Exkluzívne informácie nielen zo sveta televízie

Aktuality

Toto je najväčšia reality šou sveta! Sociálny experiment trvajúci celý rok vytvorí novú civilizáciu!

Už budúci týždeň spustí americká stanica FOX najväčšiu reality šou a zároveň sociálny experiment v dejinách televízie. V Holandsku sa projekt blíži už do svojej záverečnej tretiny.

Jeden týždeň ostáva do momentu, kedy sa pred očami televíznych divákov začne tvoriť nová civilizácia. Americká stanica FOX túto jeseň uvedie veľký reality formát známeho holandského producenta John de Mola, ktorý na začiatku tohto roka odštartoval v rodnej krajine televízneho guru.

Reality šou Utopia prináša úplne nové prvky, ktoré posúvajú hranice tohto žánru a dávajú mu nový rozmer. Ide o sociálny experiment, pri ktorom 15 ľudí prichádza na pusté miesto, „pieskovisko“ – z hier známy pojem „sandbox“. Presne ako v hre musíte budovať všetko krok po kroku, tak aj v Utopii musia jej prví obyvatelia začať vytvárať všetko od počiatku. Nemajú tu žiadnu obživu, žiadne sociálne zariadenie, jednoducho nič.

Trailer k reality šou Utopia

Americká stanica FOX tento týždeň informovala, že na pusté miesto už poslala prvú dvojicu kolonistov – dve kravy, ktoré pätnástke obyvateľov zabezpečia mlieko a taktiež hnojivo pre plodiny, ktoré si budú musieť vypestovať. Prví kolonisti Utopie dostanú na začiatok aspoň provizórny prístrešok, aby mali kde prespať. Inak si všetko budú musieť vybudovať sami.

Prvý prístrešok pre kolonistov v holandskej verzii Utopie

NETHERLANDS-MEDIA-ENDEMOL

Tvorcovia Utopie výrazne zdôrazňujú, že táto reality šou je úplne iná ako predošlé. Známym prvkom v doterajších reality projektoch je 24-hodinový nepretržitý live stream, vďaka ktorému budú obyvatelia Utopie neustále pod drobnohľadom. Novinkou však je to, že v okolí Utopie nesídli štáb. Prítomných bude iba 129 HD kamier, ktoré budú ovládané z kontrolnej miestnosti ďaleko od nového sveta.

Projekt trvá neuveriteľný jeden rok a prvá pätnástka obyvateľov nesmie svoj nový domov opustiť. Noví prisťahovalci však prísť môžu, stanica FOX okrem toho už teraz avizuje, že ak sa kolonisti rozhodnú vytvoriť párty pre „cudzincov“, diváci dostanú možnosť pozrieť sa do nového sveta. Kým v originálnej verzii bol nový svet Utopia vytvorený na mieste, kam sa mohol ktokoľvek kedykoľvek pozrieť, americkí tvorcovia si dali záležať na tom, aby mali hranice Utopie pod kontrolou. Kolonisti si nový svet vytvoria na území Santa Clarity v Kalifornii v blízkosti lesov. Pozemok má celkovo veľkosť cez 12 000 m2, čo je takmer štvrtina rozlohy Slovenska!

V tejto šou nejde o víťazstvo, nehrá sa prakticky o žiadnu cenu. Súťažiaci sú len postavení pred výzvu: „Vytvorte niečo veľké!“ V Utopii neexistujú žiadne pravidlá, všetky si tvoria jej obyvatelia. Na uzavretom mieste vznikne nová spoločnosť a pravdepodobne aj nový život. Jedna zo žien v prvej pätnástke kolonistov americkej Utopie je totiž tehotná.

Kolonisti prídu po prvý raz do Utopie v piatok 29. augusta. Ich príchod a následných 365 dní života na novom mieste budú môcť sledovať diváci na internete. Na stanici FOX odštartuje projekt v nedeľu 7. septembra dvojhodinovým špeciálom a pokračovať bude klasickými hodinovými zostrihmi vždy v utorky a piatky.

utopia amerika fox logo

Televízia už teraz čelí vnútorným sporom. Podľa informácií z vnútra projektu by mohlo 20 epizód reality šou stáť televíziu až 50 miliónov dolárov, pričom podľa viacerých nedokáže šou dosiahnuť dostatočné ratingy. FOX však hľadá náhradu za neúspešný X Factor a nestále klesajúcu šou American Idol a ako sama stanica tvrdí, pri takto veľkých projektoch ku vnútorným sporom dochádza.

V Holandsku beží Utopia od januára tohto roka, aktuálne prežívajú súťažiaci svoj 234. deň v novom svete. Úvodný týždeň sledovalo v Holandsku 1,4 mil. divákov, šou však postupne klesla pod milión. Práve to je problémovým miestom projektu, ktorý ho môže v Amerike položiť na lopatky.

Čítať viac...
Nahor