roman Bomboš, ktorý v rádiu pôsobí od roku 1995, naposledy na pozícii intendanta Rádia Slovensko.

Z telerozhlasu zároveň tento týždeň odišiel šéf športovej sekcie Ján Žgravčák. Riadením športu bol poverený Pavol Gašpar.

Čítať viac...
Nahor