Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

TV JOJ má 12 rokov! Aj takáto bola história televíznej dvojky (videá, galéria)

2. marca 2002 odštartovala vysielanie televízia Joj, ktorá vznikla z vtedajšej televízie Global. Pozrite si Jojku a jej tváre za starých čias.

Joj vznikla ako sestra českej televízie Nova, ktorá má dnes už spoločného majiteľa s Markízou. Vtedajší riaditeľ Novy, Vladimír Železný, sa výrazne angažoval v rozbehu slovenskej televízie, pričom spoločne s prvým generálnym riaditeľom Jojky, Richardom Rybníčkom, sľubovali koniec nudy na Slovensku.

Joj pôvodne ponúkala hlavne prevzaté programy od svojej českej sestry ako Čundrcountry show Ivana Mládka, Dobroty Petra Novotného, ale neskôr aj skeč šou Tele Tele či reláciu s vtipnými videami Natočto!. Od svojho štartu dokonca preberala aj reláciu z televízie Prima Nikdo neni dokonalý. Joj si z Novy požičala aj erotickú reláciu Peříčko so Soňou Polónyiovou. Od Novy si Joj zobrala aj zvučku spravodajských relácií a vo vlastných kapacitách začala od v roku 2002 vyrábať relácie českej sestry Črepiny či Riskuj.

Joj však vysielala vlastné programy už od začiatku vysielania. Od prvého dňa si zakladala na spravodajstve, ktorým aj odštartovala 2. marca svoje vysielanie. Prvé moderátorské dvojice v Novinách Joj vytvorili Dana Roháčová a Braňo Ondruš, druhú dvojičku tvorili Zuzana Hajdu s Ľubošom Sarnovským, ktorý v televízii moderuje hlavné správy dodnes. Dvanásť rokov v televízii tú istú reláciu – Šport, moderuje aj Lenka Čviriková-Hriadeľová, ktorá sa ešte do minulého roka striedala s Petrom Hollým. V Počasí zas začínala dnes redaktorka spravodajstva TV JOJ Klaudia Guzová. Šéfom spravodajstva bol už od prvého dňa Jojky Roland Kubina, ktorý je v televízii dodnes.

Pravidelnú reláciu zo začiatku vysielania tvorilo Štúdio Joj, v ktorom sa objavil dnes známy moderátor Telerána a dlhoročný speaker v Exprese Dodo Kuriľák. Dvojičku tvoril s Barborou Vallovou, ktorá je dnes známa ako výkonná producentka formátov ako Farmár hľadá ženu či Mama, ožeň ma. Joj už od štartu vysielala aj vlastnú politickú reláciu s netradičným názvom Joooj?, moderovala ju Renáta Klačanská, dnes šéfredaktorka týždenníka Život. Najúspešnejšou reláciou Joj bolo dlhé roky Inkognito, televízia v rokoch 2003 – 2005 vysielala aj rannú šou Raňajojky.

Prvým veľkým projektom Joj bol Miss Universe 2002, ktorý odvysielala Jojka v deň štartu 2. marca po spravodajskej relácii Noviny. Výnimočný úspech jej priniesol druhý veľký projekt IQ Test Národa 2003, ktorý ešte podľa denníčkového merania sledovanosti sledovalo okolo 1,5 milióna divákov. Joj priniesla aj prvú pôvodnú reality šou Dievča za milión, ktorá vo svojom čase vyvolala mimoriadne veľký záujem. Televízia z Koliby, kam sa z pôvodných priestorov v Košiciach presťahovala v polovici roka 2002, priniesla aj prvú najúspešnejšiu prevzatú reality šou, Vyvolení v roku 2005 lámali rekordy peoplemetrového merania sledovanosti a porazili podobnú šou Big Brother na Markíze. Prvým pôvodným seriálom na Joj bolo Mafstory (2006), ktorý sa nakoniec dočkal 11. sérií. Joj ponúka najdlhšie vysielaný seriál na Slovensku, Panelák bez prestávky patrí do jej programu už siedmy rok pri jeho aktuálnej 13. sérii.

Prezentácia TV JOJ pred štartom vysielania

Prvé narodeniny TV JOJ

Lenka Čviriková Hriadeľová a Peter Hollý sa pri moderovaní Športu striedali jedenásť rokov
hriadelova holly

Ľuboš Sarnovský, posledný moderátor hlavných správ z pôvodnej zostavy
sarnovsky

Joj z Novy preberala aj erotickú reláciu Peříčko
pericko

Dodo Kuriľák a Barbora Vallová moderátorskou dvojicou Štúdia Joj
kurilak vallova

štúdio joj

Ukážka grafiky Joj zo začiatku jej vysielania
za okamih

Čítať viac...
Nahor